TOPlist

„Za peníze? Ani omylem!“ Celebrity odmítají platit za modrou fajfku na Twitteru

Elon Musk smutny sad crying Midjourney
  • Ověřené účty na Twitteru z éry „před Muskem“ ztratí svou modrou fajfku
  • Pro novou fajfku si budou muset sjednat předplatné
  • Mnoho celebrit a vládních činitelů odmítá Twitteru za svůj VIP status platit

Elon Musk od převzetí sociální sítě Twitter natropil celou řadu přešlapů ve snaze učinit jej profitabilní. Ačkoli by některé kroky nemusely být v dlouhodobém horizontu vysloveně špatné, to se bohužel nedozvíme vzhledem k tomu, že excentrický miliardář mění náladu častěji než spodní prádlo. Nejvíce kontroverze se odehrálo okolo předplatného Twitter Blue, které za několik posledních měsíců prošlo celou řadou změn a především vyvolalo veliký zmatek ohledně toho, který účet je oficiální a který jen platí pravidelné měsíční poplatky.

Jak se zdá, Musk chce propagaci rozdělení na modré a zlaté fajfky dotáhnout až do konce. Až dosud totiž platilo, že účty, které získaly ověření v minulosti, si mohly svou fajfku bezúplatně ponechat a tím dát najevo, že se jedná o ověřený účet. Tím ale vznikal chaos, neboť dozvědět se skutečnost, zda se jedná o ověřený účet či předplatitele Twitter Blue šlo teprve až při rozkliknutí profilu. Tomu ale Elon nyní vystavil stopku s tím, že historické ověření zruší a nově si za potvrzení pravosti budou muset všichni uživatelé zaplatit.

To pochopitelně rozezlilo celou řadu účtů, především pak celebrit či vládních činitelů. Negativně se k tomuto kroku vyjádřil kupříkladu herec Jay Scott Greenspan, basketbalista LeBron James nebo oficiální účet Bílého domu. Každý účet, který chce být nějakým způsobem ověřený, se totiž musí rozhodnout, zda zaplatí cca 8 dolarů (217 Kč/měsíčně v českých podmínkách) za Twitter Blue, nebo vsadí na prestižnější zlatou fajfku, jejíž cena je ovšem astronomických 1 000 dolarů (cca 26 200 Kč s DPH).aplikace twitter na telefonu položeném na krabiciNepřehlédněte

Dnes zadarmo, zítra za peníze. Twitter zpoplatní další oblíbené funkce

Vzhledem k devalvaci modré fajfky se Elon Musk snaží firmy a celebrity nepřímo přinutit, aby si připlatili za fajfku zlatou. I když je pro mnoho z nich tisíc dolarů měsíčně jen kapka v moři, není divu, že z principiálních důvodů nesouhlasí se zpoplatněním něčeho, co bylo dříve zdarma a otázkou prestiže nejen ověřeného uživatele, ale také platformy. Otázkou zůstává, zda nás v dohledné době čeká exodus VIP účtů z Twitteru, či zda Musk opět změní svůj názor.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku