Cena:

64bitový procesor v iPhone 5s je pouze marketingový tah, tvrdí Qualcomm

Jednou z klíčových novinek nového iPhone 5s (videorecenze) je čip Apple A7, který využívá 64bitové architektury. Nicméně podle marketingového ředitele společnosti Qualcomm (Anand Chandrasekher) se jedná pouze o marketingový tah bez nulového přínosu pro spotřebitele. Jeho tvrzení se opírá o podstatu této technologie, jejíž hlavní výhoda spočívá ve způsobu, jakým procesor zpracovává informace. Čipsety s 64bitovou architekturou nabízí možnost většího adresování paměti, což zároveň napomáhá k snížení potřebného času při přepínání procesů.

 

Nedávno představený iPhone 5s však disponuje RAM modulem o velikosti 1 GB, z čehož vyplývá, že nasazení procesoru s pokročilejší architekturou pozbývá hlubšího smyslu a běžný uživatel tak nedokáže jeho skutečné výhody naplno využít. Podle zveřejněných testů výkonosti se ukázalo, že CPU A7 od Applu nabízí opravdu nadmíru výpočetního výkonu, nicméně jeho opravdové schopnosti nám zůstanou ještě nějaký čas skryty. Qualcomm dále dodává, že ve svých vývojových centrech též pracuje na mobilních procesorech s 64bitovou architekturou, bohužel už neprozradil, kdy se s nimi setkáme v konkrétních produktech. Lze však předpokládat, že se tak stane během prvního čtvrtletí následujícího roku, kdy výrobci začnou odhalovat své nové vlajkové modely.

Autor článku
Richard Streit
Redaktor serveru SMARTmania.cz, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří hudba, příroda a moderní vědy. Jeho velkou vášní je Apple a partnerský web CeskyMac.cz.