Domů » Bleskovky » Záhada rozluštěna: Proč mají telefony od HTC na obrázcích vždy nastavený čas na 10:08?

Záhada rozluštěna: Proč mají telefony od HTC na obrázcích vždy nastavený čas na 10:08?

Pozornější čtenáři si už určitě všimli, že na oficiálních obrázcích telefonů či ve videích od společnosti HTC je vždy nastavený čas na hodnotu 10:08. Přemýšleli jste ale někdy, proč tomu tak je? Těžko se bude jednat o náhodu a nějaký smysl v tom být musí. Že vás nic nenapadá? Nevadí, vysvětlení je ale velmi jednoduché.

10:08 je totiž čas, při kterém je ve dvanáctihodinovém režimu aktivních nejvíce segmentů na digitálním ukazateli času. Někdo by mohl namítat, že nejvíce aktivních segmentů je při hodnotě 88:88; to je ale nereálný čas, a proto se v HTC už před několika lety rozhodli používat jako výchozí hodnotu právě 10:08. Někdo by mohl namítat, že maximální čas je v tomto případě 18:08, ale předchozí hodnota vychází z dvanáctihodinového AM/PM času, který se používá v anglicky mluvících zemích.


Už v dobách slávy modelu HD2 (rok 2009) používalo HTC čas 10:08. Když ale zapátráme dále do historie (rok 2007), kdy byl uveden například HTC Touch, zjistíme, že tady HTC toto pravidlo ještě nepoužívalo

Někdy také bývá tento čas spojován s faktem, že na klasických hodinkách jsou v tuto dobu ručičky v takové poloze, že nezakrývají logo výrobce na ciferníku (to bývá zpravidla umístěno pod číslicí 12 nebo nad číslicí 6). Správně je ale první interpretace s nejvíce aktivními segmenty.

Jiří Hrma

18 komentářů

 1. nikto (neregistrovaný)

  Neni to ziadna zahada..toto som cital niekde uz pred mesiacom….bud na mojandroid.sk alebo svetandroida.cz

  • To je možné, informace vyšla i na řadě zahraničních webů. My jsme si chtěli vydání původně nechat na zítra – 10. 8. na čas 10:08, ale nakonec šel článek ven už dnes :)

 2. JohnSaw (neregistrovaný)

  není lepšie 18:08?

 3. michal (neregistrovaný)

  A nemohlo se HTC spíš inspirovat u analogových hodinek, které se na obrázcích téměř vždy prezentují s časem okolo 10:10? Důvodem prý je to, že ručičky v této poloze připomínají na ciferníku úsměv a navozují tak pozitivní dojem.

 4. Kositch (neregistrovaný)

  00:08 by splňovalo AM/PM a mělo by i více aktivních pixelů než 10:08?

 5. Hlavně se ptám – k čemu je potřeba nejvíc aktivních segmentů u TFT displejů a mobilů obecně? To vysvětlení je úplně mimo, kdyby se jednalo o segmentový displej v autech, chápu, ale na mobilu to nedává smysl

 6. driv pouzival i 10:23 am :D cim to

 7. Myšpulín (neregistrovaný)

  Proč je to zrovna 10:08? Dejte si hledat obrázky analogových hodinek, jaký nejčastější čas je na nich zobrazen? Je to právě těch 10:08 – 10:10. U digitálek je to pak 10:58, HTC se ale víc drží klasiky.

 8. hreba (neregistrovaný)

  Tady to vyřešili uz v květnu. A v podstatě napsali i stejný článek :-D

  androidcommunity.com/why-htcs-clock-always-says-1008-20120522/

 9. Článek víceméně o ničem, ale oceňuju aspoň ten fór s časem publikace :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).