Domů » Články » Acutil Minihry a Trenér mozku: Nenechte své řídící centrum zakrnět (recenze her)

Acutil Minihry a Trenér mozku: Nenechte své řídící centrum zakrnět (recenze her)

Povedené tituly Acutil Minihry a Acutil Trenér mozku vás zabaví a zároveň vám pomohou procvičit vaše mozkové závity. Co všechno umí prozradí naše dvojitá recenze.

Vývojáři z českého studia Pria Labs vypustili do světa nový počin v podobě dvojice aplikací Acutil zaměřených na procvičování mozkových buněk. První z nich obsahuje pětici miniher, v nichž dopřejete trénink vaší krátkodobé paměti a reflexům, u té druhé zapojíte především logické myšlení. Obě jsme si vzali pod drobnohled a na následujících řádcích se dozvíte, co všechno jmenované tituly nabízejí.

Acutil Minihry

Po spuštění aplikace vás přivítá obrazovka s pěti ikonami, jež symbolizují jednotlivé minihry. Více se o každé z nich dozvíte kliknutím na některý z obrázků, odkud ji také můžete spustit. Prostředí je vskutku jednoduché a snadno se v něm zorientujete, kombinace bílého pozadí a kontrastních barev navíc působí elegantně. Pojďme se ale podrobněji podívat na to hlavní – samotné minihry.

 

První z nich nese název Paměť. Na obrazovce se vám objeví několik barevných kružnic a ty se následně v určitém pořadí rozsvěcují. Vaším úkolem je následně celý průběh zopakovat. Zprvu je to snadné, s každým dalším kolem ovšem přituhuje a obtížnost strmě stoupá.

Další z miniher se jmenuje Vzor. Princip je relativně podobný, jako u té předchozí. Na obrazovce se nejprve objeví vzor zobrazený v síti kružnic. Následně dostanete časový limit 16 vteřin, během kterého musíte obrazec znovu zakreslit. Nejprve má mřížka velikost pouze 3 x 3 pole a využívá se jen jedna barva, následně se ovšem přidají kombinace a samotná síť se zvětšuje.

Ve hře Reakce procvičíte především postřeh. Uprostřed obrazovky se objeví kolečko a okolo něj další. Vaším úkolem je klepnout na všechny kruhy, které mají tutéž barvu jako to uprostřed. Nejprve se vždy jedná pouze o jedno, po pár kolech jich nicméně je více. Kromě vaší rychlosti si také obstojně protáhnete prsty. 

 

Kreativní duše bude bavit Míchání barev. Zde musíte z různých barev namíchat takovou, aby odpovídala jedné zobrazené veprostřed. Pro úspěch je ovšem potřeba některé z nich využívat vícekrát a v kombinaci s časovým limitem se tak vskutku zapotíte.

A na závěr přijde na řadu hudební sluch. Minihra Zvuk spočívá v tom, že se na obrazovce objeví několik barevných kruhů a ke každému je přiřazen nějaký tón. Aplikace odehraje melodii a vy ji následně musíte zopakovat. Ve spodní části obrazovky zjistíte, jaký zvuk je přiřazen k jakému provedení; je ovšem potřeba kalkulovat s časem a to především v pozdějších fázích, kdy se počet tónů zvedne na čtyři a více.

V levém horním rohu hlavní nabídky naleznete ještě ikonu, klepnutím na ní se dostanete do žebříčku bodů, kde můžete porovnávat své skóre s ostatními hráči. Chcete-li ale sdílet i to své, musíte Acutil Minihry propojit s Facebookem.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store
Acutil Minihry

Výhodou podobných her je skutečnost, že je lze spustit opravdu všude a k ovládání vám postačí jedna ruka. Své mozkové závity tak můžete procvičovat třeba při čekání na autobus či ve frontě v supermarketu. Na druhou stranu, po čase může pětice her může trochu omrzet a je tak na vývojářích, jestli se postarají o dodání dalšího obsahu.

Acutil Trenér mozku

Druhým počinem je aplikace Acutil Trenér mozku. Oproti pětici miniher zde zapojíte především logické myšlení, a to vskutku důkladně – některé úkoly jsou totiž opravdu zapeklité. Po spuštění se dostanete na obrazovku, kde můžete nastavit denní plán, tedy kolik chcete za jeden den vyřešit rébusů. Následně se vám každý den otevře zvolený počet úkolů, u nichž buď musíte řešení napsat či vybrat z několika odpovědí. Aplikace poté zaznamenává vaši úspěšnost a nechybí ani obdoba achievementů, kterou naleznete v sekci úspěchy.

 

Samotné úkoly mají především logický charakter. Někdy dostanete hádanku, jindy musíte spočítat počet nějakých obrazců, poskládat slovo z několika písmen, najít v seznamu výrazů dva protiklady a podobně. Je-li odpovědí číslo, pak jej neuvádějte slovně, jelikož to aplikace neuzná. To je současně asi jediný nedostatek, na který jsem u aplikace narazil.

 

Je také škoda, že neexistuje možnost otevírat si úkoly samostatně, princip „denního dávkování“ by však v takovém případě pozbýval smyslu a dá se tedy pochopit, že se vývojáři rozhodli pro postupné odemykání. Hru můžete kdykoliv resetovat a znovu tak uzamknout všechny úrovně, odemčené achievemnty nicméně není potřeba plnit znovu.

  

Stejně jako u miniher nechybí ani žebříček, kde můžete své skóre porovnat s ostatními hráči. To se odvíjí jednak od vaší úspěšnosti a také od rychlosti, s jakou jednotlivé úkoly dokážete vyřešit. Nechybí ani možnost zobrazovat notifikace, díky čemuž na svůj denní trénink jen tak nezapomenete.

Odkaz na Google Play Odkaz na App Store
Acutil Trenér mozku

Závěrečné hodnocení

Pokud patří logické či postřehové hry mezi vaše oblíbené, pak vám dvojici aplikací Acutil můžeme s klidným svědomím doporučit. Minihry jsou skvělou kratochvílí, která má navíc pozitivní efekt na postřeh, rychlost přemýšlení a krátkodobou paměť. Po čase se sice hraní trochu zevšední, třeba ale vývojáři zapracují na dalším obsahu. Dvě stovky úkolů u aplikace Trenér mozku pak při dávkování „dva za den“ vydrží přes tři měsíce a v rámci aktualizací se časem objeví další. Oba tituly jsou zdarma k dispozici pro Android a iOS.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).