Domů » Bleskovky » Z Launcher: Nokia chystá nový launcher pro Android, vyzkoušejte beta verzi

Z Launcher: Nokia chystá nový launcher pro Android, vyzkoušejte beta verzi

Finská Nokia se po akvizici své mobilní divize Microsoftem mobilního byznysu zcela nevzdává, její HERE divize bude nadále pokračovat ve vytváření mapových podkladů a navigačních funkcí, Nokia Advanced Technologies bude nadále žít z licencování patentů a vývoje (například spolupracuje vývoji skládacích displejů) a kromě toho nás možná od Nokie v budoucnu čekají další „mobilní“ překvapení; prvních z nich má být nový launcher pro Android.

Jmenuje se Z Launcher a má na domovské obrazovce mobilního telefon poskytnout uživateli přesně ty funkce, které od něj aktuálně očekává a to na základě učení se jeho návykům. Těchto funkcí je celkem šest a mění se v čase a podle místa, kde se aktuálně nacházíte. Ráno se tak na obrazovce může zobrazit například zástupce kalendáře, mobilních Office a ostatních pracovních funkcí, zatímco večer zástupci sociálních sítí nebo sportovních aplikací; pokud launcher pozná, že jste mimo domov, nabídne vám například navigaci nebo Instagram.

 

Nad šesticí těchto dynamicky měnících se zástupců se nachází údaje o čase, datu a nadcházející události v kalendáři, pod ní se nachází řádek dalších pěti (prozatím) nedefinovatelných ikon, z nichž jedna vede do seznamu všech aplikací v telefonu. Ten ale možná nebudete potřebovat, neboť libovolnou aplikaci můžete vyvolat přímo z domovské obrazovky velmi intuitivním gestem – nakreslením počátečního písmeka jejího názvu. Launcher následně provede filtraci nejen aplikací, ale i kontaktů začínajících na zvolené písmenko, pro podrobnější výběr lze písmen nakreslit více.

Nokia Z Launcher hands-on
Podívejte se, jak Z Launcher funguje (zdroj: Android Central)

Design vypadá velice jednoduše a alespoň ze zveřejněných videí se vše zdá být velmi funkční. Z Launcher se aktuálně nachází v rané betaverzi, jeho APK lze stáhnout přímo ze stránek projektu. Podporovány jsou prozatím poslední tři generace Samsungu Galaxy S a Nexus 5, nicméně patrně je možné použít libovolný přístroj s Androidem ve verzi 4.1 a vyšší, tablety prozatím podporovány nejsou.

 

Podle posledních tweetů s hashtagem  se dle vyjádření produktového manažera Nokie dočkáme v budoucnu ještě dalších novinek. Chystá se snad Nokia v následujících letech přípravovat půdu pro velkolepý návrat do světa mobilních telefonů? 

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

9 komentářů

 1. Připomíná mi to defaultni launcher z Windows Mobile 6.5…

 2. Majkl (neregistrovaný)

  Navrat Nokie k mobilum? Kvuli zakazu ve smlouve s MS asi tezko.

 3. Tak jsem si to instalnul, a ……. hláška …… Sorry we are not currently supporting rooted devices ….. ať jdou do riti.

 4. Skejpr (neregistrovaný)

  Já jen dodám, že mi to funguje i na Fonepadu 7 s Androidem 4.3, nicméně negeneruje mi to aplikaci pro telefon do spodní lišty…

  Zkouším to chvilku používat, uvidím, jestli se to začne učit… :)

 5. Na note 3 funguje, ale žádné nadšení ve mně nevyvolává. V podstatě zatím nevidím žádný benefit, který by mi měl přinést.

  • Nebo přesněji, na základě toho, jak nešikovně to funguje nyní, asi nebudu mít sílu a chuť vydržet do té doby, kdy se naučí něco z mých návyků a poskytne mi kýžený benefit.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).