TOPlist

Windows Phone 7 Series: Mobilní platforma, která si zaslouží šanci

Jednou z nejvíce sledovaných událostí na Mobile World Congressu v Barceloně bylo bezesporu představení nové mobilní platformy Windows Phone 7 Series. Po premiéře ale bohužel zůstalo velké množství nezodpovězených otázek a objevila se velmi silná vlna negativních reakcí, za které si z velké části může Microsoft sám, protože nedokázal během prezentace poskytnout odpovědi na několik zásadních otázek. Sám jsem byl po prezentaci plný rozporuplných dojmů, ale informace získané v dalších dnech mě donutily změnit názor.

Není žádným tajemstvím, že současným Windows Mobile (6.5/6.5.x) celkem zásadně ujel vlak a vydání další přeskinované verze na stejném jádru celou situaci opravdu nezachrání. To je také důvod, proč Windows Mobile 7, respektive platforma Windows Phone 7 Series staví na úplně novém základu Windows CE 6.0 a na několik let vžitou filosofii ovládání přestává brát ohled. A to je právě jedna z příčin, proč nová verze ve spoustě případů vzbudila negativní ohlas. Už se zkrátka nedočkáme rozhraní optimalizovaného pro stylus, nabídky Start ve „vžité“ podobně a ani horní a spodní systémové lišty, což spousta lidí tak nějak nemůže překousnout. Když jsem sledoval premiéru nového systému, hromadily se ve mně myšlenky, že tohle snad Microsoft nemůže myslet vážně a po pravdě jsem z jejich tiskovky odcházel docela zklamaný. Ale problém byl v tom, že jsem zkrátka za léta zvyklý na prvky, které se Windows Mobile držely už od první verze s označením “ Pocket PC 2000“ a tohle nové jsem zpočátku nechtěl přijmout.

Ale vždyť to byli především uživatelé, kteří po Microsoftu chtěli úplně novou verzi, která bude konkurenceschopná pro ostatní mobilní platformy a nabídne nový způsob ovládání. A přesně to Microsoft udělal. Jen ty informace na veřejnou protlačil docela nešťastným způsobem, protože v Barceloně představil jen úplně základní filosofii systému, nehotové uživatelské rozhraní a především zapomněl naservírovat informace o základních systémových funkcích, jako je multitasking nebo kompatibilita se staršími aplikacemi. A co přesně myslím tím nehotovým rozhraním? V Barceloně jsem se bavil s několika lidmi z Microsoftu, kteří mají k Windows Mobile blízko a kteří mi potvrdili, že současný vzhled hlavní obrazovky ještě není zdaleka finální a do konce roku, kdy se mají na trhu objevit první telefony, se počítá se spoustou změn (běda, jestli mě vodili za nos :-) ).

-

Multitasking v systému také bude přítomný; to jsem ale opět musel zjišťovat v dalších dnech po premiéře, protože na tiskovce o tom nepadlo ani slovo. Většině aplikací by mělo být dovoleno běžet v systému na pozadí, i když budou existovat výjimky, kdy to povoleno nebude. Více informací k tomu Microsoft chystá zveřejnit na konferenci MIX 2010, která se uskuteční 15. až 17. března v Las Vegas.

Největší otazník tak zůstává u kompatibility se staršími aplikacemi. Šéfredaktor serveru mobile-review.com, Eldar Muntazin, zhruba před měsícem napsal, že měl možnost otestovat prototyp zařízení s Windows Mobile 7 a podpora pro starší aplikace zde chyběla. Já doufám, že Microsoft těch několik desítek tisíc aplikací jen tak neostřihne a kompatibilita bude nějakým způsobem zajištěna. V novém systému mimochodem najdeme podporu pro XNA, Silverlight a .NET Compact Framework, jen o Adobe Flash se zatím moc nemluví a je možné, že Flash podporovaný opravdu nebude (opět bych doporučil vydržet do března na informace z MIXu).

Videopohled na Windows Phone 7 Series

Velkým problémem současné verze Windows Mobile je optimalizace aplikací na velmi rozdílný hardware. Zatímco na jednom zařízení vybraný program funguje bez potíží, na jiném se uživatelé setkávají s nestabilitou a nefunkčností. U Windows Mobile telefonů dost často platí, že co model, to v zásadě celkem odlišný kus železa. Před několika lety to snad ani nevadilo, ale dnes je důležité, aby byly hardwarové parametry nějak standardizovány, protože jedině tak budou moci vývojáři své aplikace jednoduše optimalizovat pro co největší počet zařízení. A v tom budou mít Windows Phone 7 Series určitou výhodu, protože Microsoft počítá se třemi různými “chasis“ (verze optimalizované pro specifický typ zařízení). V minimálních požadavcích nechybí kapacitní WVGA displej s multidotykovým ovládáním, 1 GHz procesor, podpora pro Wi-Fi a GPS, FM rádio, pohybový senzor či kvalitní fotoaparát (v tomhle směru opět očekávám upřesnění na MIXu 2010).

Video: Demonstrace Windows Phone 7 na dotykové obrazovce

Uživatelské prostředí systému Windows Mobile 7 bude tvořeno několika huby:
Lidé – seznam kontaktů, který v plné míře využívá napojení na sociální sítě. To znamená, že u vašich položek nemusíte mít jen “pevné“ údaje, ale můžete u nich například načítat statusy a obrázky z Facebooku.

-

Obrázky – galerie obrázků a videí uložených v telefonu. K prohlížení můžete využít multidotykového ovládání a případně lze snímky nahrávat na Facebook, kde je k nim dále možné přidávat komentáře.

-

Office – ani v nové verzi Windows Mobile nebude chybět balík kancelářských aplikací. Najdeme zde Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote a také službu SharePoint pro online sdílení dokumentů.

-

Hry – systém bude nově provázaný s účtem Xbox LIVE. Microsoft se nechal slyšet, že chystá portaci celé řady her z Xboxu pro mobilní Windows, což by mohlo dopadnout velice zajímavě. Hovoří se o podpoře multiplayeru přes Wi-Fi/3G či možnost hraní hry ve více hráčích na jednom zařízení. Snad v tomto směru Microsoft vývojářům nabídne dostatečně lákavé prostředí, abychom se ve výsledku dočkali kvalitních her s pěknou grafikou, která se konečně nebude bát využívat 3D akcelerace v plné parádě.

-

Hudba a video – tady se Microsoft rozhodl zúročit zkušenosti z vývoje přehrávače Zune a jeho prostředí integroval do nové verze systému. Přehrávat můžete nejen hudbu a video, ale také poslouchat FM rádio.Přehrávač dále zvládne online streamování. Přes službu Zune Social bude možné přidávat komentáře a hodnocení k přehrávaným skladbám. Samozřejmostí je synchronizace obsahu s počítačem.

-

Marketplace – obchod s aplikacemi není žádnou novinkou a na současných Windows Mobile 6.5 je to dost propadák. Microsoft tedy bude muset hodně zapracovat, aby svůj obchod s aplikacemi zpopulárnil. A aby jej bylo možné využívat na 100%, bude nutné zprovoznit nákup placených aplikací v dalších zemích včetně České republiky. V opačném případě to pro uživatele nebude žádné lákadlo. Zatím se neví, zda bude aplikace možné instalovat z vlastních zdrojů, ale spíše se přikláním k názoru, že to nepůjde, což bude docela škoda.

- -

Zatím se nemohu ubránit dojmu, že Windows Phone 7 Series příliš dobře nehospodaří s volným místem na displeji a byl bych radši, kdyby se toho na plochu vešlo více, než jen několik velkých nadpisů. Ve výsledku se totiž uživatel bude muset k požadované informaci prodírat několika nabídkami, což používání systému až tak úplně neusnadní. Ale třeba se úprav dočkáme i v tomhle směru, Microsoft má na dokončení systému přece jenom ještě celkem dost času. Velmi dobře bude vyřešena synchronizace dat, která bude konečně zahrnovat i hudbu a další multimédia a opět bude fungovat přes Wi-Fi, hurá! Osobně se na nový systém těším; jsem sice uživatel, který si za ta léta navyknul na stylusové ovládání, což mi asi v některých situacích bude chybět, ale ostatní mobilní systémy dnes se stylusem už také příliš nepočítají.

Vývoj zkrátka směřuje k dotykovému ovládání pomocí prstů a tak nějak mi nevadí učit se novým věcem a zvykat si na nové standardy; tedy za předpokladu, že to všechno bude dobře fungovat a v tomhle ohledu Microsoftu věřím. Nemohou si přece dovolit vytvořit pomalý a nestabilní systém, protože to by vedlo k pohřbení celé platformy. A smutnit nemusíte ani v případě, že vás nové vlastnosti ve Windows Phone 7 Series příliš nezaujaly, protože podle zákulisních informací se i nadále počítá se systémem Windows Mobile 6.5.x, který by se měl používat v levnějších telefonech.

Autor článku Jiří Hrma
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku