TOPlist

Xiaomi Mi Robot Vacuum vs. TESLA RoboStar T30: srovnávací test robotických vysavačů

Robotické vysavače jsou na trhu již řadu let, vyrábí je mnoho výrobců a v nabídce jich najdeme nepřeberné množství. Možná se ptáte, proč bychom se testem domácích vysavačů měli zabývat právě my? Odpověď je prostá, protože Xiaomi uvedlo na český trh nový model, který má nejen dobře vysávat, ale především to chce dělat chytře. A abychom test ještě trochu okořenili, rozhodli jsme se, že jej porovnáme s běžným robotickým vysavačem. Zajímá vás, jak jejich souboj dopadl? Pak si přečtěte naši srovnávací recenzi Xiaomi Mi Robot Vacuum vs. TESLA RoboStar T30.

Xiaomi Mi Robot Vacuum je další produkt od čínské společnosti Xiaomi, který nalezne uplatnění v domácnosti. Mezi největší lákadla této novinky patří možnost propojení s chytrým telefonem, dlouhá výdrž na baterii, kvalita vysávání a inteligentní navigace. Nový model se prodává za doporučenou cenu 9 990 Kč včetně DPH. Proti testované novince se v recenzi postaví robotický vysavač TESLA RoboStar T30, který na českém trhu seženete za cenu 5 490 Kč.

Obsah balení

Obsahy balení obou vysavačů jsou zcela rozdílné. Xiaomi ke svému robotickému vysavači přibalilo pouze nabíjecí základnu, metr dlouhý kabel pro napájení, nástroj k čištění a uživatelský manuál.

TESLA si dala na balení více záležet. V krabičce se nachází dokovací stanice, nabíjecí adaptér, dálkový ovladač, nádržka na vodu, kartáček na odstranění nečistot a obsáhlá uživatelská příručka v češtině, slovenštině a angličtině.

Dále zde najdete i náhradní filtr, stírací mop a dva čistící kartáče. Bohužel výrobce nepřibalil dvě baterie typu AAA, které bude potřebovat do ovladače.

Konstrukce a design

Po konstrukční stránce jsou oba modely vcelku podobné. Vysavače jsou vyrobeny převážně z tvrdého plastu, jejich přední pohyblivá část ukrývá nezbytné senzory, pod horním víkem naleznete nádobu s filtrem, ve které končí všechny posbírané nečistoty. Vespodu najdeme dvě hnací kolečka a jedno otočné.

Největší změny jsou na první pohled ve velikosti a v několika funkčních prvcích. Začněme na vrchní straně. Zde Xioami umístilo oproti TESLE pár věcí navíc. Nachází se zde ovládací dvoutlačítko a laserový senzor vzdálenosti (LDS), který dokáže naskenovat místnost rychlostí 5 x 360° za 1 sekundu. Umí detekovat překážky a spočítat, jak daleko se od nich nachází, a to až do vzdálenosti 6 metrů.

Hmotnost většího vysavače je 3,8 kg, takže při přenášení do patra se trochu pronese. Zatímco menší model se může pochlubit hmotností 2,2 kg. Boky vysavače Xiaomi ukrývají hlasitý reproduktor, výdechy motoru a kovové proužky pro nabíjení v dokovací stanici. Na bocích robotu od TESLY se nachází pouze hlavní vypínací tlačítko a zdířka pro nabíjení.

Vespodu naleznete dva rotační kartáče, vysávací šachtu, dva kovové plíšky pro napájení z dokovací základny a úchyty pro mop na vytírání. Xiaomi si vystačí pouze s jedním rotačním kartáčem, ale zato má kartáčovou šroubovici, namísto prázdné šachty. Výška obou vysavačů nepřesahuje 10 cm (Tesla měří 75 mm), takže nebudou mít problém zajet například pod postel nebo skříň.

Hardwarová výbava a výdrž baterie

Výkon Xiaomi je úctyhodných 55 W. Motor nasaje 670 litrů vzduchu za minutu o maximálním tlaku 1 800 Pa. Mozkem vysavače jsou tři samostatné procesory, které navzájem spolupracují a dokáží tak synchronně sbírat data a plánovat trasu vysávání.

Ve výbavě nechybí WiFi, senzor proti kolizi a pádu ze schodů, elektronický kompas, akcelerometr (gyroskop), detektor zvednutí ze země, rychloměr, detektor zdi a plnosti nádoby na smetí, senzor rychlosti ventilátoru a ultrazvukový radarový senzor.

TESLA má méně výkonný 20W motor. Chudší je i plejáda senzorů, která zahrnuje detektor schodů a ochranu proti nárazu. Výrobce se také chlubí HEPA filtrem, který zachytí jemný prach, alergenní roztoče i zvířecí alergeny. Objem nádržky na prach i vodu je shodně 300 ml. Udávaná hlučnost přístroje je 65 dB.

Do vysavače Xiaomi se vešla velká 5 200mAh baterie, která udrží robota v chodu 2 a půl hodiny, což zaručuje pokrytí 250 m2 na jedno nabití. Akumulátor lze nabít pouze skrze dokovací stanici. Nechybí zde ani několik senzorů, které chrání nejen samotnou baterii, ale dokáží i prodloužit její životnost.

RoboStar T30 je vybaven akumulátorem o kapacitě 2 600 mAh. Vysavač lze nabít jak přes napájecí základnu, tak skrze nabíjecí adaptér. Robot je vybaven speciální ochranou, která po nabití přestane dodávat energii a zabrání tak přebíjení baterie. Výdrž na jedno nabití je zhruba hodina a 50 minut.

Ovládání a funkce: telefon nebo ovladač?

Zde přichází na řadu zhodnocení dalšího rozdílu mezi testovanými modely a tím je způsob jejich ovládání. Jak již bylo zmíněno v úvodu, tak chytrý vysavač od Xiaomi lze spárovat s mobilním telefonem.

Postačí vám k tomu aplikace Mi Home, která je společná pro všechny domácí produkty Xiaomi. Nainstalovat si ji můžete jak na Android, tak iOS. Pro správný chod je nutné mít doma bezdrátovou síť WiFi, ke které se robot připojí.

V aplikaci vidíte aktuální stav vysavače, kde se právě nachází, mapu obrysových zdí celého bytu, uklizenou plochu, procento baterie a celkový čas úklidu. Robotovi můžete na mapě určit, kam má jet, poslat ho do dokovací stanice, zastavit ho nebo zatrhnout již vyčištěnou část. Vysavač se také skrze aplikaci aktualizuje na nejnovější verzi systému.

Mi Robot si plánuje trasu úklidu na základě mapy vytvořené SLAM algoritmem. Ví přesně jak je rozmístěn nábytek a dokáže tak zefektivnit vysávání. Byt si rozdělí do několika částí, které uklízí postupně. Začíná vždy okraji dané zóny a pak ji postupně začne vyplňovat. Užitečná je i funkce plánování vysávání, například v čase, kdy nebudete doma.

Vysavač disponuje třemi režimy – tichý, normální a silný. Robota ale nemusíte ovládat jen pomocí telefonu, ale postačí vám k tomu dvě tlačítka umístěná na vysavači.

TESLA ke svému ovládání potřebuje infračervené dálkové ovládání, ale vystačit si můžete i s dotykovým tlačítkem na vrchu vysavače. Ovladač je vybaven LED displejem ukazující čas plánovaného vysávání a aktuální čas. Mezi speciální tlačítka patří režim spirála, čištění obvodových zdí a návrat do napájecí základny.

Závěrečný verdikt

Na konec si položíme otázku, která byla nastíněna od samotného začátku. Který robotický vysavač je lepší? Chytrý nebo hloupý? Xiaomi nebo TESLA? Rozhodnutí není vůbec jednoduché, ale v mých očích je jasným vítězem robot od Xiaomi. Možná si říkáte, proč?

Jsem geek, proto se mi více líbí možnost ovládat vysavač skrze smartphone a také pokročilé snímání okolí (vytvoření mapy bytu). S tím je spjaté i inteligentní plánování trasy. Mi Robot Vacuum má také vyšší výkon a podlahu vysává lépe.

Ano, RoboStar T30 je levnější, umí i vytírat a je kompaktnější, ale proti stojí vysavač, který má dobrý přehled o tom, co se vedle něj děje a vy díky mobilní aplikaci víte, co vysavač zrovna provádí. Cena od Xiaomi je ale postavena hodně vysoko, proto mnozí zájemci zvolí nakonec levnější alternativu od konkurence, ale pokud se pro jeho koupi přece jen rozhodnete, rozhodně nebudete zklamání. I přes vyšší cenu je tedy Xiaomi Mi Robot Vacuum jasným vítězem našeho testu.

Autor článku Petr Uhlíř
Petr Uhlíř
Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal. Jaká zařízení aktuálně používám?

Kapitoly článku