Airbnb má v Praze problém, stavební úřad vynesl průlomový verdikt

jumpstory praha prague mesto city

Krátkodobé pronájmy skrze službu Airbnb se těší velké oblibě. V mnohých případech se z nich stal velmi výnosný byznys, který se sice líbí pronajímatelům a turistům, nicméně dělá vrásky na čele stálým rezidentům, hotelům v okolí a také samotným městům. Jak se zdá, v Praze přišli na způsob, jak počet bytů nabízených přes Airbnb snížit.

Pražský stavební úřad nyní potvrdil rozhodnutí stavebního úřadu na Praze 1. Ten již dříve řešil spor mezi obyvateli domu v centru Prahy a poskytovateli krátkodobého ubytování skrze Airbnb. Spor se týkal správnosti kolaudace pěti bytů nabízených ke krátkodobém pronájmu pro turisty. Po šesti měsících zakázal úřad tyto služby poskytovat do doby, než budou byty schválené k užívání jako ubytovací zařízení, a v jednom případě také vlastníkovi vyměřil za přestupek pokutu 20 tisíc korun.

Poskytovatelé krátkodobých pronájmů budou muset splňovat podmínky pro ubytovny

„V místech, kde je třeba v souladu s územním plánem sledovat vzájemný poměr jednotlivých funkcí ve smíšených funkčních plochách, by bylo možné zřídit neomezený počet ubytovacích zařízení, aniž by k tomu stavební úřad přivolil a mohl tak splnit svou povinnost dohledu nad souladem užívání staveb s územním plánem,“ cituje Radiožurnál z písemného rozhodnutí stavebního úřadu.

Spolek Snesitelné bydlení v centru Prahy požadoval, aby pronajímatelé krátkodobého bydlení skrze Airbnb měli tyto prostory zkolaudovány jako ubytovny. Podmínky, které musí splňovat byty a ubytovny, se totiž liší. Mezi jeden z rozdílů patří například přísnější požární předpisy pro ubytovny.

„Ubytování naproti tomu slouží jako přechodné místo pobytu, ať už dlouhodobě nebo krátkodobě, nevytváří sociální prostředí a jeho účelem je uspokojování ekonomických potřeb pronajímatele, nikoliv sociálních potřeb bydlícího,“ stojí v rozhodnutí.

Praha předložila zákon, který obcím usnadní regulaci

Rozhodnutí pražského stavebního úřadu bude mít pravděpodobně vliv také na další podobné spory. Magistrát hlavního města plánuje vyzvat jednotlivé městské části, aby přistoupily ke kontrolám. Praha zároveň s tím předložila v Poslanecké sněmovně zákon, který obcím umožňuje přímo regulovat rozsah krátkodobého ubytování. Podle pražské radní Hany Kordové Marvanové ze Spojených sil pro Prahu se poslancům nejspíše nepodaří návrh zákona projednat ještě před volbami. V tomto případě jej Praha plánuje předložit znovu po volbách.

Autor článku
Michael Chrobok
Fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku