Domů » Bleskovky » Z Windows 10 potichu mizí funkce. Microsoft bojuje s konzervativními uživateli

Z Windows 10 potichu mizí funkce. Microsoft bojuje s konzervativními uživateli

Šušká se, že systém Windows 10 čeká na podzim velká designová proměna. Microsoft zatím nic oficiálně neoznámil, zatím jen v testovací verzi vyměnil několik ikon v Průzkumníkovi souborů. Je tedy možné, že si schovává slavnostní odhalení nového designu na vývojářskou konferenci Build, která se odehraje mezi 25. a 27. květnem. Program Insider nicméně odhaluje jiný trend, kterým se redmondští vydávají.

Windows 10

Tiché odstraňování málo používaných funkcí

V rámci „refreshe“ začal Microsoft z Windows 10 potichu odstraňovat vybrané funkce, byť některé z nich představil poměrně nedávno. Z posledních testovacích verzích pro Insidery byly ze systému například odstraněny aplikace 3D malování a 3D prohlížeč (s možností dodatečné instalace), které byly jedny z hlavních novinek Creators Update z roku 2016.

Uživatelé zřejmě malování a prohlížení 3D objektů masově nepodlehli a na jednoduché úpravy jim stačí stařičká aplikace Malování. Ta byla mimochodem před nedávnem přesunuta do Microsoft Store, odkud může být pružněji aktualizována. Že by se Microsoft chystal přiživovat její neutuchající slávu?

Do Microsoft Store se v rámci Insider preview také vydala miniaplikace Výstřižky, a to i přesto, že má přímo v systému dvojníka nazvaného Výstřižek obrazovky. Je dost možné, že konzervativní uživatel tuto náhradu schovanou v Centru akcí ani nezaregistroval a stále používá oblíbenou původní aplikaci, která je tu s námi už od dob Windows 7.

Časová osa už jen lokálně

V posledním testovacím sestavení s číslem 21359 došlo k omezení funkce Časová osa. Tato součást obrazovky multitaskingu se v „desítkách“ objevila před třemi roky a slouží k zobrazení historie naposledy otevřených aplikací, souborů, webových stránek apod. napříč všemi spárovanými zařízeními (pokud to povolíte).

windows 10 1 7

Microsoft se nyní rozhodl synchronizaci mezi zařízeními odstranit, takže Časová osa bude fungovat pouze lokálně. Redmondští měli s Časovou osou větší plány, jednu dobu dokonce fungovala i na Microsoft Launcheru pro Android, avšak tyto plány vzaly zasvé. Nutno podotknout, že Microsoft tuto funkci nijak výrazně nerozvíjel, takže od počátku nevypadá moc přitažlivě a na slabších strojích akorát zpomaluje obrazovku multitaskingu.

Další adepti na odstranění?

Ořezávání Windows o málo používané funkce zřejmě ještě bude pokračovat, dalším adeptem na odstranění jsou živé dlaždice z nabídky Start. V moderních Windows 10X už s nimi Microsoft nepočítá a pro klasické „desítky“ chystá částečnou náhradu v podobě funkce Novinky a zájmy.

news

Jedná se o okno s dlaždicovými widgety, které mohou poskytovat všemožné informace – zprávy z oblíbených webů, počasí, akcie apod. Tyto widgety pravděpodobně klasické dlaždice vystřídají a nabídku Start budou opět tvořit pouhé ikony. Funkce Novinky a zájmy bude rychle dostupné skrze ikonu v hlavním panelu.

Z něj by naopak mohla být v budoucnu odstraněna i miniaplikace Lidé, kterou Microsoft představil v roce 2017. Původním plánem bylo učinit z této funkce středobod všech kontaktů a komunikačních nástrojů, ovšem v druhém případě se nepodařilo rozšířit seznam podporovaných aplikací, například o Messenger, Telegram nebo WhatsApp desktop. Skrze aplikaci Lidé tak můžete komunikovat pouze skrze email, Skype a několik dalších spíše neznámých služeb.

windows 10 3 4

Špatná propagace a konzervativní uživatelé

Důvodů, proč Microsoft potichu odstraňuje z Windows 10 funkce, které přitom představil teprve před nedávnem, je několik. Tím hlavním je bezesporu špatná propagace; Microsoft donedávna vydával dvě velké aktualizace „desítek“ ročně, avšak novinky v nich nijak výrazně nepropagoval. A nedá se očekávat, že běžný Franta uživatel, pro kterého jsou aktualizace pouze nutné zlo, se bude po změnách v systému dobrovolně pídit. Uživatel Windows je konzervativní tvor, který své návyky nemění, a hromada užitečných funkcí mu tak může unikat.

S tím se pak pojí druhý důvod, některé funkce jsou možná užitečné, ale Microsoft je nechává nedokončené a polofunkční (například Časová osa nebo panel Lidé). Tím vzniká začarovaný kruh – uživatelé nemají chuť novinky používat, Microsoft vidí nezájem a nemá chuť tyto funkce udržovat a vylepšovat, což může v konečném důsledku vést až k jejich zrušení.

Redmondští už pochopili, že nemá cenu uživatele novinkami zahlcovat dvakrát ročně (možná mu také docházejí nápady), a proto jsou velké aktualizace vydávány pouze jednou do roka. Snad toto zvolnění bude jen ku prospěchu – nové funkce by mohly být už od počátku „dokončenější“ a menší perioda by mohla dát uživatelům více prostoru k jejich prozkoumání. Jsme upřímně zvědaví, co všechno Microsoft do letošního podzimního updatu nachystá.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

31 komentářů

 1. Uživatelé by i měli chuť používat, ale to by MS musel vydat finální verzi a ne nedodělek + zbavit se schizofrenie.
  Časová osa byl skvělý nápad, ale nedotažený a pouhá alternativa k ALT TAB, takže BFU zůstane u ALT TAB.
  Výstrižky z Win 7 měli zmizet hned s příchodem nové aplikace a BFU by se přizpůsobil.
  Živé dlaždice měli potenciál, ale MS se na ně opět vyprdnul a zůstali z nich jen zbytečně velcí zástupci v startu.
  UWP opět skvělá myšlenka, ale špatné provedení. Aktuálně naprosto zbytečné, protože MS má jen jeden systém a víc jich nebude. W10X je jen další experiment, který utnou dřív, než se to dostane do použitelné podoby.

  • A krome toho se naucim shodu podmetu s prisudkem…

  • A co mluvit k věci, ale to bys musel používat mozek místo sebevědomí ;)

  • dlaždice byl mega fail pomatene vize ze uzivatele zhloupnou a zacnou pouzivat tablety… ty dnes uz prakticky zmizeli z trhu a krom applu to nikdo neprodava a dobre dela….

 2. „Důvodů, proč Microsoft potichu odstraňuje z Windows 10 funkce, které přitom představil teprve před nedávnem, je několik.“

  Ten hlavní jste nenapsali. Že nové funkce jsou prostě špatné.

  • spatne si ty

  • Neřekl bych špatné, ale překombinované a neintuitivní. Spíš by měli zfunkčnit základ. Tj. rychlejší instalace updatů a omezení zasekávání a pádů té nejzákladnější aplikace – Průzkumníka. To by mi u Desítek zcela stačilo.

 3. Martin Beran

  Uniká mi, proč mě Microsoft furt vnucuje přihlášení přes MS Account – ale na druhou stranu kromě One Drivu se už nic nesychronizuje (od určitého buildu už ani ten pitomý wallpaper).

 4. PETR: Jo, to bych rozhodně měl 😳

 5. Without name

  Nečudujem sa MS, že to maže lebo to nevyužíva 99% ľudí iba to zaberá miesto v systéme. kto to potrebuje si to doinštaluje. Navyše konzervatívny.. ono ak používate roky ten istý OS a už viete ovládať jeho prvky a začnú tieto prvky meniť tak sa nečudujem, že ľudia to nepoužívajú. Napr. v MACos sa už roky mení minimum vecí a to preto, že ľudia keď sa niečo naučia používať a funguje to tak načo to meniť… toto v MS nechápu.
  Nafukujú ten systém zbytočnými aplikáciami miesto toho aby sa zamerali na sfunkčnenie. Napr. to vyskakovacie okno kde ma MS núti urobiť si account… a načo? Funguje snáď nejaká synchronizácia, že ak sa prihlásim napr na novom PC tak sa mi prenesú nastavenia celého systému? No nefunguje tak načo mi je acc?

 6. Without name

  Nečudujem sa MS, že to maže lebo to nevyužíva 99% ľudí iba to zaberá miesto v systéme. kto to potrebuje si to doinštaluje. Navyše konzervatívny.. ono ak používate roky ten istý OS a už viete ovládať jeho prvky a začnú tieto prvky meniť tak sa nečudujem, že ľudia to nepoužívajú. Napr. v MACos sa už roky mení minimum vecí a to preto, že ľudia keď sa niečo naučia používať a funguje to tak načo to meniť… toto v MS nechápu.
  Nafukujú ten systém zbytočnými aplikáciami miesto toho aby sa zamerali na sfunkčnenie. Napr. to vyskakovacie okno kde ma MS núti urobiť si account… a načo? Funguje snáď nejaká synchronizácia, že ak sa prihlásim napr na novom PC tak sa mi prenesú nastavenia celého systému? No nefunguje tak načo mi je acc?

 7. Mne sa „lubi“ že odkedy maju Windows pod palcom Indovia, to cele ide rapidne dole vodou.
  Odstranuju Live Tiles v čase, kedy ich Apple začal použivať, je dosť usmevne :D
  Stale je to menej a menej touch friendly, zacinam rozmyslat dokedy to uzivatelia Surfacov budu tolerovať.
  Lebo čim dalej tym viac potrebujem klavesnicu. Zo store miznu touch-friendly aplikacie, a naopak pribudaju take ktore maju v poziadavkach „integrated keyboard/mouse“

  Zacina mi to pripominat nieco co je horsie ako android..

 8. Čím má být ten konzervativní uživatel? Zaostalým blbem?
  Já začínal na CP/M, DOS 3.3 až 6.22, Win 3.1, 95, 98, Win NT, 2000, XP, (osmičky jsem okamžitě zavrhnul) pak sedmičky a dnes desítky. Za těch skoro 40 let u produktů Mikrosoftu zpočátku usnul Gates na vavřínech a dlouho v MS nevymysleli nic nového, jenže pak se polekali produktů Apple. Proto se MS rozhoupal a přišly Win 95 a MS office. Opustili jsme T602 – kdo dnes pamatuje co ta zkratka znamenala? – AmiPro, WorPerfect, pak také Lotus 1-2-3, Calc a jiné kalkulátory.
  Programoval jsem s výjimkou assembleru skoro ve všem. Jenže dnes mi bude pomalu 70 let a mozek už není tak bystrý, jak bych chtěl. Takže ano, jsem konzervativní uživatel. Programuji si srandy v C# a VB.NET, protože jiné jazyky už nestíhám. Nebýt prostředí Visual studia, tak bych snad přešel na Linux. Už jsem ho i nainstaloval, ale po pátém zhroucení Debianu na odzkoušeném HW, na něj kašlu.

 9. MS mi připadá, jako automobilka, která chce vyrobit jiné auto, než jsou všechna ostatní a tak namontují namísto brzdy plyn a ruční brzdu dají na strop. Proč je všechno ve W10 jinak, než je to ve W7?! Léta si na to lidé zvykali a už vědí, kde co je. Proč se musejí něco učit znova? Cokoliv, co chci ve W10 nastavovat, tak bych se z toho posral, než to najdu!

 10. Operační systém má pouze spouštět aplikace. Lidé od toho nic víc nepožadují. Ostatní serepetičky mají být doinstalovatelné z přehledného webu (ten MS nemá). Nevím, proč vymýšlejí něco, co neumí? Přitom mají dobrý základ v LTSC verzi (pro kterou jsou nesmyslné kupní podmínky). Home a Pro jsou verze plné nesmyslného balastu, který je horší, jak u některých výrobců mobilních zařízení s Androidem.

  • To je přesné, jednoduchý funkční OS a co potřebuju si vyberu sám, nemusím mít zahlcené PC nesmysly, které nikdy nevyužiju. Stavíme stále rychlejší počítače a MS nám je brzdí sra-čkami v OS.

