Domů » Bleskovky » Žák překonal mistra: Xiaomi vyrobilo nabíječku AirPower

Žák překonal mistra: Xiaomi vyrobilo nabíječku AirPower

Xiaomi se dlouhou dobu při výrobě svých zařízení zcela přiznaně inspirovalo těmi od Applu. Ostatně když už něco kopírovat, tak proč ne od těch nejlepších, řekli si v Číně. Telefony z výrobních linek Xiaomi si nicméně už nějaký ten pátek s iPhony nespletete, což ale neznamená, že některá designová rozhodnutí si čínský gigant sem tam nevypůjčí. Nyní se ale zdá, že pilný čínský student svůj americký vzor překonal.

Původní koncept nabíječky AirPower od Applu

Před několika lety Apple na své tiskové konferenci ukázal bezdrátovou nabíječku AirPower. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, kdyby firma z Cupertina neslíbila, že iPhone či AirPody můžete položit kamkoli na nabíjecí podložku, nikoli přesně na místo, kde je nabíjecí cívka. Poměrně záhy inženýrům v Applu došlo, že vyrobit něco takového v rámci standardů, které si společnost sama stanovila, je v podstatě nemožné. Proto se od představovací konference o nabíječce AirPower již skoro nezmínili.

Xiaomi AirPower 1
Xiaomi si s odpadním teplem hlavu neláme

Xiaomi ale nad problémem hůl nezlomili a dva roky se snažili přijít na to, jak mytickou nabíječku AirPower vyrobit. Nakonec se jim to skutečně podařilo. Nabíječka nese jednoduchý název „Bezdrátová nabíjecí podložka“ a ukrývá se v ní 19 indukčních cívek. Ty zvládnou nabíjet až tři zařízení, každé 20 Watty.

Nepřehlédněte – Xiaomi Mi 11 Ultra oficiálně: supersmartphone se dvěma displeji

Xiaomi se podle všeho podařilo vyřešit problém s přehříváním, na čemž ztroskotal Apple. Na jeho obranu je nutno říci, že Apple se pokoušel vyrobit nabíječku, která by byla kompatibilní jak s různými velikostmi Qi zařízení, tak s jeho hodinkami Apple Watch. Údajně má být nabíječka rovněž velmi tichá. Za bezdrátovou nabíjecí podložku si Xiaomi v domovské Číně řekne o 599 jüanů (cca 2 000 korun).

Michael Chrobok

Nestranný fanoušek mobilních technologií, amatérský fotograf, příležitostný sportovec a městský cyklista. Ve volném čase rád cestuje, zahraje si hru, nebo se ponoří do světa Zaklínače či Star Treku.

11 komentářů

 1. Tak jak se teda ta nabíječka jmenuje? Nejdřív chybně píšete, že AirPower a nakonec napíšete „Bezdrátová nabíjecí podložka“.

  • Mal si to pochopit tak, ze xiaomi vyrobilo airpower nabijacku za apple, kedze sa applu nepodarilo ich samotny koncept pretavit do finalneho produktu.

  • Ale Xiaomi nevyrobilo nic za Apple, Xiaomi vyrobilu svojí nabíječku.

  • no a hlavně je za čtvrtinovou cenu za kterou by AirPower byla, nebo za pětinovou AirPower s kabelem

  • No spíš to nemá oficiální anglický název, jen čínský

  • Kdyby nebylo v nadpisu AirPower, nepřišel by žádný android fanatik okopávat kotníky.

  • Chápu že ti matka nedala jméno když tě vyp*cla na haj* lu.

 2. „Ale Xiaomi nevyrobilo nic za Apple, Xiaomi vyrobilu svojí nabíječku.“ tazky facepalm

 3. By mě zajímalo, kolik by byla cena v podání Apple?

 4. Jakože Apple je mistr a Xiaomi žák? Obávám se, že tohle už dávno neplatí. Ale Apple už má nabíječku od Xiaomi na Aliexpressu určitě objednanou. Jde jen o to, kolik času bude potřebovat na obšlehnutí, aby ji mohl svým věrným za lidových 10 litrů nabídnout.

 5. Timotej Varič

  Aby mohol byť Apple „mistr“, musel by byť v nabíjačkách dobrý. To ale zďaleka neplatí.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).