Domů » Bleskovky » Windows Phone dostane lepší zabezpečení proti krádeži

Windows Phone dostane lepší zabezpečení proti krádeži

Členové mezinárodní asociace CTIA spojující společnosti z oblasti bezdrátových služeb a výrobků se v dubnu zavázali k vývoji efektivnějších zabezpečovacích prostředků sloužících k ochraně uživatelů před krádežemi. Cílové datum jejich snažení bylo nastaveno na červenec 2015. Microsoft ale včera na svém webu oznámil, že svůj mobilní systém patřičně vylepší ještě s předstihem.

Redmondský gigant tak kráčí ve šlépějích Applu, který již loni při odhalení iOS 7 představil svůj ochranný systém „Activation lock“. Ten byl navržen tak, aby případný zloděj nemohl v telefonu obnovit tovární nastavení a zařízení následně aktivovat pod vlastním účtem. Ochrana ve Windows Phone bude fungovat na podobném principu a nabídne následující funkce.

 • Možnost vzdáleně vymazat osobní data z telefonu
 • Znemožnit manipulaci se zařízením neoprávněnými uživateli s výjimkou volání na tísňové linky
 • Zabránit opětovnou aktivaci a nastavení smartphonu bez svolení oprávněného uživatele
 • Obnovit zařízení do funkčního stavu v případě jeho vrácení majiteli, obnovení dat z cloudu v případě jejich vymazání

Nové zabezpečení dostanou všechna zařízení s Windows Phone ve verzi 8.0 a výše. Datum uvolnění aktualizace zatím nebylo oznámeno, není ale vyloučeno, že se dočkáme už na podzim spolu s vydáním GDR1 pro Windows Phone 8.1.

Podle zahraničních policejních statistik pomohlo nové zabezpečení iOS výrazně snížit krádeže iPhonů. V Londýně to bylo o 24 procent, v San Francisku měl být pokles dokonce 38%. Rozšíření podobných prvků na další platformy tedy rozhodně vítáme.

Miroslav Havlíček

54 komentářů

 1. pantau (neregistrovaný)

  Jak jde ve slepjejich Apple, co to je zase za nesmysly. WP byl vubec prvni kod umoznoval telefon lokalizovat po webu a erase dat tam byl snad od WP7.

  • To stěží, už jenom proto, že WP (verze WP7 byla vypuštěna do světa 8.11.2010) přišel v době, kdy byla služba Find my iPhone už na světě (initial release: červen 2010).

  • Miroslav Havlíček

   Jak píše JP23. Navíc v současné době lze na dálku smazat veškerá data, tj. obnovit tovární nastavení. Tím pádem ale člověk přijde o veškerou kontrolu nad zařízením. Nově bude možné vymazat pouze citlivá data s tím, že telefon bude nadále chráněn.

  • Michal Zobec (neregistrovaný)

   @JP23,MIROSLAV HAVLÍČEK: problém je ale v tom že funkce vzdáleného vymazání uměly už telefony s Windows Mobile 6.1 (minimálně) v době kdy Apple iPhone existoval na papíře …

   [odkaz]

  • pantau (neregistrovaný)

   JP23 co to prosimte placas. Moc dobre vis ze to bylo relane dostupne az s icloudem v rijnu. Navic icloud to je joke jeste i dnes.

 2. Bylo by vhodné, aby články o dané platformě psal někdo, kdo o tom něco ví.

  Z vypsaných bodů, které (dle autora díky inspiraci u iOS):

  – Možnost vzdáleně vymazat osobní data z telefonu

  – Znemožnit manipulaci se zařízením neoprávněnými uživateli s výjimkou volání na tísňové linky

  – Zabránit opětovnou aktivaci a nastavení smartphonu bez svolení oprávněného uživatele

  – Obnovit zařízení do funkčního stavu v případě jeho vrácení majiteli, obnovení dat z cloudu v případě jejich vymazání

  První dva body už umí 4 roky! A to jako v§bec první OS, který to má v základu.

  Poslední funkci umí od WP 8, tedy už dva roky.

  Prostřední nevím, nikdy jsem nezkoušel.

  Tenhle článek mi přijde jak aprílový žert…

  • Drahý MCEZO, dovol abych tě upozornil, že WP (pokud počítáme zkriplenou verzi 7.x) není ani 4 roky na světě. Tvůj příspěvek obsahuje (klasicky!) dalších x fanatických lží a nepřesností. Aprílovým žertem jsou tvé žalostné výkřiky zde na smartmanii. Insipirace je zjevná, ostatně, MS za ty léta okopíroval od Apple co se dalo a opravdu málokdy přišel s něčím zásadním a inovativním jako první. Můžeš se pobavit třeba u: [odkaz]

  • WP 7 byl vydán v roce 2010. Bez tří měsíců jsou to 4 roky.

   MS okopíroval od Applu, co se dalo? Ty dvě firmy si nemají absolutně co vyčítat. iOS7 je slátatnina Androidu a WP a takhle bych mohl pokračovat dál…

   Píšeš o dalších fanatických lžích a nepřenostech. Nešlo by to trochu konkrétněji?

  • MS okopiroval co sa dali? iOS 7 – zoznam otvorenych aplikaci, kalkulacka, primanie hovorov, galeria… vôbec to nevyzeralo ako na WP kdeže. Ako napísal mceza, „iOS7 je slátatnina Androidu a WP“

  • Mcezo, to co má WP nyní, je sice krásná věc, ale jak to zloději zabrání v uvedení telefonu do továrního nastavení? A mohu potom telefon na dálku blokovat, prozvánět lokalizovat? No nemohu, že? Takže je to tak nějak k ničemu, pokud není zloděj totální imbecil. Nová funkce nabídne kromě vyjmenovaných funkcí, taktéž obranu proti provedení továrního nastavení tak, jak to má iOS7. To je celé, co chtěl článek říci.

  • Možná to říci chtěl, ale řekl úplně něco jiného.

  • No neřekl, jen to tam chceš vidět, abys mohl nadávat, ostatně jako vždy. Apple tu funkci blokování továrního nastavení uvedl s iOS7 a ostatní se budou přidávat. To je fakt a není potřeba v tom hledat spiknutí proti WP.

  • Mcezo, ty ses dokonale věrná kopie mého dobrého kamaráda – absolutního MS fanatika, který žije v jakémsi vysněném paralelním vesmíru, kde všechy pokroky a inovace světa vymýšlí a řídí Microsoft. Žádnou inovaci nebo funkci nikdo neprezentuje style „Todle se konkurenci povedlo, tak jsme to zavedli taky“. Ani na vteřinu by mě nenapadlo hádat se s Android fandou o tom, kdo přišel první s notifikačním centrem nebo s dalšími inovacemi, které zjevně vzešly z konkurenční platformy. Ne tak MS fanatik tvého střihu. Vás doslova sere jakákoliv zmínka o tom, že MS něco zkopčil, nebyl první, inspiroval se atd. a je to v těch příspěvcích sakra cítit :-) Btw, rád bych si nechal vysvětlit co z WP obsahuje iOS 7.x, mám telefony s oběma OS – inspiraci u Androidu připouštím, ale u WP?

  • Jde o to, že Apple model je úplně stejně na nic jako ty ostatní, pouze to buzeruje lidi při reklamacích, protože bez vypnutí FMP nelze údajně telefon opravit, vtipné na tom je, že kde je vůle tam jde vše, tedy i FMP jde odblokovat, navíc dokonce Apple má v iOS7 bug, takže se vlastně k přepínačí FMP dá dostat i přes zamčený telefon atd atd.

   Teď nebráním nijak WP, protože jejich systém je ještě průstřelnější než ten momentální u iOS, ale bezchybný není ani jeden, takže snít o tom jak zloděj bude mít problém s odblokováním telefonu můžeme dál.

  • Jak se dá k FMP dostat přes zamčený telefon. Řekněme, že se sejdeme ve městě, já ti dám iPhone s iOS7 do ruky a poprosím tě, aby jsi provedl Hard reset. Jak to provedeš?

  • borix (neregistrovaný)

   Radeczku, kouse víš jsi psal tohle: „Mcezo, to co má WP nyní, je sice krásná věc, ale jak to zloději zabrání v uvedení telefonu do továrního nastavení?“

   Takže v reakci na tvůj poslední příspěk tě můžu parafrázovat: Řekněme, že se sejdeme ve městě, já ti dám nějaký zamčený WP do ruky a poprosím tě, aby jsi provedl Hard reset. Jak to provedeš?

  • „Žádnou inovaci nebo funkci nikdo neprezentuje style „Todle se konkurenci povedlo, tak jsme to zavedli taky““

   Kdo někdy něco takového řekl? Samsung, Apple, Microsoft, Nokia, LG? Ne, tohle přece nikdo neříká. Nebo snad Apple řekl, že Windows Tablet PC se jim líbilo, tak ho vylepšili a vzkniknul z toho iPad? Ne. Tváří se, jako kdyby žádné tablety předtím nebyly…

   Vkládáš mi do úst něco, co jsem nikdy neřekl a demagogicky se mě snažíš zdiskreditovat.

  • Telefon jednoduše vypnu a kombinací tlaček provedu hard reset.

  • borix (neregistrovaný)

   Radeczku, mluvíme o WP ne o WM.

  • Borix, a co jako? Hardreset pomocí kombinace tlačítek udělám i u WP8.1 do 15 sekund :)

  • borix (neregistrovaný)

   Jak (L820)? Já to vyzkouším a povím ti, jak to dopadlo.

  • Komus ukradl telefon? :) [odkaz]

  • borix (neregistrovaný)

   Takhle jsem to několikrát dělal dříve. Teď bez hesla ani ťuk. Kombinace tlačítek prostě nefunguje. Upřesním: aktuálně L820, T-mobile, wp8.1

  • borix (neregistrovaný)

   a nebo je kombinace jiná :-)

  • Já to na testovací L520 provádím běžně, tak netuším, proč ti to nejde. Podle mě by neměl být důvod, proč by to nemělo jít…

  • Borix: zapneš telefon a držíš volume zeslabit. Naskočí vykřičník. poté stiskneš postupně: hlasitost zesílit, hlasitost zeslabit, vypínací tlačítko a tlačítko zeslabit…

  • borix (neregistrovaný)

   Ok, odpoledne ještě vyzkouším na L520, až přijde dcera ze školy. Může to mít něco společného s kombinací nastavení hesla a povolené funkce zablokování telefonu na dálku…?

  • borix (neregistrovaný)

   Ježíš, já vim, jaká je kombinace. Ještě se mě zeptej, jestli mi fungujou všechny tlačítka :-)

  • a fungujou? :)

  • borix (neregistrovaný)

   Žes to chtěl napsat? :-D

  • Mcezo, tak už jsi vygooglil, jak jednoduše resetnout iPhona s iOS7? :)

  • Borixy :D

   Závěrem tedy musím uznat, že zabezpečení iOS7 je prostě daleko před WP a je dobře, že s tím Microsoft bude něco dělat. A je jedno u koho se bude inspirovat, hlavně že to bude funkční řešení….

  • borix (neregistrovaný)

   O iOS soudit nemohu, protože aktuálně přehled nemám (prý se musí použít silnej magnet a mikrovlnka :-) ). U WP to samozřejmě obejít jde. Předpokládám že flashem přes PC, ale to jsem nezkoušel.

 3. borix (neregistrovaný)

  Taky nějak nechápu, co se bude měnit.

  Všechno, co je popsáno v článku už WP pár let umí. Asi se bude vylepšovat způsob ovládání na dálku…???

  • Martin II (neregistrovaný)

   BORIX: Bude sa menit hlavne jedna vlastnost. Teraz keby som mal ukradnuty telefon s WP8 tak ho viem flashnut, potom ho normalne nakonfigurovat a povodny majitel ho uz nenajde. Po novom budem mat moznost ten telefon na dialku zablokovat tak, ze sa nebude dat ani pouzivat a ani nijak upravit. Samozrejme, ak nebudete dost rychly aby ste ho zablokovali po novom, zlodej bude mat stale moznost upravit ten telefon.

 4. Tento clanok je nezmysel. Polovicu z toho uz vie od WP7, a to zaklincovanie autora ze „Redmondský gigant tak kráčí ve šlépějích Applu“

  To je vtip?

  • Redmondský gigant tak kráčí ve šlépějích Applu – ostatně, jako vždy :-) Vtipem je pokřivená realita příznivců/majitelů, popřípadě zaměstnanců MS…

  • ING (neregistrovaný)

   trpis nejakym komplexom?

  • Všechno už WP uměly v podstatě od začátku, až na obdobu „Activation lock“.

   A to je při krádeži ta nejdůležitější vlastnost.

   Navíc Apple znemožňuje downgrade, aby nešlo využívat staré bezpečnostní chyby.

   Jsem fanda WP, ale v tomhle je Apple opravdu napřed.

  • JP23, mohol by si byt konkretnejsi? lebo taký iOS 7 je dôkazom praveho opaku. Taktiež „velkolepá“ novinka ze siri bude môcť rozpoznávať hudbu (podobne ako soundhound, shazam, akurát ze to bude uz zavudovane v systéme) kde som to len predtým videl, aha vo WP.

  • borix (neregistrovaný)

   JP23 je typickým zaslepeným loajálním blbem, díky kterým mají OS tak dobře vybudovanou základnu ovcí a díky kterým jsou inovace jen bržděny.

  • L0LZ – jak jsem psal výš – já nemám vůbec žádný problém s tím, že se kdokoliv inspiruje u kohokoliv. S čím ale problém mám je, když fanatik jakékoliv platformy tuto inspiraci sebevědomě popírá a tváří se, že jde o originální inovaci jeho milované platformy. Toto chování lze dobře pozorovat právě u MS/WP fanatiků neboť tato platforma je nejmladší a (zatím) chudá jak na funkce, tak na aplikace. A pokud někdo v kopírovací disciplíně drží pomyslné 1. místo, je to právě Microsoft. Podívej se na changelog 8.1 – WP vyvojáři vzali každou jednu funkci iOS, která ve WP chybí, podívali se na ní ze všech stran, okopčili ji, a tu a tam poupravili a vylepšili. Jednu vedle druhé. Rozpoznávání hudby přes Siri po akvizici Shazamu? Zvlášť když nic jako Cortana zatím oficiálně neexistuje:-) Jde o funkci, která se pouze přesunula z aplikační so systémové vrstvy. Vymyslela ji 3rd party, nic víc/nic míň.

  • borix (neregistrovaný)

   JP23. Teď jsi potvrdil, že jsi nejen zaslepeným fanatickým zastáncem své platformy, ale i to, že jsi přesně ten typ, na který tady nadáváš. :-D Takže stejnej blb jako jsou na straně WP, iOS i Androidu a spíš jim jen kazí pověst.

  • Cortana neexistuje? Vždyť už se prodávají L930 a L930, které ji mají.

   A ještě legračnější je údajná chudost WP na funkce. Že neumí poslat SMS bez vědomí uživatele? Oproti Androidu jsou všechny bezpečné platformy „chudé na fuknce“.

 5. Jistě Borixi, jak jinak :-))

 6. Shodou okolností jsem dnes ztratil telefon. Vypadl mi z kapsy v tramvaji. Naštěstí jsem měl u sebe notebook a že nemám telefon jsem si uvědomil chvíli po odjezdu tramvaje.

  Připojil jsem se k netu, nedříve ho prozvonil, zda ho nemám někde založen. Následně lokalizoval, zjistil, že už je na další tram. zastávce (= zapomněl jsem ho v tramvaji). Telefon jsem na dálku zamknul a na dipslej napsal zprávu o ztrátě s kontaktem.

  A víte co? Mám ho opět na stole. Cestující ho odevzdal řidiči a já si tu konkrétní tramvaj našel. A bylo to :-)

 7. adam (neregistrovaný)

  Zapomnel jsi do te vymyyslene pohadky napsat, kolik cestujicich v saline te pozadalo o autogram jako vyvojare svetove zname aplikace Sotoris:):):)

 8. adam (neregistrovaný)

  Je chvályhodné, že si svoji bájnou lhavost a chvátavost uvědomuješ a bojuješ s ní. Zde na Smartmanii to o tobě všichni víme a proto se na tebe nezlobíme a držíme ti palce, Ceziku:):)

 9. A opet fanaticti WP onanisti melou svoje. iOS7 od verze 7 umi zabranit aktivaci po factory resetu. Dokonce je to tak, ze pokud je toto aktivni, telefon Vam nevezme servis na opravu, protoze toto nejde obejit. Neni to otazka HW, ale kombinace Apple ID a serioveho cisla (ci ceho dalsiho) v Apple systemech. Tedy cokoli s nim budete chtit udelat vy nema sanci na uspech. Museli byste ziskat pristup do Apple serveru a tam activation lock deaktivovat (coz se Vam pochybuji podari). Oficialni servis Vas s tim posle do haje. Jak me posledni dobou apple obcas irituje, tak za tohle mu tleskam a doufam, ze neco podobneho co nejdrive dodaji vsichni. Prosim nemotejte sem Find my cosi, kdyz tady jde o neco trochu jineho. Bezny android/WP proste resetnu (flashnu) a je vymalovano.

 10. romo (neregistrovaný)

  vsetky zabezpecenia prinasaju aj negativne stranky. zlodej ked zisti, ze s nim nic nepojde urobit, tak po nom zo zlosti j.b.e kladivom. to, ze neziskal moje hesla, bude slaba utecha, data z sd karty stiahne lahko.

 11. Jarda (neregistrovaný)

  MS se timhle snazi vzbudit dojem, ze se telefony s WP kradou ;-) (mam taky WP :-)

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).