Záchranka: Nová aplikace pomůže záchranářům s lokalizací zraněného

Zdravotnická záchranná služba v České republice má od tohoto týdne nového pomocníka při hledání polohy pacientů volajících na linku 155. Je jím aplikace Záchranka, která je k dispozici pro Android (stáhnout) a iOS (stáhnout).

Za posledních dvacet let prošla záchranná služba výraznou proměnou. Každodenní práci záchranářů dnes podporuje pokročilý informační systém sledování pohybu vozů apod. Předání informace o poloze události je však po dlouhé desítky let prováděno stejným způsobem. Je vysoce závislé na schopnosti pacienta místo nehody přesně určit, ale i na schopnostech operátora linky 155 získat od volajícího potřebné informace.

Záchranka

V krizové situaci např. při dopravní nehodě či úrazu v terénu si řada volajících nedokáže vybavit svou přesnou polohu. Stisknutí tlačítka je v těchto chvílích tím nejjednodušším krokem,“ říká MUDr. Jana Kubalová ze záchranné služby Jihomoravského kraje.

Hlavní předností aplikace “Záchranka“ je využití schopností chytrých telefonů pro stanovení přesného místa události při zásahu v terénu. Vytáčení linky 155 a odeslání polohy je provedeno stisknutím jediného tlačítka. Volající je tak přepojen na záchrannou službu příslušného kraje. Je-li v okamžiku volání mobilní telefon schopen zjistit přesnou polohu, odesílá ji formou datového spojení či pomocí SMS přímo do informačního systému krajské záchranné služby. Záchranářům pozemní i letecké záchranné služby tak aplikace usnadní často zdlouhavé hledání přesného místa zásahu, ať už se jedná o dopravní nehodu či třeba pád cyklisty v lese.

Součástí nouzové zprávy však není jen poloha pacienta. Významná může být i informace o závažných onemocněních. Tyto údaje má uživatel možnost dopředu vyplnit v rámci nastavení.

Aplikace dále nabízí interaktivní návod pro poskytnutí první pomoci. Uživatel v aplikaci nalezne také seznam nejbližších pohotovostí či lékáren. Jednoduchým přepnutím aplikace do testovacího režimu si pak každý může vyzkoušet aktivaci Alarmu nanečisto.

Důležitým parametrem celého projektu je především fakt, že aplikace byla od počátku vyvíjena v úzké spolupráci s krajskými záchrannými službami. Projekt byl realizován za podpory Jihomoravského Kraje, ale i soukromých dárců, České pojišťovny a společnosti Alfa-Helicopter.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytrých zařízení, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů. Máte zájem o spolupráci? Ozvěte se na redakce@smartmania.cz.

15 komentářů

 1. Dan (neregistrovaný)

  Hmmm, mám smůlu. Mám WP. :-(

 2. MoB (neregistrovaný)

  K čemu to potřebuje přístup ke kontaktům?

 3. Jaromír Volek (neregistrovaný)

  Aplikace jei potřebná. Nebyla by potřeba, kdyby tu nebyli idioti v parlamentu, kteří neschválili zákon, který umožnil IZS využívat buněk operátorů pro lokalizaci volajícího. To je ten specifický trh operátorů a banda idiotů v úřadu na ochranu osobních údajů. Jak se zdá, tak si lidé umí poradit i jinak a úřady si můžou nas…

  • Spíš je banda idiotů mezi lidmi, kteří si nechají brát jednu svobodu za druhou, krást soukromí a ještě u toh onadávají.

   • Jaromír Volek (neregistrovaný)

    Už se s tou paranoiou někde léčíte? Všichni dělají, jakoby byli agenty, kteří nosí v mobilu aktivační klíče k odpálení raket, nebo recept na Becherovku. Pak se nedivme, že jsou plné ordinace cvokařů. Užijte si mobilní svobodu, ale neřvěte potom po záchrance, že jí to trvalo o něco déle.

   • Jaká paranoia? Až budeš na WC, tak ti tam vlezu – vždyť neděláš nic špatného, ne?

 4. Michal (neregistrovaný)

  A nějaké info ohledne aplikace pro Windows 10 universal app?

 5. Tomáš (neregistrovaný)

  Naprd, dnes už jsem se snažil aspoň 4x se zaregistrovat a ani jednou nepřišla aktivační smska, hlavně že je teď všude kolem toho takový haló a nejsou schopný zaručit funkčnost…

 6. Liberečák (neregistrovaný)

  Nevidím jediný důvod, proč používat aplikaci, která zcela zbytečně vyžaduje přístup k fotkám a ke kontaktům. Nejvyšší čas, aby tyto nehoráznosti začal google řešit. Že se autoři aplikace nestydí… Fuj!

 7. David (neregistrovaný)

  Já tedy nevím jak jste apl zkoušeli, ale je tam možnost přidat osobu blízkou. Proto nejspíše bude přistup ke kontaktům … Chce to asi zapojit hlavu. Mě by zajímalo kdo z vás chytrých by si poradil v kritické situaci třeba někde v přirodě … Dle mého je tato apl velice užitečná osvěta.

  • Liberečák (neregistrovaný)

   Tak zapoj hlavu a řekni, proč to vyžaduje přístup k fotkám a dokumentům. A jinak, slušný telefon či apka ukáže nálezci kam volat i na zamčeném telefonu, ty hlavo…

Napsat komentář

Tip: Nechcete pokaždé vyplňovat požadované údaje? Vytvořte si na SMARTmanii uživatelský účet ;-)

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.
Vyžadované informace jsou označeny *