Domů » Články » Windows Phone 8: Systém, za který se Microsoft nemusí stydět (rekapitulace novinek)

Windows Phone 8: Systém, za který se Microsoft nemusí stydět (rekapitulace novinek)

Microsoft včera v San Franciscu představil novou verzi mobilních Windows s pořadovým číslem 8, která může směle konkurovat Androidu a iOS. Pojďme se podívat na klíčové novinky.

Microsoft včera ve večerních hodinách na vývojářské konferenci v San Franciscu představil novou verzi operačního systému Windows Phone 8 (kódové označení Apollo), jež je plná novinek a vylepšení, na které se dlouho čekalo. Zatím to vypadá, že Microsoft má našlápnuto správným směrem – inovací je opravdu spousta a systém konečně dospěl do podoby, ve které bude schopný konkurovat Androidu a iOS.

   
Windows Phone 8

S Windows Phone 7.x se Microsoftu příliš nedařilo. Aktualizace s novými funkcemi přicházely pomalu a vesměs nepřinášely nic zásadního. NoDo přislo s podporou kopírování a vkládání textu, což nikoho na židli neposadilo. Po dlouhém čekání přišlo Mango, kde jsme se dočkali hmatatelnějších novinek s částečným „multitaskingem“ v čele (fastAppSwitching). Poslední na seznamu je Tango, které přidává podporu slabšího hardware, od čehož si Microsoft slibuje rozšíření v oblasti levných telefonů.


Starého psa novým kouskům nenaučíš…

Ale nestanou se nakonec „levné“ všechny současné telefony s Windows Phone 7.5 a Windows Phone 8 zůstanou pouze pro high-end telefony? Pokud jste sledovali naše včerejší zpravodajství, pak víte, že současné telefony se aktualizace na mobilní osmičky nedočkají. Mohou za to odlišné hardwarové požadavky, tedy alespoň tak to tvrdí Microsoft.

   

Útěchou může být fakt, že pro majitele současných zařízení dorazí aktualizace na Windows Phone 7.8, která přinese například novou podobu hlavní obrazovky, která se ve Windows Phone 8 objeví. 

Čtěte také: Microsoft pohřbil Lumii 900 ještě před uvedením na český trh

Microsoft už podruhé tak trochu napálil své příznivce a uživatelé mobilních zařízení. Poprvé se to stalo při ukončení podpory Windows Mobile, které nahradily právě Windows Phone. Uživatelé tento fakt překousli, ale nyní nastává téměř stejná situace a je zřejmé, že takhle si Microsoft nové přátele neudělá. Dostupnost aktualizace na Windows Phone 7.8 bude alespoň částečnou útěchou, ale z pohledu zákazníka zkrátka nebude vypadat dobře, když si teď koupí nový telefon se „starou verzí“, de facto „odříznutou“ verzí systému.


Ani Lumia 900 se nedočká Windows Phone 8

Je velmi pravděpodobné, že s příchodem Apolla se zapojí uživatelská komunita a prostřednictvím Xda-developers budou buildy s Windows Phone 8 dostupné alespoň pro hrstku vyvolených zařízení (uzavíráme sázky, že v čele s legendou HTC HD2). Neoficiálně to tedy možná půjde, ale to většinu zákazníků zřejmě zajímat nebude a Microsoft tímhle krokem nejen na českém trhu odsoudil Lumii 900 k zániku ještě před uvedením na trh. Tiskovka Nokie, která je naplánována na příští týden, se tak zřejmě ponese v úplně jiném duchu než bylo původně zamýšleno. Škoda.


Upravená hlavní obrazovka

Nejvýraznější grafickou změnou je nová podoba hlavní obrazovky, respektive přidání podpory pro další rozměry dlaždic. Live Tile panely bude možné lépe přizpůsobovat – k dispozici budou malé, střední a „dvojité“ dlaždice. Zmizela také linka na pravém boku, ve které byla ikonka pro přepnutí do nabídky se všemi programy, takže máte na hlavní obrazovce o něco více prostoru a subjektivně na mě tohle nové uspořádání působí o poznání příjemněji. Zlatý řez je fuč.

    

I nadále platí to, že dlaždice mohou být interaktivní a zvládnou zobrazovat různé informace aplikací v reálném čase. Uživatel tak má na hlavní obrazovce většinu potřebných dat. Otázkou zůstává, jak bude vyřešena nabídka se všemi programy. Ve Windows Phone 7.x se na „druhé“ obrazovce zobrazoval vertikální seznam s jednotlivými aplikacemi a je docela možné, že stejně tomu bude ve Windows Phone 8. Microsoft však na žádném obrázku podobu seznamu se všemi programy neukázal, budeme si proto muset počkat na další upřesnění.

 

Hardware: Multi-core procesory, HD rozlišení, paměťové karty a NFC

Windows Phone 8 přicházejí s novými hardwarovými parametry – do telefonů se totiž dostává systémové jádro z desktopové/tabletové verze Windows 8. Tahle inovace umožní výrobcům mobilních zařízení výrazně větší odlišení a Windows Phone telefony konečně nebudou tuctové stroje se shodnými parametry, které se odlišují jen designem.

   

Windows Phone 8 přícházejí se dvojicí nových rozlišení – 768 x 1280 px (15:9) a 720 x 1280 px (16:9), které se přidají k současnému WVGA (480 x 800 px, 15:9). Současné aplikace na těchto rozlišeních prý budou plně funkční bez jakýchkoliv úprav od vývojářů, jen jsme zvědaví, jak bude řešený přepočet obrazu na jiný poměr stran. Vývojář však bude moci aplikaci upravit, aby tato rozlišení plně podporovala a využila jejich vyšší rozlišení. Dočkáme se rovněž podpory technologie NFC a příjemným překvapením je návrat paměťových karet microSD. Zatím nevíme, zda se dočkáme i Mass Storage, ale vzhledem k tomu, že Microsoft v dokumentaci uvádí, že na kartu bude možné ukládat nejen aplikace, ale i hudbu a další dokumenty, jeví se tahle možnost jako reálná.

 

S NFC souvisí i nový hub zvaný Wallet (Peněženka), který bude sloužit jako centrum všech plateb (aplikace, letenky, nákupy v aplikacích, vouchery…). Díky jádru z plnohodnotných Windows se do mobilních zařízení dostává podpora pro více jádrové procesory. Microsoft dokonce řekl, že systém byl otestován na laboratorních strojích vybavených 64 jádry (!). To nemá ani Android :-)

  

Kompatibilita aplikací a nativní C++ kód

Současné aplikace napsané pro Windows Phone 7.x budou kompatibilní i s Windows Phone 8. Zpětně to ale fungovat nebude, tzn. nové programy napsané přímo pro Windows Phone 8 na starší verzi systému nespustíte. Microsoft v této souvislosti oficiálně potvrdil, že v Marketplace je přes 100 000 aplikací. Přímo od českých vývojářů je zhruba 500 programů.

Tip: Pojďte diskutovat o Windows Phone 8 a tabletech s Windows 8
 

    

Vývojáři budou mít konečně možnost psát aplikace v nativní C/C++ kódu, což bylo jedno z hlavních omezení ve Windows Phone 7.5. Díky podpoře nativního kódu se konečně dočkáme portace náročných her využívajících pokročilých 3D enginů. Podporu už ohlásil například Gameloft či autoři Havoku.


Tři mušketýři…

…v románu Alexandra Dumase byli ve skutečnosti čtyři a stejný počet výrobců si Microsoft vybral pro start Windows Phone 8. Konkrétně jde o Nokii, Huawei, Samsung a HTC. Všechny telefony opět budou využívat čipů od Qualcommu. Windows Phone 8 se rovněž budou moci pochlubit OTA aktualizacemi, díky kterým odpadne nutnost připojovat telefon k počítači pokaždé, když budete chtít systém aktualizovat. Redmondský moloch slíbil, že každé nové zařízení bude mít zajištěnou podporu na 18 měsíců od data uvedení na trh.


Mapy od Nokie

Spekulovalo se o tom už dlouho a včerejší keynote to jen potvrdila. Ve Windows Phone budou integrovány mapové podklady od Nokie (NAVTEQu), které budou dostupné i pro offline použití a vývojáři je skrze API budou moci využívat ve vlastních aplikacích (včetně podpory turn-by-turn navigace). Vykreslování map bude řešeno pomocí hardwarové akcelerace a těšit se můžeme na kvalitní 3D zobrazení objektů. Nokia tímhle krokem částečně přichází o další konkurenční výhodu, kterou měla vůči jiným výrobcům, ale taková je zkrátka dohoda s Microsoftem.

 


Plnohodnotný multitasking, Skype, Internet Explorer 10 a podpora pro business

Součástí systému bude speciální Skype hub, do kterého bude soustředěna veškerá komunikace. Tenhle krok se dal po akvizici Skypu Microsoftem očekávat a spíše je s údivem, že jsme se nedočkali už ve Windows Phone 7.x. K dispozici bude speciální API pro využití VoIP služeb aplikací třetích stran. Windows Phone 8 rovněž vývojářům umožní využívat plnohodnotného multitaskingu, kdy aplikace bude moci běžet na pozadí bez větších omezení. Využívat se k tomu budou knihovny přímo od Microsoftu. Ve výsledku vám například bude moci na pozadí běžet navigační software, Skype či jiný VoIP klient, IM kecálek či jakákoliv jiná aplikace.

 

Vylepšení se dočká webový prohlížeč s jádrem z Internet Exploreru 10. Microsoft slibuje až 4x rychlejší zpracování JavaScriptu ve srovnání s Windows Phone 7.5 a lepší podporu pro HTML5. Všem je asi jasné, že s Flashem se nepočítá.

 

Drobných vylepšení se dočkají kancelářské aplikace Excel, Word, PowerPoint a One Note. Chybět nebude ani pokročilá firemní správa zařízení a instalovaných aplikací včetně bezpečnostního nastavení a dalších oprávnění. Nezapomnělo se ani na pokročilé šifrování dat (BitLocker). 

 

Microsoftu se s Windows Phone 8 konečně podařilo dotáhnout konkurenci a celý ekosystém začíná dávat smysl i ve spojení s dříve představenými tablety Surface s Windows 8 a RT. Doufejme, že vše půjde podle plánu; pokud ano, měli bychom se prvních „Apollo“ zařízení dočkat v průběhu podzimu. A jak se mobilní osmičky líbí vám?

Zdroje: Engadget, TheVerge, ZDnet, vlastní

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

74 komentářů

 1. Naprosto legitimní akonkurence schopný systém, konečně MS otevřel oči a udělal to co je třeba aby mohl rázně zautočit na Droida a iOS, škoda ta Nokie.

 2. čwojke (neregistrovaný)

  yep, viděl jsem tak půlku prezentace, která se mi líbila (obvykle na tyhle věci nekoukám, tak nemám srovnání) a více méně všechny věci, na které si uživatelé stěžovali, jsou pryč, byly vylepšeny nebo přidány. Jen ta Lumie 900 je fail. Kdyby tenhle systém představili před rokem…

 3. Tak na 18 mesiacov podpory aktualizacii som zvedavy. Na androide to iste kedysi slubovali tiez skoro vsetci vyrobci a kde to skoncilo. Jedna aktualizacia a hotovo. A tiez dufam ze tie aktualizacie budu plnohodnotne, nie ako pri iOS, kde iphone 4 nedostal ani Siri ani navigaciu.

  • Pravda ze u androidu je to hodne o vyrobcich :-/ Takovy Samsung treba vydava i NEKOLIK aktualizaci MESICNE, ALE jen pro nektere VYVOLENE zeme. Treba polaci, ti se maji :) Na nas vsichni kaslou :D Kdo by se taky zabyval takovou dirou v Evrope :D

  • To co robi samsung nie su aktualizacie, skor korekcie bugov. Asi ako ked na iOS vyde verzia x.x1. Ja myslim pod aktualizaciami novu verziu systemu. K tomu sa zavezovali vsetci na 18 mesiacov.

  • Mno vicemene mas pravdu, ale obcas se tam objevi nove funkce/moznosti, ktere jsou bud dilem Samsungu nebo primo Google (tzn. novy build) ;-)

  • Zaviazali sa toho presne pred rokom na Google I/O a malo sa to tykat novych telefonov. A prakticky sa tak aj deje. Sony uz aktualizovalo skoro vsetky minulorocne modely, HTC takto pomaly postupuje a do spetembra by chcel stihnut vsetky, u Samsung sa Galaxy S2 a Note dockali, Taby maju dostat uodate teraz v lete(u lowendov asi update nebude, ale pri tej ich romke…), Asus aktualizuje svoje tablety jak divy, Lenovo ThinkPad sa ICS tiez dockal atd

  • Mino, lenze to co pises je prave ten ofaj. Vsetky modely co spominas dostanu ICS. Ale uz klope na dvere JB a tn sa uz na SGS2 ani Note nedostane a to sa tieto modely predavaju snad ani nie rok. Cize podpore pre ne by mala byt este dost dlho. Ale samsung na ne uz update nespravi, nanajvys vyda este par firmwarov ako pise BKF s nejakymi par opravenymi drobnostami a snad prinesie aj ICS 4.0.4. Ale tam sme skoncili. To je to co ma hneva, ze slubia 18 mesiacov a miesto toho mas 1 update a dalej uz len opravy bugov.

  • Ak mas na mysli 5.0 verziu tak ta bude vydana( nie predstavena) najskor az na vianoce. Teraz bude max nejaky minoritny update 4.1 s par funkciami.

   A jak vravim, od minuleho Gooogle I/O co sa tie firmy zaviazali, to u minulornych modelov zatial plnia aj ked to ide pomaly, ci to tak bude pokracovat sa uvidi na Vianoce(u Samsungu teda ci dostane Note update na 5.0)

  • JaroB (neregistrovaný)

   PREEEESNE TAK…PRAVDU HOVORÍ…:))

   Samsung je NAJHORšIA firma na podporu !!!/óóó pardón tá je predsa LG/ čo asi tak tieto firmy majú spoločné…:D

   Samsung podporuje IBA SVOJE TOP modely a na ostatné sa vykašlal a vykašle…

   SONY aktualizoval aj svoj najlacnejší 140€ model a Samsung??? Ani len na Galaxy W s 1,4GHz procákom a za skoro 300€ nedajú !!! No kto nemá na SII, SIII alebo NOTE 500€ a viac tak na toho sa vys.ru…

  • ano v updatoch je Sony asi najlepsi( este by mohli osadzat lepsie displeje s lepsimi pozorovacimi uhlami a vacsie baterky)

   btw ked uz si tu ziadnu Xperiu Z, C,Y a neviem co este vcera Sony nepredstavil

  • Ono je otazka, co clovek od update ocekava. Android ma opravdu spoustu funkci/moznosti, takze i pro me jako narocnejsiho uzivatele je spise dulezitejsi oprava chyb, nez nove funkce a to podle me Samsung plni (bohuzel opet to plati pro to Polsko atp. nebo pro ty co si zmenili produktovy kod na Polsko).

   BTW treba na lowend Galaxy Mini 1 je hromada updatu a oprav od verze Androidu 2.2.1 po 2.3.6! To jsem vcelku cumel, ze se tak serou s podporou na blbej lowend, kterej funguje dobre i na te 2.2.1ce :) Zato u Galaxy W je situace jina… v zakladu byla 2.3.5ka, takze vysla akorat nejaka ta 2.3.6 a ICS nebude, protoze ten jejich paskvil TouchWiz je vcelku narocny a zjevne stary z 2.3.x pouzit nelze :(

 4. Ta hlavní obrazovka je teď vyloženě hnusná, bez toho pravého volného místa. Zmizel zlatý řez a s ním to neotřelé kouzlo hlavní obrazovky.

  • Souhlasím, že to teď vypadá hůř. Měli tam udělat aspoň ty skupiny dlaždic oddělené větší mezerou, jako na Windows 8.

  • Miroslav Havlíček

   Souhlasím. Taky si myslím, že mohli zlatý řez zachovat. Vlevo by byl prostor až pro tři malé dlaždice vedle sebe a v tom černém pruhu mohly být jen jednoduché přepínače (např. zámek rotace, letecký režim apod.) alá současná šipka.

  • tak pokial som dobre sledoval, tak zlaty rez nezmyzol uplne, lebo stare usporiadanie home obrazovky bude stale k dispozicii, a bude len na tebe ktory budes pouzivat.

  • Menty (neregistrovaný)

   Máte pravdu, taky se mi to uplně nelíbí.

  • Me se treba nova hlavi obrazovka libi mnohonasobne vic nez ta stara a to hned z nekolika duvodu. Na hlavni obrazovce mam k dispozici mnohem vice aplikaci (taky jeden z hlavnich duvodu, proc jsem zvolil ip4s misto wp7, protoze tam mam matici 4×4 + 4x quick launch, proti wp7, kde bych mel s bidou 2×4, takze bych musel porad scrollovat jak sasek) a taky upravitelnost velikosti dlazdic je funkce k nezaplaceni.

  • R1S0 (neregistrovaný)

   aj na mna to neposobi prave najlepsie. niektore screeny vyzeraju dokonca ako nejaka lacna homebrew uprava…vytraca sa z toho ta cistota a prehladnost.

  • Také souhlasím a přijde mi že v tom teď bude zmatek, než každý přeskládá ty dlaždice jak mu sedí uplyne půl roku. Navíc když chybí zlatý řez je obrazovka neskutečně přeplácaná.

  • Nic vam nebrani si tam ty dlazdice roztahnout do velikost 2 dlazdice na radku, mozna pujde primo zapnout i puvodni zobrazeni.

  • gaspic (neregistrovaný)

   jde o to místo napravo!

 5. Je poučné srovnání nepatrné aktualizace iOS 6 a dramatické aktualizace WP 8. Jasně, iOS je dospělý systém, WP ne, ale iOS už začíná být děsivě nudný, nazval bych ho až staromódním. Vůbec se nerozvíjí.

  • Suhlas. iOS je uz dospely system (suhlasim tiez ze nudny, v podstate app launcher). WP je este dieta a nova verzia sa do starych topanok nezmesti :( Zial je to tak, ale je to aj pochopitelne, kedze zmena je obrovska (mozno nie az tak viditelna, nove jadro neuvidi hned kazdy :)

 6. Ano, tak to jo… To se mi opravdu líbí a začínám se hodně těšit na podzim – zimu…

  • jerry_stolarik

   To mi povidej. Podzim bude pekne zhavy. WP8 a nove telefony, novy iPhone + iOS 6, BB10 a asi i novy Nexus (nobo i nekolik).

   Tohle tady snad jeste nikdy nebylo.

 7. Prosel jsem celou prezentaci a…no…musim rict, ze to konecne vypada velice slusne. Diky vzajemne kompaktibilite telefonu a tabletu/ PC na stejne graficke a hardwarove urovni tez ocekavam automatickou synchronizaci vseho (bez rozdilu, ktere zarizeni prave pouzivam- podobne jako PadFone). Pro nekoho kravina- ale moc me mrzi absence flashe…Jinak tomu davam opravdu velkou sanci a trh plny Androidu a Applu tento uder moc potreboval ke zvednuti zadku…

  • IE 10 ve Windows 8 podporuje Flash, i v Metro verzi. Ne jako plugin, ale má ho přímo integrovaný – Adobe prý dokonce poskytl Microsoftu zdrojový kód Flashe.

   Ale na mobilu bych Flash spíš nečekal. Bylo by příjemné překvapení, kdyby ho tam dali (třeba defaultně vypnutý), nevšiml jsem si, že by se o něm v prezentaci tak či onak mluvilo.

  • na Win 8 je to logicke, tam by to bol fail(to by som ani z W7 neprechadzal) ale co RT verzia?

  • Flash na RT je pokial viem zabudovany ale taky okypteny. Teda funguje iba na flash videa. Na hry nie.

  • Ano, má ho i RT verze. Desktopový IE podporuje i pluginy, takže tam by to ani nebylo potřeba zabudovávat.

   Mám dojem, že Flash v RT IE funguje jen na vybraných serverech, jako je YouTube. Microsoft má whitelist podporovaných flash serverů. Třeba to půjde nějak hacknout.

  • isto? to skor znie, ze videa prehrava iba na weboch, ktore maju vedla flash aj html5 rezim

  • resp. to znie ako nahrazka Skyfire(tiez ma whitelist), co nie plnohodnotny flash

 8. prekvapivy je multitasking(no full) a micro sd…nativny kod bol nutnost hlavne pre hry, ktore doteraz boli len na iOs/android…HD rozlisenie, multicore, NFC boli v mobiloch uz minuly rok, takze ak by to MS nenasadil ani na jsen tohto roku, tak by to bol fail

 9. MS bezpochyby zamakal, ALE v podstate jen pridal CAST toho, co ma konkurence uz dlouho. Bude to stacit? Ja se obavam, ze ne a ze to vlastne poradne ani nikdy stacit nebude, protoze si myslim, ze zasadni spatny krok bylo METRO. MS se zjevne snazi hodne napodobit Apple (samozrejme to maskovat jinym prostredim atp.), ale ma na to? Ma vubec nekdo na teto planete na to, aby napodobil Apple USPESNE? Ja myslim, ze ne – Apple ma miliony „Hulanu“ a kolik jich ma MS? Kdyz hodne zjednodusim pohled na zakladni esenci soucasnych mobilnich OS, tak tu mame hracku (iOS), pocitac (Android) a socialni sit (WP). „Kazde zbozi si najde sveho zakaznika“ to ano, ale dokaze jich MS „urvat“ nejaky vyrazny pocet? Pravda MS je VELKA spolecnost a ma spoustu prostredku, ale i tak… mno jsem zvedavy, co to udela s uzivateli…

  PS: „…Windows Mobile, které nahradily právě Windows Phone. Uživatelé tento fakt překousli…“

  Prekousli prechodem na Android :D

  • Já to teda nepřekousl a Android mě moc neuspokojil. I když už Google konečně pracuje na pořádné synchronizaci služeb. Na Microsoft to sice nemá, ale lepší než Apple, kterej je v internetovym světě naprosto mimo. :-)

   WP8 bych určitě rád zkusil. Jsem rád, že jsem nakonec nekoupil Titana a mám jen služební Lumii.

  • Nepředstavili všechny nové vlastnosti, jen několik vybraných. Několikrát během prezentace zaznělo, že ve WP 8 existují zásadní novinky, které budou představeny později.

   Jinak mně nepřipadá, že ze dvou systémů je lepší ten, který má více odrážek v seznamu vlastností. Jde o to, JAK jsou implementovány.

   A věci jako je šifrované úložiště či dokonalá integrace s Windows a korporátní infrastrukturou (Active Directory – ale neupřesnili to), nejsou u konkurence až takovou samozřejmostí.

  • Mimochodem, s Mangem to udělali stejně – v několika vlnách představili skupiny nových vlastností. Tím vytvořili dokonalé PR.

   Jediný průšvih byl v tom, že začali moc brzy, takže když Mango konečně vyšlo, byly to staré boty. A navíc ICS a iOS 5 několik vlastností okopíroval.

 10. Lumia 900 mě netrápí, WP8 se mi po tomto možná zase začnou líbit. S WP7 mělo moje nadšení klesající tendenci, toto beru jako reset (plastovoučká Omnia W mi vydrží do podzimu tak akorát) a novou šanci od znova. Otázkou je, kolik šancí MS ještě pros**e a kolik jich vůbec od nás dostane.

 11. Zajímavý článek o business-oriented vlastnostech WP 8:

  [odkaz]

  Jenom je naznačili, ostatně ani pro Windows 8 ještě nejsou plně zveřejněny. Zdá se, že MS zřejmě chystá nějakou novou platformu pro management mobilních zařízení.

 12. Kolas (neregistrovaný)

  Ac to tak zprvu nevypadalo, nakonec to zapadlo do sebe pekne. Tesim se na kobinaci nejake sikovne nokie (idealne s HW klavesnici) a Surface Pro.

 13. Jjjj (neregistrovaný)

  Prezentace hru SpellIt bylo pusobive…Mnohem vice znacila archtek.vrstvy WP8. Mnoho novinek nebylo predstaven, protoze WP8 ma byt az na podzimu. Snad tech novinek na podzimu bude mnohem vice.

  Pohrbeni L900 je polemizujici. Protoze WP8 phones nebude drive jak pristi rok. Coz je pro USA pomalu pres 1rok a L900 byl primarne jen pro USA. Nokia po stezovani ze stran uzivatele musel ustoupit k distribuce i v EU. Nokia tohle vsechno musel dopredu vedet. A vedet museli i ostatni vyrobci, proto vydavali prohlaseni typu „nove modely az po vydani WP8“.

  WP8 zatim vypada velmi dobre. Nyni muzeme s prehledem rici, ze WP7 muzeme radit do skupiny „beta verzi“ ala Win ME,Win Vista :-)

 14. „Microsoft však na žádném obrázku podobu seznamu se všemi programy neukázal, budeme si proto muset počkat na další upřesnění.“ Jeden ze zahranicnich vebu upresnil, ze aplikacni seznam neukazovali zamerne, protoze build prezentovaneho systemu obshaoval bug, co nezobrazoval male nahledy ikonek aplikaci. Pry zde neni ani zadna „leva“ obrazovka, kterou jsem si osobne dost pral a kdyz uz dali rez pryc, tak se i nabizel :-) Ale dokud to neuslysim primo od MS tak nadeje zustava. Necham se prekvapit v dalsi vlne o UI…

 15. VVelda (neregistrovaný)

  No já nevím jak vy… Ale když se dříve řešilo, jestli bude dostupný WP 8 pro současné telefony, tak snad nikdo nepočítal s tak masivním vylepšením… Možná Radek Hulán… Teď se všechno to naznačování že ne, ukázalo jako oprávněné.

  • Ako vylepšenie to je. Ale že sa s tým nerátalo?

   S integrovaným Skype počítal hádam každý. S nejakou zmenou UI takisto každý dúfal v niečo svoje (ja osobne hlavne či nepribude obrazovka smerom doľava ako to má desktop W8). Plnohodnotný multitasking… AK to bude riešené cez špeciálne funkcie, ktoré si musí programátor vypýtať. Veľmi dúfam, že nie každá aplikácia bude automaticky bežať na pozadí. Ináč je to s baterkou amen a systém bude lagovať, lebo ehm, nič proti programátorom, ale proste vieme ako to chodí :).

   Za natívny kód padalo veľa kritiky takisto a MS sľúbil že poľaví a čakalo sa to už skôr.

   Mňa najviac zaujíma či v 7.8 bude Skype. Takisto je dosť podstatná informácia aké ďalšie IM MS integroval. Lebo ak by naozaj spravil do Messaging integráciu GTalk, Facebook, Skype, WLM (možno aj LYNC?) či ICQ alebo Yahoo, tak je v tomto bezkonkurenčne vpredu. Dnes podľa mňa toto najlepšie zvláda Trillian.

   V praxi by stačila kombinácia Facebook, WLM, Skype, GTalk.

  • janac_marek: při plném uživatelském multitaskingu laguje jen nedokonalý OS. Např. „jen“ dvoujádrový BlackBerry PlayBook nelaguje vůbec, jak jsi mohl vidět před nedávnem na videu ;-)

   Na baterku multitasking téměř nemá vliv. Výrazně ji vybíjí v podstatě jen aplikace hrající si se zvukem (DJ, skládání…).

   Holt záleží na výrobci: Apple toto neumí vůbec, Android je úspěšný tak z 65%, BlackBerry jediný z mobilních výrobců problematiku zvládl téměř dokonale a zbořil veškeré mýty o multitaskingu mezi veřejností a WP? Uvidíme, třeba překvapí stejně jako BlackBerry. Já mu fandím.

  • Akože zčasti máš pravdu. V tom topicu pod videom s PlayBookom som uznal, že to išlo krásne. Majú to vyladené fakt super a išlo to pekne. Na OS veľmi záleží. iOS sa zasekával už vo verzii 4 na iPhone 4 – vtedy to bolo asi jedno jadro.

   Ale zas nesúhlasím úplne s tvrdením, že je to len na OS. Ide aj o jadrá. Jednoducho na plný multitasking treba silný procesor, ideálne aj druhé jadro. Nech to, čo je na popredí má stále na 100% na starosti jedno jadro a veci bežiace na pozadí ho neovplyvnia. Toto Android nemal (či má neviem) a preto mu boli aj 4 jadrá nanič. RIM toto zrejme zvládol skvele. S jednojadrom by hento bolo na hrane možností a zrejme by to lagovalo, nakoľko tá hra okrem GPU brala isto aj hodne veľa CPU.

   Ako to zvládne MS, som zvedavý. Ak tak ako Android, tak mám veľký problém. Jednoducho lagovacie zariadenie nestrpím. Ako bude vyzerať nové BB neviem, ale nedávam mu veľké nádeje. Ak neprerazil s PlayBookom…

   U MS nastane štiepenie. Nie až také ako u Androidu, ale predsa. Takže som veľmi zvedavý ako to MS zvládne.

   A ešte k Androidu… Fakt si viem ťažko predstaviť mať dačo iné ako Nexus či SGSIII. Moje, sestrine, bratrancovych mobilov a ich kydačiek na mobil mám už plné zuby. Jednému seká (lacná šumka). Druhý updatol SW, vojde do kalendára, mobil sa resetne. Ďalšiemu občas sekne a potom spraví 100 vecí naraz nakoľko user ťapkal na displej keď bol mobil zmrznutý. Ďalší kydá, že mu nejdú nejaké app.

   Jednoducho pre BFU tento systém na lacných šumkách nie je. Najviac som sa pobavil ak kamarát chce mobil vymeniť že tento je shit a berie ďalší lacný Android, ale tentokrát od HTC :-D. Proste no comment.

  • a konkretne co to su za modely?

  • Standa: Plný multitasking je jen taková bublinka, která občas vyplave na povrch, aby se dalo kydat:) Byla to bublinka při Palm OS, při iOS, těď při WP, příště při xyz. Ano, na PC, více jader, více obrazovek, specifické užití..multitasking může být i nezbytný. Ale pro většinu populace je to něco, co možná mají, možná nemají a k čemu že to vlastně potřebuji?

  • Uni: nikomu multitasking netlačím, jen jsem odpověděl na rozšířenou fámu neschopných výrobců. Ty si zůstaň se svou většinou populace, kam patříš. Já vím, proč já chci multitasking a jestli k tomu dospěješ ty, je mi volné :)

  • Me je vcelku jedno, kolik mám jader nebo jak je nabušený OS, stejně toho přes klávesnici do toho kompu víc namačkat nezvládnu:-)

  • mrk (neregistrovaný)

   „iOS sa zasekával už vo verzii 4 na iPhone 4 – vtedy to bolo asi jedno jadro. “

   To nevim, co jste s tim delali. Ani iOS4 se nesekal ani na 3GS.

 16. Ondřej (neregistrovaný)

  WP7 je skvělý systém a opravdu si ho užívám. To, že nedostanu update na WP8 beru od Microsoftu jako velikou zradu. (Mít Lumii za 12 000, to bych se asi zbláznil vzteky.) Doufám, že XDA mé problémy vyřeší. Nicméně při koupi dalšího telefonu velmi zvážím, zda toto Microsoftu odpustím.

  • Jjjj (neregistrovaný)

   Vsechny nove fce, ktere pujde na starsi WP7phones, bude obsazen v update na WP7.8. Co vic cekat. Vzdyt stary WP7phones nema vicejader,nema NFC, nektere nema ani predni kamery. Takze na co jim je takove nove fce? K machrovani?

   To jsou update spojene i se zmenou HW, takze tezko MS s tim neco udelaji a ani vyrobci.

   Novou podobu Start screen z WP8 bude mozne i v WP7.8

   Aplikace pro WP7 zustane, jenom developeri pak budou prodavat svoje stavajici aplikace pro WP7 a rekompiluji jeste jednou pro verze WP8. Budou tedy prodavat aplikace pro dvou verzi OS. Nevidim tu problem.

   Spise MS by mel otevrit i nativni kod pro WP7.8. A umoznit developeri programovat i lepsi aplikaci a hry pro stavajici telefony.

   Uz jsem totu psal drive ve spojeni s dostupnosti WP8 pro starsi telefony. Proste WP8 je pro stavajici tel. k nicemu, kdyz neni pritomne pozadovane HW.

  • mna by zaujimalo ci vo WP 7.8 vylepsia aj multitasking.. v 8ke to bude a to ze pokial trackujes nejaku trasu s GPS a niekto ti pocas toho zavola alebo vybavujes maily a gps trackovanie sa ti za tu dobu kym ho mas na pozadi pauzne je trosku mimo aj na jednojadrovych telefonoch. To mi v androide fungovalo na staruckom HTC Hero s 528 mhz. Ja som sklamany a ako pisem nizsie WP telefon si uz nekupim.

  • Jjjj (neregistrovaný)

   To fakt netusim, to nikde nezminovali. Snad WP7.8 neoklesti, tak aby zbylo jenom to nove StartScreen:/

   Chapu zklamani, take jsem chtel jit do L800, ale radeji jsem to stopnul. Misto toho jsem koupil novy horsky kolo :-D Uvidime co bude na podzim a jak to MS vyresi, stejne je jasne, ze WP7phones je uplne OUT of game…

  • to horske kolo bola dobra investicia :) ja som kupil lumiu a namiesto noveho kola som iba zrepasoval stare a lutujem :))

  • Jjjj (neregistrovaný)

   Holt investicni rizika:))

   L800,710 ma kouzlo v bezplatne navigace,mapy a to docela velky. To pochopil MS a i Apple. iOS s vlastni mapy a WP8 s mapove podklady od Nokia Maps.

   O offline turn by turn nebylo rec, takze to zustava asi exkluzivne Nokia. Developeri, ale mapove podklady asi muzou vyuzit ke svoji aplikaci.(nejspise jenom online)

 17. Zacinam lutovat ze som si ako firemny telefon zobral lumiu 710… pre mna je to uder pod pas.. dostali druhu sancu odomna a u mna tymto padom uz WP no more… Aspon si viac vazim mojho sukromneho nexusa S.

  • Jjjj (neregistrovaný)

   Update bude, ale oklestene o fce spojene s novejsi HW. Update verze WP7.8 budou pro vsechny stavajici verze WP7.5phones.

   Vsechny fce, ktere neni vazane na nove HW pozadavky WP8, budou dostupne pro stavajici WP7.5phones.