 11. No nevím jak komu jinému, ale mi pro práci na počítači stále postačí to, co uměly W XP. 6ádnou další funkci asi nepoužívám (nebo o tom nevím)
  Na poštu teď mám Thunderbird, pracuju povětšinou v Cad (BricsCAD) nějaké to „ouřadování“ mám libre office (Klon excelu a Wordu) Co víc potřebuju? nějaká prohlížedlo „internetu“.
  Důležitý je se „na pár kliknutí“ dostat k ruční konfiguraci IP adresy, když se připojuju k mašinám a jejich ˇřídící systémům.
  Operační systém by měl být „interfejs“ mezi jednotlivými programy (CoDeSys, TIA, MCT10, Detlra, NORDcom, CAD, textový editor, a podobně) a „železem“ na kterým běží. Hlavně má být pokud možno rychlej, nenabubřelej, bez zbytečnejch „blbinek“ a hlavně tímpádem s minimem „děr“. O XP jsem věděl skoro všecko. No než jsem se dostal na stejnou bleskovou znalost W7, přišly W10. Absolutně jsem rezignoval se učit, že totéž se najednou jmenuje jinak a je umístěný někde jinde. Prostě jsem zůstal u W7 a nějaká ukončená podpora je mi někde. Začínal jsem na EC1045, prošel CP/M, Dosem, Widlema 3.1, pak 95, pak 98, poslé ze na dlouho XP. Na XP Embeded jsme dělali i průmyslové stroje. Nabootovaný do půl minuty (na jednojádru a 512megama max 1gigem RAM spolehlivý, stabilní, jela na tom velmi slušně grafika. Prostě stárnu, i když v penzi ještě nejsem…Proč se pořád učit nový prostředí? Srovnejte si Embeded XP a LTCS W10 – někdo v MS asi upad na hlavu. Mj. cenovou politikou, ale hlavně tím, že to „nepověsím“ na starý železo, tj upgrade mašiny (stroje) znamená překopat její HW – to je fakt výhra. MS jde v tomte úplně špatným směrem.

 12. Já musím za sebe říct, že největší bomba na W10 jsou možnosti „oprav“ při bootu sytému. Kde jsem nikdy nic nevyřešil. Bitovou kopii nedělám vzhledem k neustálým aktualizacím a nepovažuji za opravu, to radši instal. Obnovení systému je dobrá věc, ale nezapínám z důvodu šetření místa na hdd. „Oprava spouštění“ vždy bohužel nepodařilo se atd.. Takže jedině cmd a to je super posun. Nebo hláška něco se pokazilo 😘 Klasické věci jsou schválně umístěny nelogicky jinde a nebo se k nim musíte doklikat přes nějaký zbytečný balast.
  Za mě proti W7 64bit opruz systém, který vám prostě vnutí, protože není jiná možnost. Neustálé vnucování microsoft účtu a nemožnost vypnout aktualizace atd atd…Pokud se mi vyskytne problém na PC hned testuji aktualizaci, tak to se to dělá miliardy betatesterů po celém světě 👍

 13. Budoucnost. Postupným odstraňováním nepotřebných funkcí jsme dospěli k ideálnímu vzhledu Windows X:

  C:\>_

 14. A ako sa robí výstrižok z obrazovky?
  prt sc je celá obrazovka.

  • Ještě Alt + PrtSc umí aktuální okno. Ale jinak to bez externího programu nelze. Avšak, když se z jejich storu stáhne snip & sketch, pak přes Win + Shif + S můžete děla libovolné výřezy.

  • Tak to je zrovna výborná věc. Používám.
   Vpravo dole > ikona oznámení > výstřižek obrazovky > orámuješ co chceš zaznamenat a buď rovnou vložit výsledek např. do messengeru, nebo to má funkci uložit (png, jpg, gif).

  • tak Alt + PrtSc případně jen PrtSc mi vždy vystačilo.

 15. A ten balast zvaný EDGE zatím nic :(

 16. misto zbytecneho 3D malovani by MS mohl vratit do windows nejaky jednoduchy intuitivni editor videa jako byl Movie Maker

 17. Viděl někdy někdo PC s W10, které nemá přístup k internetu? K čemu jsou pak ty „živé“ ikony ve Startu a spousty jiných věcí?

 18. Viděl někdy někdo PC s W10, které nemá přístup k internetu? K čemu jsou pak ty „živé“ ikony ve Startu a spousty jiných věcí?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).