Windows Phone 8: Systém, za který se Microsoft nemusí stydět (rekapitulace novinek)

Microsoft včera v San Franciscu představil novou verzi mobilních Windows s pořadovým číslem 8, která může směle konkurovat Androidu a iOS. Pojďme se podívat na klíčové novinky.

Microsoft včera ve večerních hodinách na vývojářské konferenci v San Franciscu představil novou verzi operačního systému Windows Phone 8 (kódové označení Apollo), jež je plná novinek a vylepšení, na které se dlouho čekalo. Zatím to vypadá, že Microsoft má našlápnuto správným směrem – inovací je opravdu spousta a systém konečně dospěl do podoby, ve které bude schopný konkurovat Androidu a iOS.

   
Windows Phone 8

S Windows Phone 7.x se Microsoftu příliš nedařilo. Aktualizace s novými funkcemi přicházely pomalu a vesměs nepřinášely nic zásadního. NoDo přislo s podporou kopírování a vkládání textu, což nikoho na židli neposadilo. Po dlouhém čekání přišlo Mango, kde jsme se dočkali hmatatelnějších novinek s částečným „multitaskingem“ v čele (fastAppSwitching). Poslední na seznamu je Tango, které přidává podporu slabšího hardware, od čehož si Microsoft slibuje rozšíření v oblasti levných telefonů.


Starého psa novým kouskům nenaučíš…

Ale nestanou se nakonec „levné“ všechny současné telefony s Windows Phone 7.5 a Windows Phone 8 zůstanou pouze pro high-end telefony? Pokud jste sledovali naše včerejší zpravodajství, pak víte, že současné telefony se aktualizace na mobilní osmičky nedočkají. Mohou za to odlišné hardwarové požadavky, tedy alespoň tak to tvrdí Microsoft.

   

Útěchou může být fakt, že pro majitele současných zařízení dorazí aktualizace na Windows Phone 7.8, která přinese například novou podobu hlavní obrazovky, která se ve Windows Phone 8 objeví. 

Čtěte také: Microsoft pohřbil Lumii 900 ještě před uvedením na český trh

Microsoft už podruhé tak trochu napálil své příznivce a uživatelé mobilních zařízení. Poprvé se to stalo při ukončení podpory Windows Mobile, které nahradily právě Windows Phone. Uživatelé tento fakt překousli, ale nyní nastává téměř stejná situace a je zřejmé, že takhle si Microsoft nové přátele neudělá. Dostupnost aktualizace na Windows Phone 7.8 bude alespoň částečnou útěchou, ale z pohledu zákazníka zkrátka nebude vypadat dobře, když si teď koupí nový telefon se „starou verzí“, de facto „odříznutou“ verzí systému.


Ani Lumia 900 se nedočká Windows Phone 8

Je velmi pravděpodobné, že s příchodem Apolla se zapojí uživatelská komunita a prostřednictvím Xda-developers budou buildy s Windows Phone 8 dostupné alespoň pro hrstku vyvolených zařízení (uzavíráme sázky, že v čele s legendou HTC HD2). Neoficiálně to tedy možná půjde, ale to většinu zákazníků zřejmě zajímat nebude a Microsoft tímhle krokem nejen na českém trhu odsoudil Lumii 900 k zániku ještě před uvedením na trh. Tiskovka Nokie, která je naplánována na příští týden, se tak zřejmě ponese v úplně jiném duchu než bylo původně zamýšleno. Škoda.


Upravená hlavní obrazovka

Nejvýraznější grafickou změnou je nová podoba hlavní obrazovky, respektive přidání podpory pro další rozměry dlaždic. Live Tile panely bude možné lépe přizpůsobovat – k dispozici budou malé, střední a „dvojité“ dlaždice. Zmizela také linka na pravém boku, ve které byla ikonka pro přepnutí do nabídky se všemi programy, takže máte na hlavní obrazovce o něco více prostoru a subjektivně na mě tohle nové uspořádání působí o poznání příjemněji. Zlatý řez je fuč.

    

I nadále platí to, že dlaždice mohou být interaktivní a zvládnou zobrazovat různé informace aplikací v reálném čase. Uživatel tak má na hlavní obrazovce většinu potřebných dat. Otázkou zůstává, jak bude vyřešena nabídka se všemi programy. Ve Windows Phone 7.x se na „druhé“ obrazovce zobrazoval vertikální seznam s jednotlivými aplikacemi a je docela možné, že stejně tomu bude ve Windows Phone 8. Microsoft však na žádném obrázku podobu seznamu se všemi programy neukázal, budeme si proto muset počkat na další upřesnění.

 

Hardware: Multi-core procesory, HD rozlišení, paměťové karty a NFC

Windows Phone 8 přicházejí s novými hardwarovými parametry – do telefonů se totiž dostává systémové jádro z desktopové/tabletové verze Windows 8. Tahle inovace umožní výrobcům mobilních zařízení výrazně větší odlišení a Windows Phone telefony konečně nebudou tuctové stroje se shodnými parametry, které se odlišují jen designem.

   

Windows Phone 8 přícházejí se dvojicí nových rozlišení – 768 x 1280 px (15:9) a 720 x 1280 px (16:9), které se přidají k současnému WVGA (480 x 800 px, 15:9). Současné aplikace na těchto rozlišeních prý budou plně funkční bez jakýchkoliv úprav od vývojářů, jen jsme zvědaví, jak bude řešený přepočet obrazu na jiný poměr stran. Vývojář však bude moci aplikaci upravit, aby tato rozlišení plně podporovala a využila jejich vyšší rozlišení. Dočkáme se rovněž podpory technologie NFC a příjemným překvapením je návrat paměťových karet microSD. Zatím nevíme, zda se dočkáme i Mass Storage, ale vzhledem k tomu, že Microsoft v dokumentaci uvádí, že na kartu bude možné ukládat nejen aplikace, ale i hudbu a další dokumenty, jeví se tahle možnost jako reálná.

 

S NFC souvisí i nový hub zvaný Wallet (Peněženka), který bude sloužit jako centrum všech plateb (aplikace, letenky, nákupy v aplikacích, vouchery…). Díky jádru z plnohodnotných Windows se do mobilních zařízení dostává podpora pro více jádrové procesory. Microsoft dokonce řekl, že systém byl otestován na laboratorních strojích vybavených 64 jádry (!). To nemá ani Android :-)

  

Kompatibilita aplikací a nativní C++ kód

Současné aplikace napsané pro Windows Phone 7.x budou kompatibilní i s Windows Phone 8. Zpětně to ale fungovat nebude, tzn. nové programy napsané přímo pro Windows Phone 8 na starší verzi systému nespustíte. Microsoft v této souvislosti oficiálně potvrdil, že v Marketplace je přes 100 000 aplikací. Přímo od českých vývojářů je zhruba 500 programů.

Tip: Pojďte diskutovat o Windows Phone 8 a tabletech s Windows 8
 

    

Vývojáři budou mít konečně možnost psát aplikace v nativní C/C++ kódu, což bylo jedno z hlavních omezení ve Windows Phone 7.5. Díky podpoře nativního kódu se konečně dočkáme portace náročných her využívajících pokročilých 3D enginů. Podporu už ohlásil například Gameloft či autoři Havoku.


Tři mušketýři…

…v románu Alexandra Dumase byli ve skutečnosti čtyři a stejný počet výrobců si Microsoft vybral pro start Windows Phone 8. Konkrétně jde o Nokii, Huawei, Samsung a HTC. Všechny telefony opět budou využívat čipů od Qualcommu. Windows Phone 8 se rovněž budou moci pochlubit OTA aktualizacemi, díky kterým odpadne nutnost připojovat telefon k počítači pokaždé, když budete chtít systém aktualizovat. Redmondský moloch slíbil, že každé nové zařízení bude mít zajištěnou podporu na 18 měsíců od data uvedení na trh.


Mapy od Nokie

Spekulovalo se o tom už dlouho a včerejší keynote to jen potvrdila. Ve Windows Phone budou integrovány mapové podklady od Nokie (NAVTEQu), které budou dostupné i pro offline použití a vývojáři je skrze API budou moci využívat ve vlastních aplikacích (včetně podpory turn-by-turn navigace). Vykreslování map bude řešeno pomocí hardwarové akcelerace a těšit se můžeme na kvalitní 3D zobrazení objektů. Nokia tímhle krokem částečně přichází o další konkurenční výhodu, kterou měla vůči jiným výrobcům, ale taková je zkrátka dohoda s Microsoftem.

 


Plnohodnotný multitasking, Skype, Internet Explorer 10 a podpora pro business

Součástí systému bude speciální Skype hub, do kterého bude soustředěna veškerá komunikace. Tenhle krok se dal po akvizici Skypu Microsoftem očekávat a spíše je s údivem, že jsme se nedočkali už ve Windows Phone 7.x. K dispozici bude speciální API pro využití VoIP služeb aplikací třetích stran. Windows Phone 8 rovněž vývojářům umožní využívat plnohodnotného multitaskingu, kdy aplikace bude moci běžet na pozadí bez větších omezení. Využívat se k tomu budou knihovny přímo od Microsoftu. Ve výsledku vám například bude moci na pozadí běžet navigační software, Skype či jiný VoIP klient, IM kecálek či jakákoliv jiná aplikace.

 

Vylepšení se dočká webový prohlížeč s jádrem z Internet Exploreru 10. Microsoft slibuje až 4x rychlejší zpracování JavaScriptu ve srovnání s Windows Phone 7.5 a lepší podporu pro HTML5. Všem je asi jasné, že s Flashem se nepočítá.

 

Drobných vylepšení se dočkají kancelářské aplikace Excel, Word, PowerPoint a One Note. Chybět nebude ani pokročilá firemní správa zařízení a instalovaných aplikací včetně bezpečnostního nastavení a dalších oprávnění. Nezapomnělo se ani na pokročilé šifrování dat (BitLocker). 

 

Microsoftu se s Windows Phone 8 konečně podařilo dotáhnout konkurenci a celý ekosystém začíná dávat smysl i ve spojení s dříve představenými tablety Surface s Windows 8 a RT. Doufejme, že vše půjde podle plánu; pokud ano, měli bychom se prvních „Apollo“ zařízení dočkat v průběhu podzimu. A jak se mobilní osmičky líbí vám?

Zdroje: Engadget, TheVerge, ZDnet, vlastní

Autor článku
Jiří Hrma
image/svg+xml
+

Kapitoly článku