   Je to stejne jako situace iP4 a iP4s se fce SIRI, nebo multitasking pro iP3s a ne pro iP3.

   Rekl bych stejne zpusob reseni update ala „Apple style“.

   Nevidim v tom zadny problem. Update L710 urcite dostane, ale nechteji NFC fce, kdyz tam v L710 neni ani cip. A vicejader L710 take nema, takze to nepujde teze. Doufam, ze Skype fce i videocal budou v WP7.8, protoze nektere starsi modely maji predni kamerka.

 18. Tak teď ruku na srdce a řekněte mi kdy naposled udělal nrkvosoft něco dobře. Snad s vyjímkou kinectu.

  • Jjjj (neregistrovaný)

   Win7 se nepocita? Windows jako produkt uz pomalu konkuruje i toaletni papir v poctu uzivatele :-P

  • xbox, wlm, skydrive /hotmail /weboffice, já osobně tam počítám i WP7.5 (oslovili mě ze všech tří nejvíc), dělá výborné klávesnice a myši…

  • Office365 / Office / Windows Phone / Windows 7 / Windows 8 / Xbox / Kinect / Windows Live / SkyDrive / Messenger / Koupě Skype / Hardware (třeba SideWinder X6) / Surface (?) / Zune…

   Je toho snad málo?

  • coze? (neregistrovaný)

   Zune? …

 19. No jelikož jsem testoval programování pro WP7 až 7.5 a tak mě to štvalo, že jsem s programování pro tuto platformu přestal, byl jsem skeptik i co se týče WP8, ale zatím to vypadá dobře. Nezbývá než to prubnout, třeba to bude konečně stát za tu námahu.

 20. Tak to tě nechápu, programování pro WIN je právě proti Androidu a iOS naprostý luxus a pohoda. Myslím, že mi to potvrdí více vývojářů, kteří programují pro více platforem.

  • Já se asi špatně vyjádřil, myslel jsem tím, že se základní vlastnosti API v průběhu měnily. A třeba ta obsluha „multitaskingu“ mě přišla taky ujetá…. A taky jsem neměl na mysli XNA.

   Teď se sice dozajista zase API změní, ale doufám, že už to bude hotové, vyzrálé API se všema potřebnýma věcma a ne nedodělaný zmetek, no a navíc jsem Céčkař, takže jaký koli FW je pro mne utrpení… no teď si trochu dělám srandu, ale jistě mne chápeš ;-)

 21. Olik (neregistrovaný)

  Len netreba zabudat, ze sa nachadzame na PR stranke MS… Inak Smartmaniu mam rad, ale ten „support“ pre MS je tu strasne do oci bijuci…

  Naopak MS nemam rad. Firma je to obrovska, volakedy vedeli robit vietor, ale to ako si „kupuju“ stranky (aj by som ich tu kludne vymenoval, ale kaslat na to, snad keby mal niekto zaujem) je to najvacsie svinstvo co moze byt. Clovek si potom namiesto normalnych noviniek precita len PR balast a mne osobne je z toho zle, a od vyrobkov MS chce utiect co najdalej. Je to ako „nevyziadana“ reklama, ako „spam“ co ma stale logo MS, normalna reakcia na toto „masirovanie“ ludi PR kecami je potom skor opacna ako, ze si ho teraz pobezi clovek kupit…

  • Jasně, tohle je normální, ale že by zrovna tenhle článek byl přímo PR? Prostě byla konference, kde byl představen nový systém pro mobilní zařízení a Smartmania nemůže udělat nic jiného, než o tom napsat. Vždyť i novej Android dostal takovýhle článek.

 22. mrk (neregistrovaný)

  Me by spise zajimaly, jak na tom bude system se soucasnymi omezenimi, mam na mysli vlastni vyzvaneni (ten 50 kroku, ci kolik, abych si jej pridal, opravdu nehodlam delat), dve nezavisle urovne hlasitosti (jednu pro zvoneni a alery, druhou pro ostatni jako mp3) atd.

 23. gaspic (neregistrovaný)

  nechápu proč nikde neukazujou seznam aplikací nebo jakoukoliv aplikaci, ale jenom hlavní obrazovku a její zvětšování/zmenšování live tiles

 24. Adam (neregistrovaný)

  Přijde mi, že většina lidí v této diskuzi dost pindá aniž by o systému měli hlubší znalost. WP8 a WP7.5 jsou systémy úplně odlišné. Nové funkce implementovat ve starém OS, bez nových systémových API, bude pěkně náročné. Spíš bych počítal s méně než více a Skype tedy integrován určitě nebude.

  Co se týce hardwaru, Qualcomm Snapdragon S4+ je asi v současnosti nejpokročilejší SoC jak efektivitou, integrací, tak i funkcionalitou.

  Vice si o tom můžete přečíst na mém blogu adamkalisz.eu

 25. p.a.Ť.o (neregistrovaný)

  Aniž bych studoval celou prezentaci, z fotek vypadá, že tento pracovní mobil opět nezvládá pokročilou práci s kalendářem- tj. konkrétně zobrazit více schůzek na LT. Je tomu tak?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).