TOPlist

Youtuber schválně naboural s vlastním letadlem. Udělal jsem to pro peníze, přiznal

youtuber trevor jacob 01
  • Youtuber, který vyskočil za letu z vlastního letadla, se přiznal k vině
  • Udělal to prý pro slávu a peníze, teď mu hrozí 20 let vězení a velká pokuta

Snowboardcrossař a youtuber Trevor Jacob na sebe v prosinci 2021 strhl pozornost videem, ve kterém schválně naboural s vlastním letadlem. Na videu se vydává z malého letiště Lompoc Airport v Kalifornii vlastním letadlem směrem k Mammoth Mountain přes národní park Los Padres. Uprostřed letu z dopravního prostředku vyskočil a přistál pomocí padáku.

Následně tvrdil, že mu přestal fungovat motor a proto musel letadlo opustit. Tou dobou si video už žilo svým životem (k dnešnímu dni má přes 4 miliony zhlédnutí) a všimli si ho i vyšetřovatelé z Federálního leteckého úřadu a Ministerstvo spravedlnosti Spojených států amerických.

Jacob byl obviněn z toho, že nechal letadlo úmyslně nabourat. Podle úřadu se nijak nepokusil nouzově přistát, kontaktovat řízení letového provozu ani znovu nastartovat motory. Za trestný čin ničení a zatajování s úmyslem mařit federální vyšetřování hrozí v americkém právu maximální trest 20 let odnětí svobody a pokuta až 250 tisíc dolarů (5,4 milionu korun).

Minulý týden se k vyšetřování vyjádřil i Trevor Jacob. Přiznal se, že úmyslně zničil letadlo a opakovaně lhal úředníkům, protože se tak mohl zviditelnit a vydělat peníze. Vzhledem k doznání je pravděpodobné, že jej čeká o dost mírnější trest. Pro server Ars Technica se vyjádřil Jacobův právní zástupce, Keri Curtis Axel:

„Trevor přebírá plnou zodpovědnost za svou chybu v úsudku; doufá, že ji překoná a využije svého postavení prvotřídního sportovce, podnikatele a vlivného činitele k tomu, aby se stal zdrojem dobra ve společnosti.“ Zástupci platformy YouTube se zatím k případu nijak nevyjádřili.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku