TOPlist

Megapixelové závody jsou zpět. Samsung potvrdil obří fotosenzory

samsung galaxy s22 ultra zada

Výrobci chytrých telefonů se během rozmachu celého odvětví jednu dobu předháněli, kdo nabídne u svých fotoaparátů více megapixelů za méně peněz. Ačkoli jejich množství nemá na rozdíl od jiných parametrů na výslednou fotografii až tak zásadní vliv, velké číslo v marketingových materiálech budí značnou pozornost a stává se jednoduchým nástrojem, jak rychle porovnat dva mobilní fotoaparáty bez nutnosti hlubší znalosti fotografování.

Ačkoli se v posledních letech výrobci se vzájemným poměřováním víceméně uklidnili, vypadá to, že „závody ve zbrojení“ jsou opět tady. V případě korejského giganta Samsungu se delší dobu spekulovalo, že jeho příští vlajkový model nabídne snímač s velkým rozlišením 200 Mpx.

Co nového snímače nabídnou?

Nyní Samsung vyšel spekulacím vstříc, neboť představil dvojici snímačů, konkrétně 200Mpx ISOCELL HP1 a 50Mpx ISOCELL GN5. Zatímco první snímač využívá spojování pixelů pro lepší výsledky za zhoršených světelných podmínek, druhý jmenovaný využívá menšího množství pixelů k vylepšení automatického ostření.

ISOCELL HP1
ISOCELL HP1

ISOCELL HP1 využívá takzvanou technologii ChameleonCell, jež spojuje 4 až 16 pixelů do jednoho. Díky tomu je citlivost jednotlivých pixelů na světlo vyšší, takže fotografie za horších světelných podmínek budou kvalitnější. V praxi tato technologie zvládne produkovat 50Mpx snímky s pixely o velikosti 1,28 μm, případně 12,5Mpx fotografie s pixely o velikosti 2,56 μm. Zároveň senzor umožní natáčet 8K video při 30 snímcích za sekundu při spojení čtyř pixelů do jednoho. Spojování pixelů s sebou nese také nevýhody, jako je například horší barevné podání.

ISOCELL GN5
ISOCELL GN5

ISOCELL GN5 se naopak zaměřuje na vyšší rychlost ostření, které dosahuje díky využití většího množství fotodiod, konkrétně téměř milionu. Snímač taktéž využívá technologii dual-pixel ve spolupráci s technologií FDTI (Front Deep Trench Isolation), jež umožňuje fotodiodám absorbovat více světla, čímž jim dovoluje využít jejich plnou kapacitu.

Nové snímače bychom mohli spatřit už u příštích vlajkových lodí

Kdy se nasazení obou senzorů dočkáme v praxi, není prozatím jasné. Předpokládá se ale, že ISOCELL HP1 by mohl zamířit do nejvybavenějšího modelu Galaxy S22 Ultra, zatímco ISOCELL GN5 najde své místo v modelech Galaxy S22 a Galaxy S22+.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku