TOPlist

200 Mpx znovu na scéně! Podívejte se na první snímek z Moto X30 Pro

900 450 MOTOROLA EDGE 30 hand

Už zanedlouho bude představen smartphone Moto X30 Pro vyvíjený pod kódovým označením Frontier. Bude se jednat o vůbec první telefon na trhu, jehož hlavní fotoaparát nabídne rekordní rozlišení 200 megapixelů. Společnost Lenovo, která smartphony značky Motorola vyrábí, vypouští na sociální sítě různé upoutávky, přičemž většina z nich se týká právě fotoaparátů.

Motorola 1

Jeden z teaserů například prozrazuje použité ohniskové vzdálenosti: 35, 50 a 85 mm. To je v dnešní době dosti nezvyklá sestava, protože pokud první hodnota patří hlavnímu fotoaparátu, bude Moto X30 Pro postrádat širokoúhlý objektiv. Namísto ní získá dva teleobjektivy – první pro tvorbu portrétních snímků s 1,4× přiblížením, druhý pro zhruba 2,4× přiblížení.

Motorola

Motorola také na sociálních sítích potvrdila, že 200Mpx snímač hlavního fotoaparátu bude mít fyzickou velikost 1/1,22″. Je tedy takřka jisté, že použije snímač Samsung ISOCELL HP1 z loňského roku – jeho nedávno představený nástupce ISOCELL HP3 je totiž menší, a navíc má být jeho sériová výroba zahájena až ke konci letošního roku.

První snímek z 200Mpx fotoaparátu

A jak bude Moto X30 Pro fotit? Ředitel čínského zastoupení značky Motorola zveřejnil na síti Weibo první fotografii pořízenou tímto 200Mpx snímačem. Pokud si ji chcete otevřít v plném rozlišení, klikněte na tento odkaz (soubor má přes 13 MB).

Motorola

Rozlišení fotografie je „pouze“ 50 megapixelů. Motorola totiž bude používat funkci slučování 4 sousedních pixelů do jednoho. Toto nastavení má být výchozí, ale je dost možné, že k dispozici budou i další režimy – buď focení v nativním rozlišení, nebo naopak slučování 9 pixelů do jednoho pro vytvoření 12,5Mpx snímků. Přeci jen ty 50Mpx jsou poměrně náročné na úložiště.

ISOCELL HP1

200Mpx fotoaparát chystá i Xiaomi

Motorola zřejmě nebude jediným výrobcem, který do svého smartphonu nasadí fotoaparát s takto vysokým rozlišením – podle informátora Digital Chat Station se k podobnému kroku chystá i čínské Xiaomi. Zatím však nevíme, o jaký se bude jednat smartphone a kdy bude odhalen.

Moto X30 Pro bude pravděpodobně představené v horizontu několika příštích týdnů společně se třetí generací ohebného véčka Motorola Razr.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku