Domů » Bleskovky » 29 let v Austrálii testovali, jestli mobilní telefony způsobují rakovinu. A výsledek?

29 let v Austrálii testovali, jestli mobilní telefony způsobují rakovinu. A výsledek?

Mobilní telefony a dopad jejich záření na lidské choroby. To je velké téma, které se řeší už pěknou řádku let. Nový výzkum z Austrálie, který trval celých 29 let, však dokázal, že mobilní telefony nemají na lidský mozek žádný vliv.

Záření SAR

Obecně každý telefon produkuje jisté množství elektromagnetického záření, a to více či méně, ale vždy musí být v limitu, který povoluje zákon. Zákonem nastavená hranice tzv. SAR záření (Specific Absorption Rate) by neměla být zdraví škodlivá. SAR je fyzikální veličina, která vyjadřuje určité množství energie absorbované živou tkání, která je vystavena elektromagnetickému poli (jednotkou je W/kg).

Australský výzkum se právě na SAR záření a jeho vliv na lidský mozek zaměřil. Studie zkoumala výskyt rakoviny mozku na populaci mezi roky 1982 až 2013, přičemž v roce 1982 nepoužíval na australském kontinentě mobilní telefon nikdo a v roce 2013 byl počet mobilních zařízení na úrovni 90 % všech obyvatel.

Zatímco se po celou dobu výzkumu procento lidí s rakovinou v případě žen vůbec nezměnilo, u mužů se jen nepatrně zvýšilo, ale na to údajně telefony vliv neměly. Absolutně největší nárust rakoviny mozku vědci pozorovali v 70. letech minulého století, avšak v této době lidé ještě mobilní telefony vůbec nepoužívali.

mobil_mozek_rakovina_title

Tento výzkum není jediný. Po celém světě jich proběhlo několik a většina došla ke stejnému závěru, jako právě australský výzkum. Austrálie by však měla být ve výsledcích mimořádně přesná, jelikož dodržují zákon, který stanovuje, že každý onkologický pacient musí být registrovaný v příslušné databázi.

Ať už jsou výsledky všech studií jakékoliv, stále platí, že nadměrné používání mobilních telefonů našemu mozku neprospívá. Lidé, kteří jsou schopni přes den telefonovat i několi hodin, by proto měli zvážit alespoň použití bezdrátového sluchátka (hands-free), anebo případně „technologii“ našich předků – rozhovor z očí do očí.

Xaver Jandura

Milovník „road trip" cestování a exotického jídla, velký fanoušek a zároveň kritik Apple zařízení, rád boxuji, cvičím jógu a přemýšlím u sklenky vína.

12 komentářů

 1. Bezdrát celý den na uchu pro snížení záření do hlavy, ty jo, to je rada…

  • Beatman (neregistrovaný)

   Rozhodne lepsi BT jak mobil. Ty jo, to je logika…

   Kolik penez stoji vyzkum a kolik penez maji vyrobci telefonu a operatori? Myslim ze zaplatit si X takovych vyzkumu neni problem.

   • tedy (neregistrovaný)

    Tak BT ma záření několikanásobně nižší než mobil a celý den ho za uchem taky nemám/e.

  • jarek.p. (neregistrovaný)

   lepší jak mobil se x.xx SAR jenže to nepochopíš, to blutůůth na uchu takové záření vydá tayk za půl dne, co nějaký mobil zabiják za hodinu víš?

 2. Martin (neregistrovaný)

  handsfree su aj sluchatka na drate ;)

  – kazdy seriozny clanok by mal mat odkaz na source, kde sa da overit doveryhodnost.

  • A přesně k tomu slouží to modré tlačítko „Zdroj“ pod článkem :)

  • Handsfree jsou především něco jiného než headsety:) Handsfree je buďto zabudované ve vozidel nebo třeba skrz reprák (ať už BT nebo vlastní v těle), headsety jsou bezdrátové a drátové, mono/stereo, dávají se na hlavu. Náhlavní souprava v překladu.

 3. sdfjdf (neregistrovaný)

  Jenže mozek není zase tolik citlivý na záření. Nejhůř jsou na tom štítná žláza a pohlavní buňky…

 4. uni64 (neregistrovaný)

  „Zákonem nastavená hranice tzv. SAR záření (Specific Absorption Rate) by neměla být zdraví škodlivá“ … to su kecy … a vie autor preco? … pretoze tato SAR hodnota skuma LEN TEPELNE UCINKY elm. ziarenia, t.j. ak si strcim hlavu do mikrovlnky, o kolko sa mi zohreje. Bodka. Preto su to KECY.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).