Domů » Bleskovky » Zahoďte nabíječky! Příští hodinky od Samsungu se mají dobíjet solárními články

Zahoďte nabíječky! Příští hodinky od Samsungu se mají dobíjet solárními články

Výdrž na baterii byla vždy Achillovou patou chytrých hodinek. Zpravidla platí, že čím více funkcí hodinky mají, tím méně vydrží na jedno nabití. Výjimkou nejsou ani poslední chytré hodinky od Samsungu Galaxy Watch 4. Podle nového patentu se nicméně zdá, že Samsung našel pro tuto situaci řešení.

Samsung Galaxy Watch 4 recenze
Budoucí hodinky od Samsungu by mohly využívat solární dobíjení

Na nový patent upozornil nizozemský server LetsGoDigital a týká se primárně řemínku. Samsung by do něj chtěl zabudovat solární články, které by hodinkám dodávaly šťávu. Korejský gigant popisuje využití polymeru quantum dot, jenž by se měl nacházet nad solárními články a měl by pomáhat usměrňovat světlo, díky čemuž by se mohlo dosáhnout vyšší efektivity.

samsung solar charging smartwatc
Patent Samsungu popisující nabíjení skrze solární články v řemínku

I přesto není důvod k příliš velké radosti. Patent byl Samsungem podán už v roce 2019, což znamená, že na něm v Soulu pracují už nějakou dobu a stále se nedobrali výsledku. Nejedná se dokonce ani o první pokus o propojení chytrých hodinek a nabíjení pomocí solárních panelů.

Samsung nebude první, ale bude nejlepší?

Například Garmin nabízí své chytré hodinky Fenix 6X Pro Solar, které se sice nezvládnou napájet z čistě obnovitelných zdrojů, alespoň ale prodlouží dobu mezi dobitími. To bude pravděpodobně i případ Samsungu – ačkoli Korejci v patentu tvrdí, že jejich design má být velmi efektivní, v praxi pravděpodobně nebude účinnost až tak vysoká vzhledem k tomu, jakým způsobem hodinky používáme.

Dominik Vlasák

6 komentářů

 1. To je zase nadpis. Garmin solar je len marketingovy tah, predlzenie vydrze je uplne zanedbatelne a to sa bavime o hodinkach co vydrzia vyse tyzdna na baterke..

  Pri samsungu s vydrzou 1,5 dna bude to predlzenie vydrze mozno max v minutach. A uz vidim ako ich ludia budu nechavat cely den na slnku, namiesto toho aby ich dali na hodku pod nabijacku.

  • A čo na to elektronika, keď ju nechám na maximálnom svite slnka ?
   Do chládku ich asi nedám, to sa mi nabijú na … sekundu… chodu ?

  • Nejen elektronika. Paradoxně se na tom slunku, při používání, pořádně ohulí display (a tím zvýší odběr) takže ve výsledku cílený pobyt na slunku kvůli nabíjení může znamenat rychlejší vybíjení :)

  • To by na ten displej musel furt čumět, nebo mít zapnuté AOD.

 2. při tý ploše, kterou tam nainstalují to bude mít při plným oslunění jaký výkon?
  0,08W???
  Křemík umí při plným oslunění udělat nějakých 200 až 220 W z metru čtverečního, jestli se nepletu.

 3. U tohoto řešení by mi víc vadila nemožnost výměny řemínku za nějaký stylový neoriginální, než účinnost solárního nabíjení.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).