Samsung odhalil svůj druhý 200Mpx fotosenzor. Nasadí jej do Galaxy S23?

Samsung Galaxy S22 Ultra recenze

Loni v létě představil Samsung mobilní fotočip ISOCELL HP1 s rekordním rozlišením 200 megapixelů, ovšem v žádném smartphonu jsme se s ním zatím nesetkali – jako první by se údajně měl objevit příští měsíc v Motorole Frontier. Pokud se tak stane, bude už Motorola používat „zastaralý“ snímač, neboť Samsung v tomto týdnu představil novou generaci nazvanou ISOCELL HP3. Co přináší nového?

ISOCELL HP3 1 large

ISOCELL HP3 stále disponuje rozlišením 200 megapixelů, ovšem fyzická velikost jednotlivých pixelů se zmenšila na rekordních 0,56 μm. Díky tomu je celý senzor o 20 procent menší (velikost 1/1,4″) než jeho předchůdce a bude tak ve smartphonech zabírat méně prostoru. I když snímač dokáže pořizovat snímky v nativním 200Mpx rozlišení, většina uživatelů pravděpodobně sáhne po pixel binningu, tedy slučování informací ze sousedních pixelů do jednoho virtuálního. V režimu 4-1 lze získat 50Mpx snímky, v režimu 16-1 budou mít fotografie rozlišení 12,5 Mpx.

isocell

Samsung vylepšoval i jiné veličiny. Jednou z nich je přesnost a rychlost automatického ostření, která má díky zapojení všech pixelů rozpoznávat fázové rozdíly v horizontálním i vertikálním směru. Tato technologie se nazývá Super QPD.

Isocell 1

Novinkou je i funkce Smart-ISO Pro, která kombinuje informace ze tří různých fází s nízkou, střední a vysokou citlivostí. Díky tomu mají HDR snímky poskytnout ještě širší dynamický kontrast. Snímač navíc dokáže pořizovat fotografie se 14bitovou barevnou hloubkou, což znamená schopnost zaznamenat až 4 biliony barev – to je 64× víc než jeho „12bitový“ předchůdce.

Co se záznamu videa týče, maximem nového fotočipu je rozlišení 8K při 30 snímcích za vteřinu, popř. 4K při 120 snímcích za vteřinu. V kombinaci s technologií Super QPD mají telefony s novým fotosenzorem pořizovat dokonalé filmové záběry.

Samsung je připraven poskytnout první exempláře svého nového čipu výrobcům smartphonů již nyní, sériová výroba by měla být zahájena ještě do konce letošního roku. Je tedy možné, že se s tímto čipem setkáme už na začátku příštího roku ve smartphonu Samsung Galaxy S23 Ultra.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku