Domů » Články » Začínáme s Androidem: Systémové aplikace, Google Now, Chrome a alternativní launchery (2. díl)

Začínáme s Androidem: Systémové aplikace, Google Now, Chrome a alternativní launchery (2. díl)

V dnešním díle našeho seriálu Začínáme s Androidem si projdeme základní Google aplikace, naučíme se používat chytré karty Google Now a v neposlední řadě si povíme něco o alternativních launcherech.

Po drobné odmlce se vracíme s druhým dílem seriálu „Začínáme s Androidem,“ který je určený především začínajícím uživatelům. Dnes si popíšeme základní systémové aplikace a jejich nastavení, vysvětlíme si, k čemu jsou dobré chytré karty Google Now, pozastavíme se u prohlížení internetu a řekneme si něco o alternativních launcherech. Nezapomeňte se také podívat na předchozí díl, ve kterém jsme vám přiblížili první nastavení telefonu, základní konfiguraci a synchronizaci dat.

Systémové aplikace: Budík, kalendář, Galerie…

V minulém díle jsme provedli základní nastavení systému jako takového; nyní se ale pojďme podívat, jak na základní aplikace přítomné v každém Android zařízení. Jako první nás bude zajímat, jak si nastavit budík. V hlavní nabídce vyberte položku „Hodiny“. Zde můžete sledovat světový čas (města přidáte kliknutím na zeměkouli ve spodní části obrazovky) a horizontálním posouváním či klikáním na položky pod notifikační lištou se dostanete na stopky, časovač a právě nastavení budíku (položka úplně vlevo).

 
Světový čas, stopky, časovač a nastavení budíku: Vše přehledně v jedné aplikaci

Před vámi se objeví přehled aktivních upozornění, která můžete okamžitě (de)aktivovat či rovnou smazat. Kliknutím na ně pak nastavíte různé podrobnosti, jako je třeba opakování či vyzváněcí tón. Úplně vespod se nachází velká ikona se znaménkem +, pomocí níž přidáte další budík. V nastavení, jež spustíte ikonou se třemi tečkami pod sebou umístěnou v pravém dolním rohu, si pak můžete přizpůsobit, po kolika minutách vyzvánění se má upozornění ztišit, jak dlouhé má být odložení budíku, jak se budou chovat tlačítka pro ovládání hlasitosti (třeba já je používám právě na odložení budíku) a v neposlední řadě také hlasitost.

 
Už nikdy nezaspíte: podrobné nastavení budíku včetně detailní konfigurace opakování

Další důležitou položkou je Kalendář. I u něj se projeví spárování s Google účtem, jelikož se automaticky synchronizuje (co je to synchronizace a jak ji nastavit jsme si vysvětlovali v prvním díle). Nadcházející události tak můžete zkontrolovat na svém počítači, tabletu i smartphonu. Aplikace samotná vyniká strohým, avšak přehledným prostředím.

  
Kalendář v Androidu sází na jednoduché, ale přehledné prostředí

Po spuštění se dostanete na měsíční přehled, kliknutím na nápis se zobrazeným měsícem a rokem pak můžete měnit mezi denním, týdenním a popřípadě ještě agendou zobrazující nadcházející události. Položku do kalendáře přidáte tak, že si vyberete konkrétní den, následně zvolíte hodinu a vyplníte podrobnosti. Upozornění lze posunout o nějaký čas dopředu a můžete si dokonce nastavit aby vás aplikace uvědomila pomocí e-mailu.

 
S Google Keep už na nic důležitého nezapomenete

Skvělou vychytávkou je aplikace Google Keep. Ta umožní ukládat poznámky v několika podobách – textové (souvislý text či seznam), zvukové a fotografické. Ty pak lze ukládat v několika barvách, nastavit si upozornění podle místa nebo času a samozřejmě se automaticky synchronizují s vaším Google účtem. Přidání poznámky je velmi snadné, stačí na hlavní stránce aplikace ťuknout na jeden ze čtyř symbolů, zaznamenat myšlenku a uložit.

  
Hudební přehrávač

K přehrávání hudby standardně slouží přehrávač Hudba Play. Po jeho otevření se dostanete do knihovny, kde lze skladby nahrané do telefonu (můžete je do něj dostat přes počítač či stáhnout přímo skrze vestavěný internetový prohlížeč) procházet podle alb, interpretů či žánrů. Stačí kliknout na vybranou skladbu a dostanete se na přehrávací obrazovku, kde máte možnost pomocí ikon v dolních rozích nastavit náhodné, respektive opakované přehrávání. Tlačítkem vedle možností vpravo nahoře si pak můžete playlist seřadit podle vašeho gusta. Google současně umožňuje za poplatek 149 Kč měsíčně neomezeně poslouchat veškerou hudbu z katalogu čítajícího přes 20 milionů skladeb (více informací).

 
Prohlížení obrázků s možností rychlých úprav

Fotografie a obrázky si prohlédnete v Galerii. Ta je rozděluje podle složek, místa či času pořízení nebo pomocí lidí (zde se zapojí funkce rozpoznávání tváří). Jednotlivé snímky se zobrazují v mřížce a klepnutím na náhled je zobrazíte přes celou obrazovku. V možnostech se nachází i volba „Upravit“. Pomocí té se dostanete do jednoduchého editoru, kde se nabízí možnost přidávat efekty, dolaďovat barvy či fotografie ořezávat. Uložení provedete tlačítkem v levém horním rohu a pokud nechcete přepsat originální soubor, stačí kliknout na možnosti a vybrat volbu „Exportovat“.

 

Cloudová služba Google Drive díky integraci s Androidem skvěle poslouží k rychlému sdílení dat mezi vaším smartphonem, osobním počítačem a tabletem. Snadno také lze sdílet dokumenty s dalšími uživateli, stačí pouze přidat jejich e-mailovou adresu. Přidání nějakého souboru je také jednoduché, stačí ve vysunovací levé nabídce zvolit, odkud jej chcete nahrát a následně již jen zvolit konkrétní položku. Vše je otázkou několika vteřin.

 
Práce se soubory na cloudovém úložišti Google Drive

Od nedávna je standardní součástí Android telefonů kancelářský balík Quick Office. Pomocí něj lze prohlížet dokumenty, tabulkové soubory & prezentace, a co je důležité – můžete je také vytvářet. Samozřejmě – komplexní prezentaci na telefonu asi neuděláte, textový editor v kapse se ale hodit může. 

Chytré karty Google Now

Chytré karty Google Now mohou posloužit jako skvělý pomocník a byla by velká škoda je nevyužívat. Dostanete se k nim vytažením domečku z lišty ovládacích tlačítek směrem nahoru. Zobrazí se vám karta s počasím v místě, kde se právě nacházíte a kliknutím na tlačítko více se dostanete k dalším kartám, jež se objevují v závislosti na vaší poloze a času. Budete-li stát na zastávce MHD, objeví se vám seznam nejbližších spojů.


Spuštění Google Now

Když si nastavíte nějaká oblíbená místa, bude se vám vždy zobrazovat, jak se na ně co nejrychleji dostanete z místa, kde se právě nacházíte. V případě, že máte v kalendáři uložené informace o nadcházejícím letu, objeví se vám chytrá karta s podrobnými informacemi. Na konci měsíce se dozvíte, kolik jste ušli kilometrů. Jde o opravdu skvělou záležitost, škoda jen, že nastavení není zrovna podrobné a nemůžete si některé karty zobrazit i manuálně.

 
Chytré karty „v akci“

Prohlížení internetu

U Androidu 4.1 a novějšího je jako základní prohlížeč nainstalována mobilní verze Google Chrome. Ten sice neobsahuje některé pokročilejší funkce jako konkurenční aplikace třetích stran, běžnému uživateli ale plně postačí. Adresní řádek slouží zároveň pro vyhledávání na Google – stačí do něj zadat cokoliv vás napadne. Vpravo od něj se nachází čtvercová ikonka s číslem právě otevřených karet, po kliknutí na ni mezi nimi můžete procházet a jednotlivě je zavírat „vyhazováním“ z obrazovky do strany.

 
Webový prohlížeč Chrome je rychlý, podporuje více otevřených stránek najednou či synchronizaci s desktopovou verzí

Chrome například nabízí anonymní prohlížení (stačí stisknout volbu „Nová anonymní karta“), při němž se neukládá historie ani žádná další data jako například cookies. Zaškrtnutí možnosti „Verze webu pro PC“ zabrání tomu, aby se stránky načítaly v mobilních verzích. V nastavení lze vybrat různé podrobnosti, jako je třeba blokování vyskakovacích oken, velikost textu a další. I prohlížeč Google Chrome umí synchronizovat historii, záložky a další obsah, stačí jej mít v telefonu i na počítači spárovaný se stejným Google účtem.

 
Anonymní režim a podrobné nastavení prohlížeče

Launchery: Když vám nevyhovuje klasický vzhled

Na začátku této kapitoly bude dobré si připomenout význam pojmu „launcher“. Jde o tu část uživatelského prostředí, která zahrnuje hlavní nabídku a domovské obrazovky. Základní launcher pro běžné použití postačí, ty alternativní však poskytují mnoho funkcí navíc. Jmenujme třeba možnost změnit velikosti mřížky (čímž můžete naskládat na jednu obrazovku více widgetů a ikonek), alternativní vzhledy ikon, různé typy hlavních nabídek a nespočet dalších vylepšení. Launcherů pro Android existují stovky, těch skutečně kvalitních jsou desítky.

Po stažení některého z launcherů z Obchodu Play se vám po stisknutí domečku objeví nabídka, kterou vidíte níže na obrázku. Zde vyberte aplikaci již chcete používat a stiskněte „vždy“. To znamená, že kdykoliv nyní stisknete klávesu Domů, spustí se alternativní launcher. Nemusíte se ale bát – ten výchozí systémový se nesmaže. Změníte-li názor, stačí v nabídce Nastavení jít do sekce „Aplikace“, zvolit nainstalovaný launcher a stisknout tlačítko „Vymazat výchozí nastavení“. Tím se opět aktivuje výběrové okno s dostupnými launchery při stisknutí tlačítka Domů.

 
Volba výchozího launcheru (při stisku tlačítka Domů) a navrácení do původního stavu

Podrobné úpravy včetně personalizace widgetů si vysvětlíme až v příštím díle, zmiňme však alespoň několik tipů na konkrétní launchery. Apex Launcher a Nova Launcher oba vsází na prostředí nelišící se od čistého Androidu, mají však nespočet pokročilých funkcí, o nichž se více rozepíšeme právě v příštím díle. Radikálních změn ve vzhledu docílíte pomocí oblíbeného Go Launcher Ex.

 
Nova Launcher a Go Launcher Ex

Ten si počtem možností rozhodně nezadá se dvěma výše jmenovanými konkurenty a navrch přidává hromady témat a bohužel také kvanta reklam (byť se dají téměř kompletně eliminovat). Zvláštní skupinou launcherů jsou ty snažící se napodobit prostředí některého z dalších operačních systémů – na tomto místě zmiňme iOS 7 Launcher nebo Launcher 8, který napodobuje vzhled systému Windows Phone 8.

 
Je libo launcher se vzhledem iOS 7 či Windows Phone 8?

Podobných aplikací je k dispozici mnohem více, a to nejen bezplatných, ale také těch, za které musíte obětovat nějakou částku. Investice ale rozhodně není nutná, jelikož launchery zdarma obvykle poskytují naprostou většinu funkcí potřebných pro pokročilejší úpravy domovské obrazovky.

Nepřehlédněte – Začínáme s Androidem: První spuštění, základní nastavení a synchronizace (1. díl)

Během těchto dvou dílů jsme si popsali již mnoho různých úkonů, možnosti Androidu jsou nicméně daleko rozsáhlejší. V příštím díle se tak naučíme pokročilé úpravy domovské obrazovky včetně úprav widgetů a uzamčené obrazovky, Ukážeme si také, jak nakupovat aplikace v Obchodě Play a také vyzkoušíme Google navigaci. Opět připomínáme, že nastanou-li z vaší strany jakékoliv nejasnosti, neváhejte se nás optat v diskuzi pod článkem, kde vám rádi poradíme.

Martin Pavlović

O technologie se zajímám odjakživa. Kromě nich mě baví také urbanismus a městská mobilita, hudba a společenská témata. Nejraději trávím čas v sedle kola, na kulturních akcích, s analogem v ruce nebo doma u knih, filmů i videoher.

4 komentářů

  1. Vlastimil Šlosar (neregistrovaný)

    chci se jen zeptat, mám Xperii U a ten Android se mi nelíbí. Existuje nějaký „program“ , který by mi z upraveného androidu od Sony udělal čistý? Děkuji.

    • Leda nahrat nejakou alternativni ROM…

    • Nebo taková lehčí varianta je zkusit nějaký launcher. Třeba Nova launcher, Apex launcher, nebo pokud jde tak Google Now launcher :)

  2. Petr (neregistrovaný)

    Zajímá mne Google Keep a to kvuli upozornění podle místa. Nastavit mi to v telefonu sice jde, ale neupozorňuje to. Ani podle času ne. Někde něco asi nemam nastaveno jak bych měl. Víte co? Díky

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).