Domů » Bleskovky » Acer Liquid Z5: Android v kabátku Windows Phone

Acer Liquid Z5: Android v kabátku Windows Phone

Tchajwanská společnost Acer neměla letos na CES v oblasti smartphonů silné zastoupení, v podstatě představila jen model Acer Liquid Z5, který spadá do kategorie průměrných zařízení. Jeho největším lákadlem má být nízká cena a také velmi odvážné uživatelské prostředí operačního systému Android, silně inspirované systémem Windows Phone.

 

O hardwarové specifikaci jsme se zmínili v článku z CES, pro připomenutí tedy uvedeme jen ty nejdůležitější parametry – pětipalcový displej s rozlišením 480 × 854 pixelů, dvoujádrový 1,3 GHz procesor, 512 MB RAM a 4 GB úložiště. Evidentně se tedy nejedná o žádného trhače asfaltu, možná právě proto připravil výrobce pro tento model jednoduše vypadající launcher s názvem Quick Modes, jehož vzhled se nápadně podobá rozhraní Modern UI (dnes zažité pod dřívějším označením Metro) od Microsoftu.

 

Launcher Quick Modes dokáže obsloužit tento model v několika různým módech:

 • klasický, skrze který máte přístup ke všem položkám a nastavením
 • klávesnicový, který na displeji trvale zobrazí klávesnici známou z tlačítkových telefonů
 • dětský mód, jaká si obdoba dětského koutku známého z prostředí Winodows Phone 8
 • senior mód, zastřešující funkce jako lupa, rádio, zprávy a další nastavitelné možnosti

Ačkoliv se najde spousta odpůrců dlaždicového rozhraní, a nejvíce jich bude právě v řadách uživatelů opračního systému Android, Acer tento launcher propaguje ve své domovině jako největší plus tohoto zařízení (ono jich vzhledem k hardwarové specifikaci o moc víc nebude). Na rozdíl od svého vzoru se ale jedná jen o statické čtverce, které nezobrazují aktivní obsah a možnosti jejich nastavení budou zřejmě mizivé. Ostatně na práci s tímto launcherem se můžete podávat na následujícím videu od času 3:05.

Acer Liquid Z5 demo

Inspiraci v dlaždicích od Microsoftu nenachází jen Acer, nové prostředí TouchWiz pro Android na tabletech od Samsungu je k Windows Phone také přirovnáváno. Uvidíme, jestli se tohoto trendu chytí i ostatní výrobci a co na vzniklou situaci řekne Microsoft. Model Acer Liquid Z5 se začíná v těchto dnech prodávat i na evropském trhu, prozatím nevíme, zda a za jakou cenu se objeví i v naší domovině. 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

10 komentářů

 1. Prostě už jen chybí, aby Apple přišel s ikonkami s hranatými rohy… :D

  • Shepii (neregistrovaný)

   Patentoval si je a pak žaloval Microsoft za kopírování jeho licencovaného duševního vlastnictví jak to má ve zvyku..;)

  • The new big thing – iOS 8 with iTiles :D

  • Michael (neregistrovaný)

   Hoši pobavili jste, ale něco na tom bude, máte pravdu :D

  • A to porad nekteri trolnici rikaji, jak je metro UI osklive apod,kopiruje to kde kdo,chce se svest na vlne originality a oblibenosti a jednoduchosti tohoto vynikajiciho prostředí.

  • Opravuji „svezt“

  • Pánové tady si někdo plete dlaždice windows phone s programem pro seniory lidi starší

   který je již dávno v provozu a je zde jen jako doplněk trochu víc propracovaný

 2. No pripomina mi to stare TouchFlo z dob Windows mobile. Nechapu proc všichni rikaji, ze Modern UI je osklive, když to i tamtung to kopiruje. Asi to nebude tak spatne UI.

  • To neříkají všichni, ale stále stejná skupina lidí, kteří nesnáší cokoliv, co má něco společného s MS.

  • Přesně tak. Uvést Modern UI Google nebo Apple, tak jsou to pro některé zdejší trolly nejúžasnější designové orgie. Protože to má ale nálepku Microsoft a klukům asi někdy v minulosti XPéčka vyhodila BSOD, musí brečet u každého článku o WP, jak je WP ošklivé a že nic neumí.

   Já si zas nedovedu představit, že bych ve vrátil k těm hrozným omalovánkám.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).