Domů » Recenze » Xiaomi Mi Robot Vacuum vs. TESLA RoboStar T30: srovnávací test robotických vysavačů

Xiaomi Mi Robot Vacuum vs. TESLA RoboStar T30: srovnávací test robotických vysavačů

Robotické vysavače jsou na trhu již řadu let, vyrábí je mnoho výrobců a v nabídce jich najdeme nepřeberné množství. Možná se ptáte, proč bychom se testem domácích vysavačů měli zabývat právě my? Odpověď je prostá, protože Xiaomi uvedlo na český trh nový model, který má nejen dobře vysávat, ale především to chce dělat chytře. A abychom test ještě trochu okořenili, rozhodli jsme se, že jej porovnáme s běžným robotickým vysavačem. Zajímá vás, jak jejich souboj dopadl? Pak si přečtěte naši srovnávací recenzi Xiaomi Mi Robot Vacuum vs. TESLA RoboStar T30.

Xiaomi Mi Robot Vacuum je další produkt od čínské společnosti Xiaomi, který nalezne uplatnění v domácnosti. Mezi největší lákadla této novinky patří možnost propojení s chytrým telefonem, dlouhá výdrž na baterii, kvalita vysávání a inteligentní navigace. Nový model se prodává za doporučenou cenu 9 990 Kč včetně DPH. Proti testované novince se v recenzi postaví robotický vysavač TESLA RoboStar T30, který na českém trhu seženete za cenu 5 490 Kč.

Obsah balení

Obsahy balení obou vysavačů jsou zcela rozdílné. Xiaomi ke svému robotickému vysavači přibalilo pouze nabíjecí základnu, metr dlouhý kabel pro napájení, nástroj k čištění a uživatelský manuál.

TESLA si dala na balení více záležet. V krabičce se nachází dokovací stanice, nabíjecí adaptér, dálkový ovladač, nádržka na vodu, kartáček na odstranění nečistot a obsáhlá uživatelská příručka v češtině, slovenštině a angličtině.

Dále zde najdete i náhradní filtr, stírací mop a dva čistící kartáče. Bohužel výrobce nepřibalil dvě baterie typu AAA, které bude potřebovat do ovladače.

Konstrukce a design

Po konstrukční stránce jsou oba modely vcelku podobné. Vysavače jsou vyrobeny převážně z tvrdého plastu, jejich přední pohyblivá část ukrývá nezbytné senzory, pod horním víkem naleznete nádobu s filtrem, ve které končí všechny posbírané nečistoty. Vespodu najdeme dvě hnací kolečka a jedno otočné.

Největší změny jsou na první pohled ve velikosti a v několika funkčních prvcích. Začněme na vrchní straně. Zde Xioami umístilo oproti TESLE pár věcí navíc. Nachází se zde ovládací dvoutlačítko a laserový senzor vzdálenosti (LDS), který dokáže naskenovat místnost rychlostí 5 x 360° za 1 sekundu. Umí detekovat překážky a spočítat, jak daleko se od nich nachází, a to až do vzdálenosti 6 metrů.

Hmotnost většího vysavače je 3,8 kg, takže při přenášení do patra se trochu pronese. Zatímco menší model se může pochlubit hmotností 2,2 kg. Boky vysavače Xiaomi ukrývají hlasitý reproduktor, výdechy motoru a kovové proužky pro nabíjení v dokovací stanici. Na bocích robotu od TESLY se nachází pouze hlavní vypínací tlačítko a zdířka pro nabíjení.

Vespodu naleznete dva rotační kartáče, vysávací šachtu, dva kovové plíšky pro napájení z dokovací základny a úchyty pro mop na vytírání. Xiaomi si vystačí pouze s jedním rotačním kartáčem, ale zato má kartáčovou šroubovici, namísto prázdné šachty. Výška obou vysavačů nepřesahuje 10 cm (Tesla měří 75 mm), takže nebudou mít problém zajet například pod postel nebo skříň.

Hardwarová výbava a výdrž baterie

Výkon Xiaomi je úctyhodných 55 W. Motor nasaje 670 litrů vzduchu za minutu o maximálním tlaku 1 800 Pa. Mozkem vysavače jsou tři samostatné procesory, které navzájem spolupracují a dokáží tak synchronně sbírat data a plánovat trasu vysávání.

Ve výbavě nechybí WiFi, senzor proti kolizi a pádu ze schodů, elektronický kompas, akcelerometr (gyroskop), detektor zvednutí ze země, rychloměr, detektor zdi a plnosti nádoby na smetí, senzor rychlosti ventilátoru a ultrazvukový radarový senzor.

TESLA má méně výkonný 20W motor. Chudší je i plejáda senzorů, která zahrnuje detektor schodů a ochranu proti nárazu. Výrobce se také chlubí HEPA filtrem, který zachytí jemný prach, alergenní roztoče i zvířecí alergeny. Objem nádržky na prach i vodu je shodně 300 ml. Udávaná hlučnost přístroje je 65 dB.

Do vysavače Xiaomi se vešla velká 5 200mAh baterie, která udrží robota v chodu 2 a půl hodiny, což zaručuje pokrytí 250 m2 na jedno nabití. Akumulátor lze nabít pouze skrze dokovací stanici. Nechybí zde ani několik senzorů, které chrání nejen samotnou baterii, ale dokáží i prodloužit její životnost.

RoboStar T30 je vybaven akumulátorem o kapacitě 2 600 mAh. Vysavač lze nabít jak přes napájecí základnu, tak skrze nabíjecí adaptér. Robot je vybaven speciální ochranou, která po nabití přestane dodávat energii a zabrání tak přebíjení baterie. Výdrž na jedno nabití je zhruba hodina a 50 minut.

Ovládání a funkce: telefon nebo ovladač?

Zde přichází na řadu zhodnocení dalšího rozdílu mezi testovanými modely a tím je způsob jejich ovládání. Jak již bylo zmíněno v úvodu, tak chytrý vysavač od Xiaomi lze spárovat s mobilním telefonem.

Postačí vám k tomu aplikace Mi Home, která je společná pro všechny domácí produkty Xiaomi. Nainstalovat si ji můžete jak na Android, tak iOS. Pro správný chod je nutné mít doma bezdrátovou síť WiFi, ke které se robot připojí.

V aplikaci vidíte aktuální stav vysavače, kde se právě nachází, mapu obrysových zdí celého bytu, uklizenou plochu, procento baterie a celkový čas úklidu. Robotovi můžete na mapě určit, kam má jet, poslat ho do dokovací stanice, zastavit ho nebo zatrhnout již vyčištěnou část. Vysavač se také skrze aplikaci aktualizuje na nejnovější verzi systému.

Mi Robot si plánuje trasu úklidu na základě mapy vytvořené SLAM algoritmem. Ví přesně jak je rozmístěn nábytek a dokáže tak zefektivnit vysávání. Byt si rozdělí do několika částí, které uklízí postupně. Začíná vždy okraji dané zóny a pak ji postupně začne vyplňovat. Užitečná je i funkce plánování vysávání, například v čase, kdy nebudete doma.

Vysavač disponuje třemi režimy – tichý, normální a silný. Robota ale nemusíte ovládat jen pomocí telefonu, ale postačí vám k tomu dvě tlačítka umístěná na vysavači.

TESLA ke svému ovládání potřebuje infračervené dálkové ovládání, ale vystačit si můžete i s dotykovým tlačítkem na vrchu vysavače. Ovladač je vybaven LED displejem ukazující čas plánovaného vysávání a aktuální čas. Mezi speciální tlačítka patří režim spirála, čištění obvodových zdí a návrat do napájecí základny.

Závěrečný verdikt

Na konec si položíme otázku, která byla nastíněna od samotného začátku. Který robotický vysavač je lepší? Chytrý nebo hloupý? Xiaomi nebo TESLA? Rozhodnutí není vůbec jednoduché, ale v mých očích je jasným vítězem robot od Xiaomi. Možná si říkáte, proč?

Jsem geek, proto se mi více líbí možnost ovládat vysavač skrze smartphone a také pokročilé snímání okolí (vytvoření mapy bytu). S tím je spjaté i inteligentní plánování trasy. Mi Robot Vacuum má také vyšší výkon a podlahu vysává lépe.

Ano, RoboStar T30 je levnější, umí i vytírat a je kompaktnější, ale proti stojí vysavač, který má dobrý přehled o tom, co se vedle něj děje a vy díky mobilní aplikaci víte, co vysavač zrovna provádí. Cena od Xiaomi je ale postavena hodně vysoko, proto mnozí zájemci zvolí nakonec levnější alternativu od konkurence, ale pokud se pro jeho koupi přece jen rozhodnete, rozhodně nebudete zklamání. I přes vyšší cenu je tedy Xiaomi Mi Robot Vacuum jasným vítězem našeho testu.

Petr Uhlíř

Student ČVUT, Fakulty elektrotechnické a studijního programu Softwarové inženýrství a technologie. Milovník mobilních zařízení a nových technologií. Mezi mé záliby patří grafika a florbal.

14 komentářů

 1. a nebo Teslu koupíte za 3tisíce :-)
  [odkaz]

 2. Mám doma Roombu už osm let (model 550) a všechny ty vychytávky jsou sice hezké, ale nakonec je to stejně celé pouze o poúklidové údržbě (což v recenzi chybí :-) Úklid přes časovač je zajímavý jen do doby, než začnete vysavač pravidelně nacházet zaseknutý někde pod židlí, než používat různé majáky je efektivnější pozavírat dveře, dálkové ovládání je spíše na zábavu, protože pomalost robota dost žere čas. Mapa bytu mě zaujala, ale prý selhává u pohyblivých předmětů, jako křesla a tak.

  Po úklidu vyžaduje Roomba k rozumné životnosti pět až deset minut ručního čištění (vlasy z kartáčů, prach z lišt, kartáčů, koleček a různých škvír…), plus jednou za čas rozebrat a vyčistit např. „gearbox“ (česky nevím, převodovka to úplně není… :-)

  Takže nakonec jednou týdně proletím byt klasickým vysavačem a Roombu pouštím jen na důkladnější úklid. Zatím jsem nenarazil na žádný robovysavač, který by mě přesvědčil o výhodnosti upgradu. iRobot nahradil klasický kartáč gumovým, což vidím jako velké pozitivum.

 3. Mám Teslu doma a nedám na ní dopustit. Nejlepší koupě, jakou jsem mohl udělat. Sice by si mohla trochu lépe mapovat místnosti, ale při denním běhu zůstává skutečně málo míst, které by zůstali zanedbané. Žena luxuje jen jednou týdně, takže taky super. Navíc je docela sranda ho sledovat.

 4. Děkuji za srovnání a měl bych jeden dotaz – poradí si robo vysavač od xiaomi s klasickým prahem mezi futry dveří a nebo je potřeba ho přenést? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, děkuji vám za věcný dotaz. Doma jsem bohužel neměl možnost vyzkoušet přejíždění vysokého prahu. Podle výrobce má vysavač být schopen přejíždět prahy do výšky 15 mm.

  • Ja mam Xiamo ten novsi ktory ma aj mop a pri prahoch sa vie zdvihnut a prejst ich. Prah nad 2cm uz je ale pre neho problem.

 5. pro srovnání by taky bylo dobré použít aktuální generaci vysavače od Xiaomi (Xiaomi Roborock Sweep One), ale je pravda, že první generace je díky tomu levnější a tím pádem přístupnější, zase na druhou stranu za příplatek cca 3500 Kč člověk získá vytírání, omyvatelný HEPA filtr, větší nádobu na nečistoty, větší výkon, ale tišší chod a větší a lepší senzorovou výbavu, navíc umí spustit automaticky režim pro koberce podle povrchu. No prostě nová generace je o dost dál, pokud by někdo uvažoval o koupi první generace (která stojí kolem 10k), tak by měl zauvažovat o tom, že si přihodí 3,5k na aktuální generaci :-)

 6. jo a ještě druhá generace umí větší prahy, první uměla 1,5 cm, druhá umí 2 cm

 7. Mapa u pohyblivých předmětů vůbec neselhává, prostě se to přemapuje podle aktuálního stavu. Virtuální zeď je vedle zón fakt k ničemu, škoda že Xiaomi nedotahuje věci do konce a tak se nedá zóna uložit. Nicméně jde přes raspberry a google home poslat pokyn Ukliď v zóně mezi souřadnicemi XY, a tu pojmenovat.

  Takže jen pošlete vysavač kam potřebujete. Jako nevýhodu vidím okamžité přemazání mapy pokud jej přenesete, je potřeba jej tam poslat v rámci mapy bytu. Pro vícepatrové prostory je to dost naprd. Roomba 550 je oproti tomu opravdu děděček, agresivně naráží, kdežto xiaomi/roborock se jen lehce dotkne. O navigaci, která je půlka úspěchu se ani nebavím. Základ je doma nemít volně na zemi kabely (stejně jen chytají prach), myslet trochu při zařizování nábytku apod.

  A můžu srovnat i s mopem – na jednu stranu je fajn, ale nutnost dolévat, často čistit hadr, vysát/ nechat ho smést před mopováním a ručně jej dávat nabíjet je dost otravné, pro jeden pokoj to jde, ale na celý byt nevyužitelné. Co je však skvělé je northstar navigace (kostka na strop promítá body, robot je používá jako gps a tím má přesné info o tom, kde se v prostoru pohybuje. Díky více kostkám umí po vytření i přejet do vedlejší místnosti. Žádné pásky ani majáky nejsou třeba.

  • Nevím jak Roomba 550 ale já mám 780 a ta agresivně nenaráží. Má dva módy detekce, pokud překážku „vidí“ její senzory, což je vetšinou nějaká plocha, zeď, nábytek, pohovka atd… tak před překážkou zpomalí a jen se dotkne. Pokud je to překážka typ tyč, noha stolu, tak to vypadá že je moc úzká a jsenzory ji „nevidí“ pak narazí nárazníkem bez zpomalení.
   Můžete mi popsat nárazy při techto dvou modelech překážek u Xiaomi? Domnívám se, že díky laseru by mel „vidět“ i nohu…ale zkuste mu tu modelovou situaci nasimulovat a podělit se s námi.
   Děkuji za odpoved.MP.

 8. Velmi dulezite hledisko je dlouhodoba (2 a vice let) moznost nakupu nahradnich dilu (kartacu atd.)… Jak je to redakce v tomto smeru?

  • Jednoducho, tak ako som kupil aj vysavac – kupil som priamo z ciny a tam kupim aj nahradne diely. Btw. vysavac mi prisiel z CN na Slovensko rovno domov bez DPH a cla – az som sa sam cudoval :)

  • Ahoj Peter, mozes prosim poradit stranku kde si ho kupoval? Dakujem

 9. Dobrý den. Zrovna přemýšlím nad elektrickým vysavačem [odkaz] a chci se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenosti s tímto. Jaké jsou výhody a nevýhody? Předem díky.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).