Už nějakou dobu se na našem trhu prodává vlajkový model Mi 8 od čínského Xiaomi, jehož recenzi naleznete zde. Čínský výrobce sází na prověřenou taktiku skvělého poměru cena/výkon. Nyní nasadil dostupnější alternativu ke svému nejlepšímu kousku v podobě modelu Xiaomi Mi 8 Lite, který se u nás začal prodávat na začátku listopadu. Stane se novinka s cenovkou pod 7 tisíci korunami bestsellerem? Nejen na to vám odpoví dnešní Xiaomi Mi 8 Lite recenze.
Xiaomi Mi 8 Lite: skvělá výbava za dostupnou cenu
Po vzhledové stránce se těžko hledají nedostatky. Kombinace kovu a skla není ničím výjimečným ani ve střední třídě, a to je dobře. Nové Xiaomi vypadá parádně a nejspíše byste nehádali, že spadá do kategorie levnějších smartphonů. Rozměrný 6,26palcový displej, který využívá 82 procent přední plochy, nabízí dostatečně jemné Full HD+ rozlišení. Xiaomi sáhlo po klasickém IPS LCD panelu, u kterého mě potěšilo dobré barevné podání i skvělé pozorovací úhly.
Čitelnost na přímém sluníčku je rovněž velmi dobrá a maximální úroveň jasu považuji za dostatečnou. Samozřejmě na čelní straně nesmí chybět selfie kamera, notifikační dioda, výřez a tenké rámečky, i když výrobce mohl lépe využít ještě místa pod displejem. Ochranu před škrábanci zajišťuje sklo Gorilla Glass 5.

Na spodní straně hliníkového rámečku nalezneme USB-C konektor v doprovodu repráčku a mikrofonu, boční strana je vyhrazena kolébce hlasitosti, vypínacímu tlačítku a hybridním slotem na levé straně. Absence 3,5mm jacku nejspíš nebude překvapením, naštěstí výrobce přibalil redukci, takže svá oblíbená sluchátka nemusíte házet do koše.
Nejzajímavější je tradičně zadní strana, kterou ovládá duální fotoaparát s umělou inteligencí, přisvětlovací diodou a čtečka otisků prstů, která je skutečně rychlá. Dokonce bych se ji nebál označit jako jednu z nejrychlejších čteček ve střední třídě.
Bleskové odemykání obličejem
Xiaomi Mi 8 Lite podporuje i odemykání obličejem, nicméně abyste tuhle funkci mohli využívat, je nutné změnit region v telefonu na Hong Kong. Úplně stejnou situaci mimochodem musejí řešit uživatelé nedávno testovaného Xiaomi Pocophone F1. Stačí jít do nabídky Nastavení – Další nastavení – Oblast. Následně vám v nabídce Nastavení – Zamykací obrazovka a heslo přibude položka Přidat tvář. Autentizace obličeje je blesková, a to dokonce i v horších světelných podmínkách. Zkoušel jsem telefon oklamat svou fotografií, ale nepodařilo se :-)
Skleněná záda jsou už ze své podstaty doslova lákadlem na otisky a šmouhy. Zrcadlový efekt znečištění ještě umocňuje, proto bych doporučil používat silikonový obal, který je součástí balení. Xiaomi Mi 8 Lite je k dostání v tradiční černé a modré, která využívá přechodu modré do fialové. Stejný odstín známe například od Huawei/Honor a mezi uživateli se těší značné oblibě.

Před případnou koupí bych doporučil si napřed telefon osahat, při úhlopříčce displeje 6,26″ už nemusí být ovládání jednou rukou známkou pohodlí; přece jen se jedná zástupce větších smartphonů, o kterém při přenášení v kapse budete vědět. Prodejní balení kromě redukce a obalu obsahuje kabel, napájecí adaptér a sponku na vytažení slotu. My jsme telefon na recenzi měli k dispozici v modré barvě s elegantním gradientem do fialové. Pokud by vám tahle výstřední a výrazná kombinace nevyhovovala, můžete sáhnout ještě po klasice v podobě černé.

Xiaomi Mi 8 Lite se u nás prodává ve dvou paměťových variantách: se 4 GB RAM a 64GB interní paměti (6 999 Kč), případně si lze za tisícikorunový příplatek pořídit 128 GB paměť a 6 GB RAM. Na testovaném základním modelu nám po zapnutí zůstalo z 64 GB téměř 51 GB volného místa. Samozřejmostí je využití microSD karty do maximální kapacity 256 GB.
Systém, čipset a konstrukce
Rozměry: 156,4 × 75,8 × 7,5 mm, hmotnost: 169 g, zvýšená odolnost: ne
Displej, konektivita a baterie
5G: , NFC: , Bluetooth: 5.0, Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, GPS: , konektor: USB-C
Baterie: 3350 mAh, rychlé nabíjení: , bezdrátové nabíjení:
Fotoaparáty
Uvnitř tepe procesor Snapdragon 660 (4 × 2,2 GHz a 4 × 1,8 GHz) společně s grafickým čipem Adreno 512, který ve své třídě zcela dostačuje, a to i pro hraní náročnějších her, jako jsou například závody Asphalt. V AnTuTu Benchmarku jsme průměrem tří testů naměřili skóre 139 738 bodů, což není ve střední třídě vůbec špatný výsledek.
Slušná výdrž i podpora rychlého nabíjení
O výdrž se postará integrovaný akumulátor s kapacitou 3 350 mAh, což je v dané kategorii standardní hodnota. Telefon podporuje rychlé dobíjení Quick Charge 3.0 a nabití do plného stavu zabere zhruba 90 minut, což je přehledně znázorněno na zamykací obrazovce.
Jelikož telefon využívám intenzivněji (vysoký jas, neustále zapnutá WiFi/data a občas Bluetooth), výdrž baterie klesá rychleji, nicméně ke konci dne jsem měl vždy rezervu v rozmezí 20 až 30 procent. Při úspornějším užívání mi reálná výdrž kolem dvou dní nepřipadá jako utopie.
Operační systém: starší Oreo s podporou gest
Android 8.1 Oreo v kombinaci s prostředím MIUI 9.6.3 je hezky svižný. Po dobu testování jsem nezažil pád, zamrznutí či nějaký zásek, za což posílám do Číny palec nahoru. Optimalizace je skutečně příkladná. Starší verze systému Android 8.1 trochu zamrzí, nicméně s aktualizací na nejnovější Android 9.0 Pie se v budoucnu počítá (spekuluje se, že by se update mohl objevit ještě do Vánoc). Líbí se mi možnost ovládání gesty, které funguje parádně a rychle se na něj zvyká.
V oblasti konektivity Mi 8 Lite zastupuje Bluetooth 5.0, polohu rychle rozezná GPS včetně A-GPS a Glonass, dále samozřejmě nechybí podpora LTE nebo OTG pro připojení flashdisku. Co ale Xiaomi Mi 8 Lite neodpustím, je absence technologie NFC, takže například bezhotovostní platby jsou uživateli zapovězeny, stejně tak možnost ovládání domácích spotřebičů pomocí infraportu.
Fotoaparát: základ z vlajkového modelu
Uživatelé se mnohdy nespokojí s klasickým či duálním fotoaparátem, a proto je třeba jim nabídnout něco navíc. Nové Mi 8 Lite je vybaveno umělou inteligencí (AI), kdy telefon, respektive software automaticky nastaví nepříznivější parametry a zvládne detekovat na 27 typů různých objektů a scén. Komu automatické přizpůsobování nebude vyhovovat, může funkci deaktivovat a nastavit si potřebné parametry v manuálním režimu, případně využívat automatiky bez AI. Aplikace fotoaparátu nabízí HDR, rozostření pozadí, vodováhu, zkrášlení, portrét, panorama, krátké video nebo skupinové selfie.
Rozlišení hlavního fotoaparátu je 12 Mpx, světelnost objektivu je f/1.9. Sekundární 5Mpx kamerka slouží pro focení portrétů a detekci hloubky scény. Selfíčka je možno pořizovat v maximálním 24megapixelovém rozlišení (f/2.0). V galerii níže se můžete podívat, jak telefon fotí s aktivní a vypnutou umělou inteligencí.
Výsledné snímky jsou poměrně slušné kvality s ostrými detaily i bez použití umělé inteligence, stejně tak pořizování snímků za zhoršených světelných podmínek je na slušné úrovni. V dané cenové relaci jde o velmi dobrý fotoaparát; ostatně stejný snímač (Sony IMX363 Exmor RS) využívá i vlajkový model Xiaomi Mi 8, avšak ten se pyšní ještě o desetinku lepší světelností objektivu (f/1.8). Umělá inteligence to naštěstí nepřehání s příliš výraznými barvami a většinu scén nastavila tak, aby výsledek lahodil oku.
Záznam videa
Videa Xiaomi Mi 8 Lite natáčí až ve 4K rozlišení (3840 × 2160 pixelů) s frekvencí 30 snímků za vteřinu, popřípadě Full HD (1920 × 1080, 60 nebo 120 fps), ovšem bez jakékoliv stabilizace obrazu, což se samozřejmě negativně projeví na výsledném záběru, který je zejména při pohybu trochu roztřesený. Škoda, že Xiaomi nezapracovalo alespoň na softwarové stabilizaci, která by výsledné video mohla vylepšit, ale na druhou stranu – v této cenové hladině to myslím můžeme odpustit.
Tip: přečtěte si další díl našeho seriálu FotoDuel, kde jsme proti sobě postavili fotoaparáty Xiaomi Mi 8 Lite a Honoru 8X.
Xiaomi Mi 8 Lite recenze: závěrečné hodnocení
Xiaomi Mi 8 Lite je skvělý smartphone, který má potenciál oslovit široké spektrum uživatelů a myslím si, že půjde o bestseller letošních Vánoc. Důvodů k tomu je hned několik. V první řadě tu máme povedený design, slušný fotoaparát s chytrými funkcemi, dostatečný výkon, dobrou výdrž baterie a kvalitní displej s prostornou úhlopříčkou. Potěší také velmi rychlá čtečka otisků prstů a bleskové odemykání obličejem (aby vám fungovalo, nezapomeňte si změnit region na Hong Kong).

Do karet mu hraje také velmi příjemná cena, která byla u levnější 64GB varianty stanovena na 6 999 Kč. Za dvojnásobnou paměť a větší množství RAM zaplatíte 7 999 Kč včetně DPH. Na tuhle kombinaci zkrátka uživatelé budou slyšet. Vůbec největším záporem Xiaomi Mi 8 Lite je absence technologie NFC; v době rozmachu plateb prostřednictvím telefonu je to výrazný krok zpět. Někomu může vadit také absence 3,5mm výstupu na sluchátka.
Vzhledem k výbavě a ceně se jedná o smartphone, který konkurenci slušně zatopí. Mezi jeho největší rivaly patří Huawei Nova 3i nabídne za 8 499 Kč větší displej, NFC nebo fotoaparát s vyšším rozlišením. Sesterský Honor 8X (recenze) za necelých 8 tisíc 20Mpx fotoaparát, NFC a větší kapacitu baterie, avšak najdeme u něj dnes už trochu zastaralý microUSB konektor. Za necelých 9 tisíc seženete také Samsung Galaxy A7 (recenze), který sice disponuje menším 6palcovým displejem a microUSB konektorem, ale zase nabízí tři fotoaparáty na zadní straně.
Xiaomi Mi 8 Lite

Klady
- atraktivní design
- rychlá čtečka otisků & odemykání obličejem
- výdrž baterie, rychlé nabíjení
- kvalitní fotoaparát
- dobře odladěný systém
- skvělý poměr cena/výkon
Zápory
- absence NFC
- chybějící 3,5mm jack
- zadní strana je magnetem na otisky prstů