Windows Phone 8: Velká recenze nové generace operačního systému od Microsoftu

Windows Phone 8 jsou rychlejší, otevřenější a přizpůsobitelnější. Microsoft se dokázal poučit z chyb a systém dospěl. Ten nejtěžší úkol má ale stále před sebou – získat si přízeň uživatelů.

Microsoft po dlouhých měsících čekání uvedl na trh novou verzi operačního systému Windows Phone 8 (kódové označení Apollo), která navazuje na předchozí generaci Windows Phone 7.x. S tou bohužel Microsoft příliš mnoho úspěchů neslavil, počty prodaných telefonů na této platformě nebyly nikterak oslnivé, mobilní osmičky to však mají změnit. Microsoft si od nich slibuje hodně a systém je skutečně dobrý, dospělejší a podstatně lépe přístupný vývojářům.

 

Pro Windows Phone 7.5 nebylo málo vývojářů, k dnešnímu dni je na Marketplace, tedy teď už vlastně na Windows Phone Store k dispozici přes 120 000 aplikací, nicméně vývojáři měli při tvorbě aplikací dost omezené možnosti. Pro spoustu věcí chybělo API a programy tak nemohly využívat potenciál celého systému. A jak jistě dobře víte, operační systém nemůže uspět bez fungujícího ekosystému aplikací.

 

S Windows Phone 8 se však mění spoustu věcí, vývojáři mají konečně k dispozici potřebná API a mohou přistupovat k nativnímu C a C++ kódu, což ve výsledku přinese kvalitnější aplikace a hry. Díky nativnímu kódu bude možné poměrně snadno portovat pokročilé herní enginy, takže je jasné, že se brzy dočkáme her zvučných jmen. Podporu už ohlásil například Gameloft či autoři Havoku.

Microsoft má konečně systém, který umí zaujmout

Pokud se podíváme na obrázky z Windows Phone 8 a srovnáme je se starší verzí, pravděpodobně příliš mnoho změn nenajdeme. Hlavní plocha nově podporuje tři typy dlaždic, z levého okraje úplně zmizel černý pruh, takže je na ploše o něco více místa a hlavně na pohled lépe vypadá. Odlišná je také obrazovka uzamčeného zařízení, která umí zobrazit podstatně více informací a dokonce ji lze provázat s aplikacemi, takže při uzamčeném telefonu můžete zobrazovat třeba fotografie z vašich alb na Facebooku. Další části systému už jsou stejné jako ve Windows Phone 7.5, což je vzhledem k použitému Metro designu pochopitelné.

  
Hlavní obrazovka s různým rozmístěným dlaždic, nabídka s programy

Pro někoho může být zklamáním, že po grafické stránce toho mobilní osmičky příliš nového nenabízejí, nicméně proč měnit něco, co dobře funguje a je uživatelsky přívětivé? Síla systému je především v jeho nových funkcí, v přizpůsobitelnosti, přívětivosti, rychlosti, stabilitě a jednoduchosti.

   

Dle mého názoru Windows Phone 8 konečně mají určitý „WOW“ efekt, takže když neznalému uživateli dáte do ruky telefon, systém ho zaujme a umožní mu rychle si jej uzpůsobit k obrazu svému. Tohle „sedm a půlky“ prostě neuměly. Je to paradoxní, když na první pohled vypadají stejně, ale po pár kliknutích zjistíte, že se od sebe hodně liší. Uživatelé současných Windows Phone 7.x telefonů by na začátku příštího roku měli obdržet aktualizaci na Windows Phone 7.8, která přinese novou podobu hlavní obrazovky a několik dalších vylepšení. Současné aplikace napsané pro Windows Phone 7.x jsou kompatibilní s Windows Phone 8, ale nové programy napsané přímo pro Windows Phone 8 není kvůli odlišnému jádru na starších Windows Phone 7.x možné spustit. 

   

Rozšířená podpora pro hardware

S Windows Phone 8 se do telefonů dostává systémové jádro z desktopové/tabletové verze Windows 8. Tahle inovace umožňuje výrobcům výrazně větší odlišení a Windows Phone telefony konečně nebudou tuctové stroje se shodnými parametry.

K současnému rozlišení 480 x 800 px (WVGA), které mají všechny telefony s Windows Phone 7.5, se nově přidávají ještě WXGA 768 x 1280 px (15:9) a HD 720 x 1280 px (16:9),. Současné aplikace na těchto rozlišeních jsou plně funkční bez jakýchkoliv úprav od vývojářů, což jsme si sami na několika programech z Windows Phone Store otestovali. Aplikace se ve většině případů automaticky roztáhne na celou plochu displeje, vývojář však má možnost aplikace přizpůsobit i pro tato vyšší rozlišení. V případě jiného poměru stran se u neoptimalizovaných programů zobrazí černý pruh v horní části.

Windows Phone 8 si konečně rozumí s technologií NFC a příjemným překvapením je návrat paměťových karet microSD a podpory Mass Storage. S NFC souvisí i nový hub zvaný Wallet (Peněženka), který slouží jako centrum všech plateb (aplikace, letenky, nákupy v aplikacích, vouchery…), v České republice jej zatím používat nelze, ale Microsoft už prý jedná s prvními partnery, u kterých by se bezkontaktní platby mohly uplatnit. Díky jádru z plnohodnotných Windows se do mobilních zařízení dostává podpora pro více jádrové procesory. Microsoft se dokonce nechal slyšet, že systém byl otestován na laboratorních strojích vybavených 64 jádry.

Upravená hlavní obrazovka

Jak jsme již nakousli v úvodu, nejvýraznější grafickou změnou je nová podoba hlavní obrazovky, respektive přidání podpory pro další rozměry dlaždic. Live Tile panely je možné lépe přizpůsobovat – k dispozici jsou malé, střední a „dvojité“ dlaždice. 

  

   

I nadále platí to, že dlaždice mohou být interaktivní a zvládnou zobrazovat různé informace aplikací v reálném čase. Uživatel tak má na hlavní obrazovce většinu potřebných dat. Některé aplikace zatím nenabízejí všechny tři velikosti živých dlaždic, vývojáři pro ně nejprve musejí přidat podporu, což ale není nic složitého.

Mapy od Navtequ pro všechny a zdarma, vylepšený Internet Explorer

Ve Windows Phone 8 jsou integrovány mapové podklady od Navtequ. Nejprve si tedy mapy jednotlivých států musíte stáhnout, pak je ale můžete využívat dle libosti a perfektní je, že vývojáři s nimi skrze API mohou dále pracovat ve vlastních aplikacích (včetně podpory turn-by-turn navigace). Vykreslování map je řešeno pomocí hardwarové akcelerace, vyhledávání funguje včetně popisných čísel.

  

V případě, že nemáte mapy stažené, můžete je využívat online (podobně jako dříve Bing mapy). Když si však mapové podklady stáhnete a spustíte aplikaci Mapy, upřednostní se pochopitelně offline podklady (Česká republika má 161 MB), Slovensko 109 MB). Pro naplánování trasy není nutné internetové připojení, trasu lze v offline mapách bez problémů plánovat třeba v letadlovém režimu. Samotné plánování je zatím docela dost pomalé, i tak ale výchozí systémové Mapy pro základní navigaci postačí, turn-by-turn však neumějí. V tomhle bude mít mírnou výhodu Nokia, která ke svým telefonům zdarma dodává navigaci Nokia Autem. Opět je ale jen otázkou času, než s něčím podobným přijdou ostatní výrobci.

  

Vylepšení se dočkal také webový prohlížeč s jádrem z Internet Exploreru 10. Microsoft slibuje až 4x rychlejší zpracování JavaScriptu ve srovnání s Windows Phone 7.5 a lepší podporu pro HTML5. Všem je asi jasné, že s Flashem se nepočítá, stejně tak si neporadí s RSS. Prohlížeč je skutečně velmi rychlý, najednou můžete mít otevřených až 6 stránek.

   

V nastavení si můžete vybrat, zda chcete vynucovat mobilní verze webů nebo desktopové. Zástupce oblíbených stránek si ve formě dlaždice můžete umístit na hlavní obrazovku. V portrait i landscape režimu zůstává ve spodní části řádek s adresou a tlačítky pro opětovné načtení webu a vyvolání kontextové nabídky. Funkci tlačítka na levém okraji (Refresh) si v nastavení můžete změnit na „Otevřené stránky“ nebo „Oblíbené“.

  

Jak vidíte, novinek je ve Windows Phone 8 opravdu hodně. V dalších kapitolách si podrobně představíme jednotlivé huby a funkce s nimi spojené.

Hub Lidé: Komplexní správce kontaktů s napojením na sociální sítě

Operační systém Windows Phone 8 je rozdělený do několika hubů, které zastřešují určité funkce. Jako první si představíme kartu Lidé, která funguje jako komplexní správce kontaktů. Spravovat z něj můžete položky z nejrůznějších služeb (Microsoft Exchange, Hotmail, Gmail, Twitter, LinkedIn, Facebook a později by měl přibýt také Skype.

   
Příchozí hovor a Hub Lidé

Shodné kontakty pod jednotlivými účty mezi sebou můžete provázat, v případě shody jmen to systém dokonce udělá automaticky. Když si pak rozkliknete detail nějakého kontaktu, rovnou se vám u něj zobrazí třeba novinky z jeho Facebooku, fotografie a další údaje. Rovnou mu také můžete napsat na jeho zeď. V provázání se sociálními sítěmi jsou Windows Phone 8 bezkonkurenční, vše máte pod jednou střechou a ihned po ruce. Pod záložkou historie pak vidíte kompletní komunikaci s daným kontaktem včetně e-mailů a textových zpráv.

   
Detail kontaktu: Všechny potřebné informace máte ihned po ruce 

V nabídce Novinky najdete stream všech novinek napříč sociálními sítěmi, které váše kontakty publikovali. Dokonce si zde můžete filtrovat, zda chcete zobrazovat statusy jen z Facebooku, Twitteru či LinkedIn. Pokud se vám nějaký status líbí, můžete jej rovnou okomentoval nebo mu dát „Like“.

   
Sdílení obsahu prostřednictvím „prostorů“ 

Pod nabídkou Nedávne vidíte dlaždice kontaktů, se kterými jste v poslední době komunikovali. Perfektní funkcionalitu nabízí poslední záložka s názvem Společně, kde můžete pracovat se skupinami kontaktů (zobrazení jejich statusů a fotografií) a především si zde založit sdílený prostor, ve kterém s vybranými kontakty sdílíte kalendáře, fotografie a poznámky. Kalendáře nejsou omezeny jen na majitele zařízení s Windows Phone, funguje to i s iPhone. Nechybí ani skupinový chat. Prostorů si můžete založit kolik chcete.

V nastavení hubu Lidé můžete importovat kontakty ze SIM karty, filtrovat seznamy z vybraných služeb a vybrat řazení kontaktů (Jméno Příjmení nebo Příjmení, Jméno).

 

Na hub Lidé navazuje samotná telefonní aplikace, která je rozdělena do několika záložek. Na té první najdete kompletní historii hovorů, na druhé klasickou telefonní klávesnici pro vytáčení (dialpad), třetí slouží pro přístup do kompletního seznamu kontaktů a čtvrtá pro vyhledávání. V kontaktech můžete vyhledávat včetně českých znaků ve jméně, příjmení i přezdívce.

 

Na hlavní obrazovku je možné umístit živou dlaždici, na které se zobrazují ikonky jednotlivých kontaktů – k dispozici je ve všech třech velikostech; v té nejmenší (1 čtverec) už se náhledy neobjevují a jde pouze o statickou ikonku. Na závěr ještě doplníme, že do hubu Lidé by díky novým API měly mít přístup i jiné VoIP aplikace, nejen Skype. 

Textové zprávy a MMS

Aplikace Zprávy nabízí přístup k SMS a MMS zprávám. Komunikace s daným kontaktem se zobrazuje ve stylu chatu. O poznání zajímavější je druhá záložka s názvem Online, která nahrazuje IM klienta – komunikovat zde můžete s přáteli na MSN a Facebook chatu. V případě, že se nenacházíte přímo v aplikaci, zobrazují se v horní části displeje notifikace o nových zprávách.

  

Aplikace Zprávy má samozřejmě i svoji živou dlaždici, na které se zobrazuje malý smajlík. Čím více nepřečtených zpráv ale budete mít, tím více se na vás bude mračit. V nastavení oceníte možnost zálohování zpráv a historie chatu do cloudu (SkyDrive) či aktivaci doručenek pro SMS i MMS. Doručenky se bohužel stále neumí přiřadit přímo k číslu kontaktu, takže vám  zpráva přijde ve tvaru „Mobilní operátor: Zpráva odeslána příjemci 420xxxxxxxxx byla doručena„. Zprávy je možné posílat jednotlivým kontaktům nebo rovnou celé skupině.

 

Na samotné softwarové klávesnici se píše velmi dobře, nechybí zde český ani slovenský slovník pro rychlejší psaní (slova navrhuje včetně diakritiky a naučit jej můžete i vlastní výrazy). Počítejte ale s tím, že při psaní s diakritikou bude docházet ke zkracování zpráv z původních 160 znaků na 60. Kromě klasických textových smajlíků ve Windows Phone 8 přibyly také grafické ikonky, kterými můžete obohatit konverzaci.

  

V případě, že začnete psát zprávu a stisknete klávesu Zpět, očekával bych, že se rozepsaný text uloží (koncept), abyste jej kdykoliv mohli v klidu dopsat. To bohužel Windows Phone stále neumí a v takovém případě o rozepsanou zprávu přijdete. Pokud se skrze delší přidržení tlačítka Zpět přepnete do jiné aplikace a pak se do zpráv vrátíte, zůstane zachován předchozí stav, text se tedy v tomto případě nesmaže. Tohle je standardní vlastnost systému Windows Phone, ale raději to pro úplnost uvádíme, protože spoustu lidí to z počátku překvapilo.

E-mailový klient

Aplikace pro práci s e-maily rovněž doznala drobných změn. Pokud používáte tmavé schéma systému, bude mít hlavní obrazovka s výpisem e-mailů rovněž tmavé pozadí (pokud to v nastavení nezměníte). U Windows Phone 7.5 měla vždy světlé – bílé. Když si e-mail rozkliknete, zobrazí se už barvy opačně, tedy černý text na bílém pozadí, i když máte tmavé schéma, stejně to platí i při psaní nové zprávy. Černá obrazovka je tedy jen na základní stránce s výpisem e-mailů.

  

Do systému jsem si přidal svůj Google účet, se kterým kromě e-mailů synchronizuji také kalendář a kontakty. Vše funguje naprosto bez problémů. Stejně jako v případě aplikace pro SMS/MMS, i e-mailový klient ve všech nabídkách funguje v landscape režimu (naležato).

   

Kalendář

Kalendář byl dobře provedený už na Windows Phone 7.5, u osmiček jsme žádné nové funkce neobjevily, proto si pojďme zrekapitulovat ty stávající. K dispozici je několik náhledů – výpis událostí z kalendáře pro aktuální den, agenda, úkoly a pak také měsíční zobrazení. Vše opět funguje v portrait i landscape režimu a pokud využíváte více kalendářů (Exchange, Google, Facebook), jednotlivé položky budou barevně odlišeny (pro každý kalendář si můžete navolit vlastní barvu).

  

  

Při vytváření nové události lze vybrat, do kterého kalendáře se má uložit, můžete si nastavit vlastní dobu trvání, přidat místo konání, účastníka a případně doplnit nějakou poznámku. Sympatické je, že pokud si do systému přidáte svůj Facebook účet, automaticky se vám budou události synchronizovat do kalendáře. Kdyby vám to nevyhovovalo, můžete jej samozřejmě skrýt.

Office: Komplexní kancelářský balík ve vašem telefonu

Součástí operačního systému Windows Phone 8 je komplexní kancelářský balík Office. V něm můžete vytvářet, editovat a číst dokumenty z Wordu a Excelu a prohlížet PowerPoint prezentace. K dispozici je dále samostatná aplikace OneNote pro práci s poznámkami (ta byla ve Windows Phone 7.x součástí Office hubu, tady se ji Microsoft rozhodl oddělit).

   

Nově vytvořené dokumenty můžete standardně ukládat jak do vnitřní paměti telefonu, tak na cloudové úložiště SkyDrive. V případě, že využíváte Office 365, lze telefon provázat i s touto službou. Míst, ze kterých lze dokumenty v Office načítat, je celkem pět – vnitřní paměť (případně paměťové karty), SkyDrive, Office 365, Sharepoint a e-mail. Právě poslední položka (e-mail) hodně usnadňuje práci, protože pod ní najdete seznam všech Office dokumentů, které vám přišly jako příloha k e-mailu. Přidat také můžete další umístění na SharePointu. Uživatelé, jež mají v telefonu spousty dokumentů, určitě ocení vyhledávání, které je přístupné skrze softwarové tlačítko ve spodní liště.

  
Editace dokumentů je na Windows Phone velice snadná 

S PDF soubory si Office neporadí, pokud vám tedy e-mailem někdo pošle třeba PDF soubor nebo dokument ve formátu, se kterým Windows Phone nekamarádí, nabídne vám systém automaticky stažení odpovídající aplikace z Windows Phone Store. V případě PDF dokumentů si stáhnete PDF Viewer od Microsoftu a je po problému.

   
PDF soubory v základu neotevřete, systém vám ale nabídne stažení potřebné aplikace ze Store 

Příkladné je provázání Office s cloudovým úložištěm SkyDrive. Otevírat zde můžete nejen vaše dokumenty, ale i ty, které s vámi budou sdílet jiní uživatelé a dokonce je můžete společně editovat.

  

SkyDrive napříč operačním systémem, zálohování dat

Jak jsme v recenzi již několikrát zmínili, cloudové úložiště SkyDrive je se systémem Windows Phone 8 velmi dobře provázané. Abyste jej mohli využívat, je nutné vytvořit si Microsoft Account (dříve Windows Live ID) případně použít stávající (pokud už jste jej v minulosti registrovali). Automaticky získáte 7 GB prostoru, majitelé starších účtů mají k dispozici 25 GB. Další prostor si lze v případě potřeby dokoupit. 20 GB stojí 10 USD, 50 GB 25 USD a 100 GB je za 50 USD (ceny vždy platí na jeden rok).

  

Na SkyDrive můžete nahrávat nejen dokumenty z výše popsaného Office Hubu, ale také fotografie, video. Při připojení přes WiFi v původním rozlišení, přes mobilní data dochází ke zmenšení na 717 x 538 px, nicméně tohle se dá vyřešit stažením samostatné SkyDrive aplikace ze Store, ta umí obrázky v plném rozlišení nahrávat i přes datové přenosy, otázka je, zda to při současných FUP limitech vůbec využijeme. U obrázků lze dokonce nastavit automatický upload snímků na SkyDrive. Kromě toho můžete na SkyDrive zálohovat seznamy stažených aplikací, systémová nastavení a textové zprávy.

  

V případě, že ztratíte telefon nebo vám jej někdo odcizí, můžete se po přihlášení přes svůj Microsoft účet do nového Windows Phone telefonu spolehnout na to, že se vám data obnoví zpět. V případě aplikací to není stoprocentní, protože některé programy jsou nabízeny exkluzivně jen pro telefony určitého výrobce (HTC Sense, Nokia Autem…), ale běžně dostupné programy ze Store se obnoví.

 
Přístup na SkyDrive z webového prohlížeče na PC, i zde můžete pohodlně pracovat se soubory

Synchronizace s počítačem, Mass Storage

Windows Phone neumějí s počítačem přes kabel synchronizovat kontakty, kalendář a další položky, jako tomu kdysi bylo u Windows Mobile (ano, to je ta verze systému, která tu byla ještě před Windows Phone 7.x). Kontakty, kalendář, poznámky e-maily a další obsah se v tomto případě synchronizuje online, jiné cesty není. U multimediálního obsahu to ale neplatí a do telefonu můžete přes kabel kopírovat nejen hudbu, filmy a fotografie, ale také dokumenty. Windows Phone 8 navíc podporují režim USB Mass Storage, takže váš telefon můžete používat jako přenosné úložiště a do jeho paměti nakopírovat cokoliv.

   
USB Mass Storage na systému Windows 7 

Po připojení Windows Phone 8 telefonu k PC můžete přistupovat k vnitřnímu obsahu jako kdybyste pracovali s Flash diskem. V úložiště je připraveno několich výchozích systémových složek (Dokumenty, Hudba, Obrázky, Vyzváněcí melodie a Videa), ze kterých systém získává obsah do aplikací. Na Mac OS X se mi režim Mass Storage zatím rozchodit nepovedlo.

   
Nástroj pro synchronizaci multimediálního obsahu pro Windows 7 (pouze pro Windows Phone 8 telefony)

U starších verzí systému Windows Phone (7.x) jsme multimediální obsah do telefonu mohli nahrávat jedině skrze Zune Software, tady už to nutné není. Když si například nahrajete oblíbená alba do složky Hudba, rovnou je uvidíte v hudebním hubu, to samé platí pro video nebo dokumenty. Ještě doplníme, že Zune Software s Windows Phone 8 telefony nekomunikuje.

   
A takhle vypadá stejná aplikace pro Mac OS X

V případě, že byste chtěli multimediální obsah synchronizovat s počítačem, můžete si stáhnout speciální utilitu, která nahrazuje právě Zune Software. Dostupná je pro Windows 7, Windows 8 i Mac OS X. Skrze ní lze synchronizovat veškerý multimediální obsah z počítače do telefonu a naopak, platí to dokonce i pro knihovny z programu iTunes (jak pro Mac, tak i Windows).

Hudba a video

Hub Hudba + videa nabízí přístup ke skladbám, filmům a podcastům. Hudbu, fotografie a video můžete do telefonu dostat nejen skrze synchronizační software popisovaný v předchozí kapitole, ale také přes USB Mass Storage, kdy telefon jednoduše stačí připojit kabelem k počítači a data překopírovat do připravených složek. V případě, že máte US nebo UK Microsoft Account a akceptujete fakt, že porušíte licenční podmínky služby, můžete si hudbu nakupovat přímo z Windows Phone Store, s českým účtem to zatím nejde.

   

Pro neomezené půjčování hudby lze ještě využít Xbox Music Pass, kdy platíte 10 USD měsíčně (roční poplatek po přepočítání na měsíce vychází levněji), v tomto případě můžete poslouchat jakékoliv skladby s DRM (i offline). Když ale přestanete platit, skladby už nepřehrajete. A opět je to pouze v rámci US/UK. Případně je k dispozici varianta neomezeného poslechu zdarma, kdy se vám zobrazuje reklama.

  

Samotné prostředí přehrávače je rozděleno do několika nabídek. Skrze Kolekci můžete přistupovat k jednotlivému obsahu (hudba, videa, podcasty), záložka Historie nabízí seznam naposledy přehrávaného obsahu, pod položkou Nové logicky najdete soubory, které jsou v tomto hubu nově umístěny. Poslední položku tvoří Aplikace, kde se zobrazují programy, které nějakým způsobem spolupracují s tímto hubem. Může to být například nástroj pro ukazování slov přehrávaných skladeb, internetová rádia a další. Pokud by vás zajímalo, jaké všechny multimediální soubory a kodeky Windows Phone 8 podporují, mrkněte na tuto stránku.

  

Při poslechu hudby mi vadilo, že není rychle možné skočit na určitý úsek skladby a je nutné se zrychleně posouvat přes klávesy << a >>. Souhlasím, že u krátkých skladeb to nevadí, ale když posloucháte třeba dvouhodinový set a chcete rychle skočit na nějakou část, máte problém a chvíli si počkáte, než se set na danou pozici „přetočí“.

  

Samostatnou záložkou v multimediálním hubu je Xbox (neplést s herním hubem, na ten se podíváme o několik řádků níže). Zde najdete zástupce pro přístup do Xbox Music Store, který v České republice ani na Slovensku příliš nevyužijeme, a také zástupce aplikace Xbox SmartGlass (nejprve je nutné si ji ze Store zdarma stáhnout).

   

SmartGlass je inteligentní průvodce, pomocník a dálkový ovladač k vaší herní konzoli Xbox. Díky aplikaci můžete přehrávat filmy z tabletu na televizi, hledat informace o hercích vašeho oblíbeného seriálu nebo ovládat Internet Explorer, který se díky nové aktualizaci Dashboardu uvolňované právě v těchto dnech objeví i na Xboxu. Ještě se hodí dodat, že stejně jako ostatní aplikace, které jsou na jiných platformách běžně k dispozici zcela zdarma, bude i internetový prohlížeč na Xboxu dostupný pouze pro předplatitele zlatého účtu Xbox Live. Zajímavostí je možnost volně přenášet právě prohlížené webové stránky mezi počítačem, tabletem, mobilním telefonem a konzolí.

Xbox SmartGlass Walkthrough

Hry a Xbox Live

Veškerou „pařanskou“ zábavu zastřešuje hub s příznačným názvem Hry. V něm se zobrazují klasické i Xbox Live tituly, které jste si stáhli z Windows Phone Store. Na další obrazovce vidíte svůj Xbox profil včetně avatara. Pokud žádného nemáte, můžete si přímo v telefonu prostřednictvím speciální aplikace vytvořit vlastního.

  

Pod položkou Oznámení najdete seznam žádostí o přátelství od jiných hráčů. V případě, že se k online službě Xboxu nechcete připojovat, lze tuto funkci v nastavení deaktivovat. V takovém případě se vám přestane zobrazovat váš Xbox profil a uvidíte pouze jednu stránku se seznamem her nainstalovaných v telefonu.

  

Fotografie (galerie)

Obrázkový hub (v systému pojmenovaný jako Fotky) zajišťuje přístup ke všem obrázkům a fotografiím v telefonu a na sociálních sítích. Součástí hubu je živá dlaždice, ve které můžete nechat zobrazovat libovolné fotografie z vaší sbírky. Na hlavní obrazovce najdete rychlý rozcestník  snímků – z fotoaparátu, alba, datum a lidé.

  

První položka je jasná, zde najdete veškeré fotografie a video, které jste pořídili vestavěným fotoaparátem telefonu. Mimochodem, systémový fotoaparát můžete opět propojit s aplikacemi třetích stran z Windows Phone Store, které mají co dočinění s fotografiemi. Tohle se bude líbit všem „instagram nadšencům“ a příznivcům nejrůznějších mrvítek fotografií (Instagram zatím paradoxně pro Windows Phone dostupný není, ale ve Store je celá řada alternativ).

  

Pod nabídkou Alba najdete všechna alba z telefonu a sociálních sítích. Dostanete se tedy nejen k lokálním snímkům, ale i ke všem svým albům na Facebooku. Fotografie lze filtrovat podle data a nebo rovnou procházet galerie vašich přátel z Facebooku. Poslední záložka s názvem Novinky zobrazuje všechny nově přidané fotografie přátel na Facebooku, takže z tohoto hubu můžete snadno sledovat, co kdo zrovna nahrál na svou zeď nebo do alba.

   

Jednotlivé obrázky snadno nasdílíte (Zprávy, E-mail, Facebook, OneNote, SkyDrive…), ale ještě před tím je klidně můžete prohnat vestavěným editorem, který zvládne rotaci, ořez či automatickou opravu barev. Poslední dvě nabídky v kontextovém menu vám umožní jeden nebo více snímků smazat, nastavit jako tapetu uzamčené obrazovky nebo hromadně odeslat na již zmíněný SkyDrive.

Windows Phone Store

Původní Marketplace se s příchodem Windows Phone 8 přejmenoval na Store (Obchod). Prostřednictvím obchodu se do telefonu stahují a nakupují nové aplikace, hry, hudba (viz výše) a podcasty, tedy za předpokladu, že máte založený Microsoft Account (Live ID). Výrobci zařízení si do obchodu mohou přidat odkaz na vlastní seznam exkluzivních aplikací; u telefonů od HTC tak najdete položku HTC Apps, u Lumií zase Nokia Collection. Novinkou ve Windows Phone 8 aplikacích jsou „in-app“ nákupy, které známe z iOS nebo Androidu, ve Windows Phone 7.x tahle fičura bohužel bude chybět.

  

Většina placených aplikací na Store nabízí možnost stažení trial verze, v detailu každé aplikace máte možnost přečíst si uživatelská hodnocení, zobrazit screenshoty a případně si nechat doporučit další programy podobného charakteru. Ve Windows Phone Store najdete také stovky českých aplikací, jejich seznam udržujeme v našem Windows Phone CZ/SK katalogu, u kterého jsme rozšířili podporu i na software pro Windows Phone 8.

   

V současné době je většina aplikací na Store optimalizována pro Windows Phone 7.x, a ty pochopitelně neumí naplno využívat všech možností Windows Phone 8. Během dalších týdnů se to začne měnit, vývojáři své aplikace nejprve musejí upravit a aktualizovat, což chvíli zabere. Jak už jednou v recenzi zaznělo, skrze speciální vrstu je na Windows Phone 8 možné spouštět aplikace z Windows Phone 7.x, opačně to ale kvůli odlišnému jádru systému nelze. U starších aplikací nepozoruji při používání žádné zpomalení, vše běhá bez problémů a je dobře, že Microsoft optimalizaci v tomto směru nepodcenil.

Přepracovaná obrazovka uzamčeného zařízení

Obrazovka uzamčeného zařízení v systému Windows Phone 8 se konečně naučila zobrazovat spoustu užitečných informací. Standardně se na ploše ukazují velké hodiny a datum včetně názvu dne v týdnu, což nikoho na zadek neposadí. Prostřednictvím nabídky Nastavení ale máte možnost podobu uzamčené obrazovky poměrně výrazně změnit.

  

Například lze nakonfigurovat aplikaci, ze které se budou na obrazovce zobrazovat určité „stavy“. Může to být třeba Kalendář (informace o další schůzce), Zprávy (zobrazení textu nepřečtené SMS), E-mailový klient (poslední e-mail) a spousta dalších programů. K této funkci mohou skrze API přistupovat i vývojáři, takže se později dočkáme širší podpory ze strany aplikací třetích stran.

   

Kromě toho jsou k dispozici tzv. „malé ikonky“ se zobrazením informací o stavu. Těch si můžete nastavit až pět (s vazbami na podporované aplikace) a v případě, že u daného programu bude notifikován nový obsah (zpráva, zmeškaný hovor, Facebook, e-mail), objeví se vedle ikonky číslice znázorňující počet nových upozornění.

   
Zobrazení fotografií z Facebooku na zamčeném telefonu

V případě, že posloucháte hudbu, umí uzamčená obrazovka zobrazovat obrázek alba a název interpreta + skladby. Zámek telefonu je možné vylepšit požadavkem na zadní číselného kódu. Největší překvapení se ukrývá pod položkou „Pozadí“. Zde by každý čekal klasický výběr tapet a fotografií z galerie, Microsoft však přišel s velice elegantním řešením ve formě provázání s aplikacemi v telefonu. Je tedy jen na vás, zda použijete statickou tapetu nebo některý z apletů podporovaných aplikací.

  
Takto vypadá uzamčená obrazovka, která zobrazuje informace o počasí z HTC Hubu

U telefonu HTC 8X je součástí systému HTC Hub (lze jej odinstalovat), který nabízí přístup k informacím o počasí, novinkám ve světě a stavu akcií. Obrazovku uzamčeného zařízení lze s touto aplikací provázat, takže se vám pak na displeji budou zobrazovat informace o počasí. Stejně to funguje třeba s Facebookem, kdy se na displeji zobrazují fotografie z vašich alb a uzamčená obrazovka si tak žije vlastním životem. Zatím není podpora aplikací na Windows Phone Store nikterak výrazná, ale to se postupem času změní a už teď se těšíme na další aplikace, které budou na uzamčené obrazovce schopné zobrazovat nejrůznější užitečné informace.

Dětský koutek

Zajímavou funkcí v systému Windows Phone 8 je Dětský koutek. Díky němu už se nebudete muset obávat o svá data v případě, že telefon půjčíte své ratolesti. Prostřednictvím jednoduchého průvodce si totiž můžete nakonfigurovat, jaké aplikace je v tomto režimu možné spouštět, do nabídek ani nastavení operačního systému se pak nikdo nedostane.

   

   

Nejste samozřejmě omezeni jen na aplikace a hry, vybrat můžete i hudbu a videa. Do dětského koutku se po prvotní konfiguraci dostanete poměrně snadno – na obrazovce uzamčeného zařízení stačí táhnout prstem zprava doleva a následně se objeví požadovaná nabídka.

  

Abyste dítěti zamezili přístupu do klasického systému, doporučuje se nastavit si heslo pro klasické odemčení telefonu. Samotný dětský koutek dokonce skrývá jednoduché možnosti přizpůsobení. Dítě si může nastavit tmavé či světlé schéma, jiný barevný kabátek, tapetu, rozmístění dlaždic na ploše a dokonce i jejich velikost. Pro ukončení dětského koutku stačí pouze stisknout klávesu Power. Je to tedy velmi jednoduché a pro děti srozumitelné.

  

Nastavení operačního systému

Nabídka Nastavení je svým rozvržením zcela shodná jako u starších Windows Phone 7.5, přibyla zde však spousta nových položek a my vám nyní představíme ty nejzajímavější.

   

První položkou jsou Vyzváněcí tóny, kde máte možnost vybrat si vyzváněcí melodii. Kromě těch standardních můžete využít skladeb synchronizovaných z počítače či souborů, které umístíte do složky Ringtones v úložišti telefonu. Systém bohužel stále neumí použít přehrávanou skladbu z hudebního přehrávače jako melodii. Stejně tak se nám nepodařilo přijít na to, jak si nastavit vlastní zvuk pro notifikace či SMS; v tomto případě se tedy budete muset spokojit jen s těmi systémovými. Pro budík si naštěstí vlastní tón nastavit lze. Pod záložkou Motiv najdete konfiguraci vzhledu systému. Vybrat si můžete světlé nebo tmavé téma a k němu pak barvu motivu.

  

Standardní součástí všech Windows Phone 8 telefonů je sdílení internetu přes WiFi, systém se konečně naučil odesílat soubory přes Bluetooth, API je navíc otevřené vývojářům, takže v budoucnu nebude problém vytvořit třeba multiplayer hru. Pod trochu zvláštním názvem „Přiblížit a odeslat“ se neskrývá nic jiného, než přepínač pro aktivaci NFC.

   

Spořič baterie vám pomůže prodloužit výdrž telefonu v případě, že stav akumulátoru klesne pod 20 %, režim si ale můžete kdykoliv aktivovat ručně. Když je aktivní, nefungují push notifikace ani automatická synchronizace dat na pozadí. Nabídka Úložiště telefonu zobrazuje informace o dostupné vnitřní paměti. Pokud budete používat telefon s podporou paměťových karet, uvidíte zde také informace o kapacitě karty. Zároveň si v této nabídce lze navolit, zda má být výchozím úložištěm pro hudbu, videa a fotografie interní paměť nebo externí microSD karta.

   

Osoby s horším zrakem ocení možnosti nastavení v nabídce Usnadnění přístupu. Upravit si můžete velikost textu, aktivovat režim vysokého kontrastu a případně využít funkce Lupa. Ta se aktivuje tak, že poklepáte dvěma prsty kamkoliv na displej. Následně dojde ke zvětšení obrazu. Opětovným poklepáním dvěma prsty se vrátíte do původního režimu.

   

Pod položkou Najít můj telefon lze aktivovat odesílání informací o poloze telefonu, které můžete využít v případě, že vám zařízení někdo odcizí. Máte totiž alespoň nějakou šanci, že se vám jej přes web WindowsPhone.com povede zaměřit.

Pro kontrolu dostupnosti aktualizací systému slouží nabídka Aktualizace. Updaty se již nestahují přes počítač, ale jsou kompletně OTA (over-the-air). Telefon sám jednou týdně odesílá požadavek na Bing servery ohledně dostupnosti aktualizace, vyvolat ji ale můžete zkusit také ručně.

Závěrečné hodnocení

Operační systém Windows Phone 8 konečně dospěl do takové podoby, kdy se nemusí bát srovnání se zaběhlým Androidem a iOS. Abychom ale jenom nechválili, zmíníme také některá negativa, na která jsme během testování narazili. Tento článek budeme postupně doplňovat o další zajímavé postřehy a věříme, že nám pomůžete i vy v komentářích. Rádi bychom, aby tato recenze posloužila jako komplexní průvodce mobilními osmičkami a čtenáři zde nalezli všechny potřebné informace.

   

V úvodu jsme Windows Phone 8 chválili, teď je také trochu pokáráme. Je těžké napsat, v čem nyní vidíme největší slabinu systému, ale jako první nás napadne ekosystém aplikací. Je sice hrozně hezké, že na Windows Phone Store je k dispozici přes 120 000 programů, drtivá většina z nich je ale napsána pro starší Windows Phone 7.5 a chvíli potrvá, než vzniknou kvalitní a na míru ušité aplikace, které dokážou využít všech vylepšení Windows Phone 8.

 

Z toho také vychází chybějící podpora Skype. Microsoft slíbil, že Skype bude možné dodatečně stáhnout později, žádný přesnější termín ale zatím neznáme a nikdo nám nebyl schopný říci, zda se dočkáme alespoň do konce roku nebo to bude trvat déle. Spoustě uživatelů bude vadit nemožnost nastavení vlastního zvuku pro SMS či budík, stejně tak systém neumí použít skladbu z přehrávače hudby jako vyzváněcí, tu si budete muset ručně připravit v počítači a nahrát skrze Mass Storage nebo synchronizační nástroj.

 

Ve Windows Phone 8 zatím chybí podpora pro FM rádio, Microsoft prý nestihl včas odladit ovladače a žádné API tedy zatím není k dispozici. Tak či onak, na Windows Phone 8 telefonech si zatím FM rádio nepustíte. Změní se to však v některé z dalších aktualizací, telefony FM modul na čipsetu mají, takže nebude problém zpětně aktualizovat. Vývojáři rovněž nemají k dispozici API pro přístup k videím v knihovně, takže se zatím nedočkáme žádných „3rd party“ přehrávačů videa.

  
HTC 8X je zatím jediný telefon s Windows Phone 8, který si můžete koupit

   
HTC 8S by se měl začít v České republice prodávat na konci listopadu

HTC Windows Phone 8X lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

HTC Windows Phone 8S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Windows Phone 8 stále mají jednotnou hlasitost pro vyzvánění a aplikace. Někomu to vadí, někomu je to jedno, ale rozhodně považujeme za důležité to zmínit. Stejně tak stále dochází k odpojení WiFi po uspání zařízení (je zde určitá prodleva, ale WiFi se pak prostě odpojí).

   
Nokia Lumia 920 a Lumia 820 (níže) se u nás bohužel začnou prodávat až před Vánocemi, dříve to nestihnou

  

Nokia Lumia 920 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nokia Lumia 820 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Posledním nešvarem je vyhledávací tlačítko, které stále natvrdo spouští Bing (nikoliv webovou stránku s vyhledávacím políčkem, ale alespoň podstatně lépe připravenou aplikaci Bing). Jeho funkci nelze nijak změnit, v českém prostředí navíc nelze využít ani Bing Vision, takže je vlastně celkem k ničemu, protože každý dá stejně ve výsledku přednost výsledkům z Google. V případě, že si v nastavení přepnete na US/UK region, můžete Bing Vision používat, ale i tak by bylo mnohem lepší, kdyby Microsoft umožnil chování tohoto tlačítka pozměnit.

   
Nejvíce „na háku“ to zatím má Samsung, jeho model Ativ S dorazí na pulty obchodů v ČR až v průběhu ledna

Samsung I8750 Ativ S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Při premiéře systému Windows Phone 8 Microsoft představil zajímavou aplikaci Data Sense, ve které si můžete nastavit limit počtu přenesených dat pro určité období a zároveň vidíte, kolik která aplikace přenesla dat. Těšili jsme se, až tento nástroj také otestujeme, ale bohužel jeho umístění do systému záleží na domluvě redmondského giganta s operátory, takže jej v současné době mohou využívat jen zákazníci amerického Verizonu, ale třeba se jednou v České republice také dočkáme.

Podělte se s námi o své zkušenosti…

Od dnešního dne je v České republice možné zakoupit vůbec první telefon s Windows Phone 8 – model HTC 8X (první dojmy, všeobecná diskuze). Budeme rádi, když nám do komentářů napíšete své postřehy z nové verze systému a stejně tak uvítáme dotazy na věci, které v recenzi nebyly zodpovězeny. Jak jsme slíbili výše, text budeme postupně doplňovat o další poznatky.

 

Chcete–li diskutovat o Windows Phone telefonech či systému samotném, navštivte naše rozsáhlé fórum, kde se o tato platforma aktivně řeší. I zde vám řada zkušených uživatelů ráda poradí, pomůže s nastavením telefonu či nějaké konkrétní funkce.

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku