Jack Dorsey je zakladatel a šéf Twitteru. Není sice tak známý jako někteří jeho kolegové z branže, ale to rozhodně neznamená, že by jeho život byl méně zajímavý.
Nezdržujme se úvodem a pojďme se podívat na sedm faktů o muži, který nerad mluví a navzdory několika známostem považuje za svůj hlavní vztah ten profesní.
1) v dětství ho fascinovaly mapy a doprava, software který vytvořil ve čtrnácti, používají některé taxislužby dosud
Jack Patrick Dorsey vyrůstal v Missouri v silně katolické rodině, jeho strýc byl dokonce katolický kněz. Dostalo se mu i římskokatolického vzdělání na střední škole Bishop DuBourg High School, nicméně víra nikdy nehrála v Jackově životě zásadní roli.
Spíše než římskokatolickým učením byl totiž od dětství fascinován dopravou a mapovými podklady. V dětství prý trávil dlouhé hodiny pozorováním vlaků na nádražích a studováním dopravních map. V pouhých 14 letech pak vytvořil software pro plánování tras taxíků, jehož open–source části používají taxislužby doposud.

O deset let později dokonce opustil univerzitu, aby mohl na softwaru pro optimalizaci vypravování taxíků, kurýrů a záchranných vozidel začít pracovat komerčně. I přes to, že kvůli tomuto projektu zanechal studia a přestěhoval se do Kalifornie, projekt po nějaké době opustil a začal se věnovat rozvíjející se internetové komunikaci, což později vedlo ke vzniku Twitteru.
2) k vytvoření Twitteru byl inspirován rádiovou komunikací záchranných složek, kterou v dětství poslouchal
Twitter v dnešní době slouží do značné míry jako jakýsi agregátor zpravodajství a komunikační kanál pro celebrity, oficiální instituce, státníky a podobně. Koncepce krátkých a častých statusů ale vznikla díky další fascinaci mladého Jacka, tedy poslechu rádiové komunikace bezpečnostních a záchranných složek.
Když zrovna nestudoval mapy, tak totiž rád pomocí skeneru policejních frekvencí naslouchal komunikaci záchranných sborů. Uhranulo mu, že neustále sdělují, kam jedou, co dělají, jaká je situace na místě a podobně. O pár let později při studiích na vysoké škole dostal nápad, že by bylo zajímavé takto sdílet informace o svém životě s přáteli a rodinou.

Když viděl první implementace tehdejších komunikátorů, rozhodl se zjistit, jestli by bylo možné takto sdílet krátkou zprávu nejen s jedním uživatelem, ale i s okruhem přátel. Jeho nápad zaujal podcastovou společnost Odeo, v níž vznikl i první interní prototyp Twitteru, v té době nazývaný „Twttr“.
O pár měsíců později už ale byl změněn název na Twitter a sociální síť začala být na své současné doméně dostupná pro širokou veřejnost, nejen pro interní komunikaci Odea.
3) uživatelé Twitteru byli nejprve kritizováni za sdílení nepodstatných informací, to ale rychle ustalo po příchodu celebrit
První zaznamenaný tweet zní „jen si nastavuji svůj twttr“ a jak už bylo řečeno výše, právě takovéto jednoduché zprávy o aktuálně vykonávané činnosti uživatele měly podle představy Dorseyho tvořit obsah sítě.
just setting up my twttr
— jack (@jack) March 21, 2006
To ovšem vyvolalo posměch veřejnosti i médií, ve své talkshow Twitter parodoval i známý komik a moderátor Conan O’Brien. Kritika ovšem netrvala příliš dlouho, nápad se zalíbil jako dobrý nástroj pro zviditelnění celebritám a dalším veřejně známým osobnostem, což rychle pochyby o koncepci Twitteru utnulo.
4) Dorsey byl po dvou letech nahrazen na pozici CEO kvůli nedostatečné koncentraci na práci, o několik let později se ale vrátil
Proces vzniku samostatného Twitteru je docela netradiční. Jak bylo vysvětleno v minulém bodu, původně se jednalo o produkt společnosti Odeo. Následně ale někteří zaměstnanci Odea včetně Dorseyho založili firmu Obvious Corporation a využili ji k akvizici Odea (samozřejmě včetně Twitteru) — jednoduše od akcionářů a investorů odkoupili jejich podíly.

Tak tedy vznikl osamostatněný Twitter, do jehož čela se postavil právě Dorsey. Již po dvou letech ale byl „odejit“ do pozice předsedy představenstva, protože nevěnoval dostatek času výkonu pozice CEO. Z práce údajně odcházel pravidelně příliš brzy, aby se mohl věnovat svým koníčkům, mezi něž patřila jóga, kurzy kreslení a móda.
V roce 2015 byl ale jmenován „permanentním CEO“ Twitteru a stojí tak opět v čele svého projektu. Jestli už nyní vykonává svou práci lépe je těžké hodnotit, nicméně server 24/7 Wall St. jej označil za sedmého nejhoršího CEO roku 2017, přičemž kritizuje zejména klesající výdělky a neměnící se uživatelskou základnu Twitteru, ačkoliv konkurenčnímu Facebooku se v tomto roce dařilo.
5) v jeho kanceláři nenajdete stůl, vystačí si s tabletem
Když se Dorsey začal věnovat podnikání seriózněji, rozhodl se, že tomu musí přizpůsobit i svůj styl. Přestal tak nosit piercing v nose a zejména na starších fotografiích je často zachycen v košili či jiném formálním oblečení, což nebývá u šéfů internetových firem zrovna pravidlem.
Jeho představy o tradičním šéfovi i tak ale vykazují jisté speciality, ve firmě například nevlastní pracovní stůl. Veškerou práci údajně vykonává na tabletu, který nosí stále s sebou.

Další specialitou je jeho záliba vodit nové zaměstnance k mostu Golden Gate. Na jeho konstrukci jim demonstruje, jak podle něj má vypadat ideální software. Měl by být funkční a jednoduchý a uživatelé by neměli přemýšlet o tom, jak funguje, ale brát ho jako hotový nástroj. Stejně jako Golden Gate by ale měl i software zaujmout svým designem.
6) jeho velkou zálibou je architektura a městské prostředí, jednou by se chtěl stát starostou New Yorku
Jack se přestěhoval v devatenácti letech na Manhattan, který mu stejně jako zbytek města učaroval. Své vnímání New Yorku popisuje jako sezení v autě uprostřed bouře. Vše okolo prý burácí a mění se, ale vy jste v autě v bezpečí. To samé prý platí o NYC.
Ačkoliv rád podniká dlouhé procházky i v jiných amerických velkoměstech, New York je pro něj zjevně srdcová záležitost. Jednou se totiž dokonce nechal slyšet, že by se v budoucnu chtěl stát starostou této téměř devítimilionové metropole.
7) nemá rád konverzaci z očí do očí
V dospívání trpěl Jack Dorsey vadou řeči, které se sice později zbavil, ale jisté následky na něm zanechala. Aby se vyhnul posměškům ostatních dětí a dalším nepříjemným situacím, příliš nemluvil, což mu zůstalo doposud.
Sám říká, že jeho nezvyklá mlčenlivost často znervózňuje lidi, protože neví, co si myslí. Přímá konverzace ale není příjemná ani jemu, prý pro něj rozhovor z očí do očí „prostě není přirozený stav“.

Tato informace působí zajímavě také v kontextu jeho osobního života. Ačkoliv dle médií během let měl tři vážnější vztahy (s moderátorkou Nicole Lapin, herečkou a modelkou Lily Cole a psycholožkou Kate Greer), žádný nevydržel příliš dlouho. Jestli za to může odpor k osobním rozhovorům můžeme pouze spekulovat, ale faktem je, že sám Jack prohlásil, že hlavní vztah má s Twitterem a Squarem (platební společnost, v níž je taktéž CEO).
Děti a manželství by prý ale jednou chtěl, nicméně věci dle svých slov vezme „krok za krokem“.