Domů » Bleskovky » Xiaomi vrací úder. Na domácím trhu blokuje služby Googlu

Xiaomi vrací úder. Na domácím trhu blokuje služby Googlu

Smartphony s Androidem určené pro čínský trh Google služby nemají, neboť jsou v Číně zakázány. Vzhledem k tomu, že se ale tyto přístroje relativně často prodávají i na jiných trzích, resp. je lze z Číny individuálně objednat, existovala dosud u přístrojů Xiaomi snadná možnost instalace Google Mobile Services.

Na čínském fóru společnosti se objevily stížnosti uživatelů, že vestavěná metoda doinstalování Google služeb již nefunguje. Zástupci společnosti odpověděli, že tuto možnost Xiaomi ruší, aby vyhovělo legislativě.

Doinstalovat GSM lze i nadále, není to však tak jednoduché

Z dostupných zpráv ani čínského zdroje není úplně jasné, co přesně tuto změnu způsobilo. Pravděpodobně však jde spíše o požadavek čínské vlády, nikoliv důsledek amerických omezení směřujících na čínské společnosti.

XIAOMI LOGO
Ilustrační obrázek

Kromě lidí ze zahraničí toužících po o něco levnější neglobální verzi, totiž této funkcionality využívala také část domácích spotřebitelů. Ti pomocí VPN získali přístup ke GSM, což poněkud popíralo existující zákaz.

Google služby lze samozřejmě nainstalovat i neoficiální cestou, podobně jako u Huawei. Je to však už složitější postup, do kterého se běžní uživatelé asi nebudou tak rádi pouštět a celkově tak tento krok může vést k určitému snížení popularity telefonů Xiaomi mimo Čínu, byť se to týká čistě modelů určených pro domácí trh.

Xiaomi nezveřejnilo seznam přístrojů, na něž nové omezení dopadá. Z uživatelských reportů lze nicméně uvést Xiaomi Mi 10 Ultra, Redmi K30 Ultra a Redmi 10X. Lze očekávat, že stejná situace bude i u všech nadcházejících modelů pro čínský trh.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

10 komentářů

 1. jsem zvědavej, jak se k Xiaomi a dalším čínským výrobcům postaví Bidenova administrativa. Zda bude restricke rozvolňovat, nebo naopak přitvrdí. Co myslíte?

 2. Co jsem cetl, tak nejaky vyrazny rozvolnovani cekat nemuzeme. Ale je to skoda, cim vetsi konkurence, tim lip pro zakazniky.

  • Nevím v čem, konkurence byla a vyšroubovalo to ceny na 30 tisíc. Bez čínských značek se snadno obejdeme.

  • Jo a ty si pamatujes, ze by v dobe Huawei stalo Xiaomi pres 25K. Tak netrep blbosti. :D

 3. Nadpis alá „blesk“ xiaomi to blokuje ANO, ale jen v čině, protože v čině je google blokovaný vládou..

  • Karel Endler

   Jenže doteď to blokované nebylo. Koupil jste z AliExpressu levný mobil, doinstaloval si, co jste potřeboval, a byl jste v pohodě. To už teď nepůjde.

  • Začlo to v Číně a pojede to dál. Otázka času. Nakonec Xiaomi s Huawei spojí síly proti Googlu.

  • To se nakonec stane.

 4. Tak to je tak jediný, na co se soudruzi zmůžou. Xiaomi by mohlo zablokovat GMS na celym světě, na to ale koule nemají, šašci prostě.

 5. Mi 11 z 12.01.00 androidem iHave

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).