Domů » Bleskovky » Obchodní válka pokračuje. Bidenova ministryně slibuje ochránit Američany před čínským vlivem

Obchodní válka pokračuje. Bidenova ministryně slibuje ochránit Američany před čínským vlivem

Spojené státy mají nového prezidenta, jehož strana ovládá i obě komory Kongresu. Lze tak očekávat nejrůznější změny. Postoj k Číně však zřejmě jednou z těchto změn nebude. Prezidentova nominantka na pozici ministryně obchodu odpovídala v úterý na otázky senátorů, kteří ji musí do funkce potvrdit. Z jejích odpovědí přitom vyplývá, že Huawei ani ZTE nemají moc naději se na americký trh vrátit.

gina raimondo usa
Gina Raimondo, nynější guvernérka Rhode Islandu a již brzy zřejmě Bidenova ministryně obchodu

Gina Raimondo, nynější guvernérka Rhode Islandu, v americkém senátu obdržela poměrně vřelé přivítání a sympatie jí vyjadřovali i někteří Republikáni. Byl mezi nimi i předseda senátního obchodního výboru, který se již vyjádřil, že o jejím potvrzení do čela ministerstva nepochybuje. Čínské technologické společnosti tak zřejmě čekají další čtyři roky tvrdého tlaku ze strany americké administrativy.

„K ochraně před čínským vlivem použiji všechny dostupné nástroje“

Gina Raimondo v senátním výboru prohlásila, že „plně využije veškeré nástroje, které má k dispozici“ aby „ochránila Američany a naše sítě před čínským vměšováním“. Specificky přitom jmenovala společnosti ZTE a Huawei, pro něž to je tak zřejmě skutečně definitivní stopka v amerických sítích. Již v prosinci totiž Kongres uvolnil 1,9 mld. USD (necelých 41 miliard korun) na náhradu čínského vybavení v amerických telekomunikačních sítích.

huawei logo

Kandidátka na ministryni nicméně odmítla zcela jasně potvrdit, že zachová v platnosti „blacklist“ čínských společností vytvořený prezidentem Trumpem. Na přímý dotaz prominentního republikánského senátora Teda Cruze odpověděla vyhýbavě. Slíbila, že se na tuto problematiku podívá, zkonzultuje ji s výborem, zástupci průmyslu a spojenci a pak se rozhodne, co je nejlepší pro americké národní zájmy a ekonomiku.

Neochota výslovně potvrdit trvání Trumpova blacklistu vzbudila nevoli části Republikánů. Senátor Ben Sasse se například vyjádřil, že Huawei je loutkou Komunistické strany Číny a představuje vážnou hrozbu pro národní bezpečnost.

Celkově nicméně asi nová administrativa zachová kontinuitu s ostrou obchodní politikou nastavenou prezidentem Trumpem. Budoucí ministryně se totiž také nechala slyšet, že proti obchodním praktikám Číny podnikne „agresivní kroky“ a udělá všechno proto, aby nastavila rovné podmínky.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

5 komentářů

 1. Tak to je dobře, že bude pokračovat v jedné z mála věcí, které Trump dělal dobře.

  • A v čem, že ničí konkurenci aby americké firmy vidělávali?

  • No ty asi budeš dost jednoduchý, když to vidíš takto a navíc dokážeš napsat vidělávali, obě i špatně😀
   Je to Čína, kdo porušuje všechny pravidla obchodu. Masivně dotuje čínské firmy, platí jim energie, dokonce poštovné na odesílání do světa. Devalvuje měnu. Má uzavřený svůj vlastní trh, ale přitom na jiné trhy má sama přístup bez omezení. Tím vším získávají obrovskou výhodu. Jakto že kvuli tomu nikde nekřičíš ty pokrytecká mrcho? A co udělalo USA, jen jim prostě nedá své technologie a kvuli tomu seš hysterickej. Tak že závěr je jasný, Čína si za to může sama,

  • Michal:
   Nás ale nezajímá tvoje pomatená mysl plná dezinformací, nás zajímá to, že my jako zákazníci jsme ochuzeni o tyhle výrobky, jejichž nízká cena vadí USA, která diktuje celému světu, přitom se za tu cenu dají vyrobit kdekoliv na světě, jen chtít a nebalamutit nás tím, že je všechno strašně drahé a že by nečínské společnosti neměly žádný zisk.
   PS: Jinak hezký příklad, jak diktování USA někomu nevadí, protože „hodná“ USA to přeci s námi myslí nejlépe :)

  • Ty seš ochuzenej chudáčku, ale uplně o něco jinýho, nebo ti snad někdo brání, koupit si telefon od Huawei za nízkou cenu 28000 Kč? Nemel z hladu.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).