- Midjourney a jí podobné služby na bázi umělé inteligence dokáží stvořit velmi povedené pseudosnímky lidí
- Od reálných fotografií je ale stále lze poměrně snadno rozpoznat
- Lidem občas přidá nějaké zuby či prsty, které navíc nevypadají realisticky
Pseudosnímky generované umělou inteligencí se v posledních letech rapidně zlepšují. Ostatně i my v redakci příležitostně spoléháme u některých ilustrativních obrázků na známou inteligenci Midjourney. Na první pohled vypadá nejedna fotka vytvořená prakticky z ničeho téměř jako skutečná, avšak při podrobnějším a především delším zkoumání lze poměrně snadno odhalit celou řadu děsivých detailů, které prozrazují, že za výsledným dílem stojí stroj.
Midjourney is getting crazy powerful—none of these are real photos, and none of the people in them exist. pic.twitter.com/XXV6RUrrAv
— Miles (@mileszim) January 13, 2023
Při zadání příkazu „ženy bavící se na párty“ Midjourney vytvoří na první pohled poměrně realisticky vypadající obrázek dam, které se baví na fiktivní párty, alespoň podle ukázek sdílených twitterovým účtem s názvem Miles. Jenže po bližším pohledu si lze všimnout třeba abnormálního počtu zubů nebo prstů, které ještě k tomu občas nevypadají, jako by patřily tvorovi z této planety.
Ačkoli dokáže umělá inteligence vytvořit natolik sugestivní obrázky, které v nás mohou vyvolávat dojem, že již brzy nerozeznáme skutečnost od fikce, přeci jen to bude ještě nějakou chvíli trvat, než zcela uvěříme. Co se totiž podobným generátorům jako Midjourney dlouhodobě nedaří, je odstranění takzvaného efektu tísnivého údolí.
Ve zkratce se jedná o nepatřičné lidské emoce při vnímání humanoidů na základě odchylky od podoby skutečného člověka. Jinými slovy, umělá inteligence prozatím nedokáže vytvořit natolik realistické výtvory, aby v nich lidský mozek nepoznal nesrovnalosti.