Domů » Články » Windows Phone 7 Series: Mobilní platforma, která si zaslouží šanci

Windows Phone 7 Series: Mobilní platforma, která si zaslouží šanci

Jednou z nejvíce sledovaných událostí na Mobile World Congressu v Barceloně bylo bezesporu představení nové mobilní platformy Windows Phone 7 Series. Po premiéře ale bohužel zůstalo velké množství nezodpovězených otázek a objevila se velmi silná vlna negativních reakcí, za které si z velké části může Microsoft sám, protože nedokázal během prezentace poskytnout odpovědi na několik zásadních otázek. Sám jsem byl po prezentaci plný rozporuplných dojmů, ale informace získané v dalších dnech mě donutily změnit názor.

Není žádným tajemstvím, že současným Windows Mobile (6.5/6.5.x) celkem zásadně ujel vlak a vydání další přeskinované verze na stejném jádru celou situaci opravdu nezachrání. To je také důvod, proč Windows Mobile 7, respektive platforma Windows Phone 7 Series staví na úplně novém základu Windows CE 6.0 a na několik let vžitou filosofii ovládání přestává brát ohled. A to je právě jedna z příčin, proč nová verze ve spoustě případů vzbudila negativní ohlas. Už se zkrátka nedočkáme rozhraní optimalizovaného pro stylus, nabídky Start ve „vžité“ podobně a ani horní a spodní systémové lišty, což spousta lidí tak nějak nemůže překousnout. Když jsem sledoval premiéru nového systému, hromadily se ve mně myšlenky, že tohle snad Microsoft nemůže myslet vážně a po pravdě jsem z jejich tiskovky odcházel docela zklamaný. Ale problém byl v tom, že jsem zkrátka za léta zvyklý na prvky, které se Windows Mobile držely už od první verze s označením “ Pocket PC 2000“ a tohle nové jsem zpočátku nechtěl přijmout.

Ale vždyť to byli především uživatelé, kteří po Microsoftu chtěli úplně novou verzi, která bude konkurenceschopná pro ostatní mobilní platformy a nabídne nový způsob ovládání. A přesně to Microsoft udělal. Jen ty informace na veřejnou protlačil docela nešťastným způsobem, protože v Barceloně představil jen úplně základní filosofii systému, nehotové uživatelské rozhraní a především zapomněl naservírovat informace o základních systémových funkcích, jako je multitasking nebo kompatibilita se staršími aplikacemi. A co přesně myslím tím nehotovým rozhraním? V Barceloně jsem se bavil s několika lidmi z Microsoftu, kteří mají k Windows Mobile blízko a kteří mi potvrdili, že současný vzhled hlavní obrazovky ještě není zdaleka finální a do konce roku, kdy se mají na trhu objevit první telefony, se počítá se spoustou změn (běda, jestli mě vodili za nos :-) ).

-

Multitasking v systému také bude přítomný; to jsem ale opět musel zjišťovat v dalších dnech po premiéře, protože na tiskovce o tom nepadlo ani slovo. Většině aplikací by mělo být dovoleno běžet v systému na pozadí, i když budou existovat výjimky, kdy to povoleno nebude. Více informací k tomu Microsoft chystá zveřejnit na konferenci MIX 2010, která se uskuteční 15. až 17. března v Las Vegas.

Největší otazník tak zůstává u kompatibility se staršími aplikacemi. Šéfredaktor serveru mobile-review.com, Eldar Muntazin, zhruba před měsícem napsal, že měl možnost otestovat prototyp zařízení s Windows Mobile 7 a podpora pro starší aplikace zde chyběla. Já doufám, že Microsoft těch několik desítek tisíc aplikací jen tak neostřihne a kompatibilita bude nějakým způsobem zajištěna. V novém systému mimochodem najdeme podporu pro XNA, Silverlight a .NET Compact Framework, jen o Adobe Flash se zatím moc nemluví a je možné, že Flash podporovaný opravdu nebude (opět bych doporučil vydržet do března na informace z MIXu).

Videopohled na Windows Phone 7 Series

Velkým problémem současné verze Windows Mobile je optimalizace aplikací na velmi rozdílný hardware. Zatímco na jednom zařízení vybraný program funguje bez potíží, na jiném se uživatelé setkávají s nestabilitou a nefunkčností. U Windows Mobile telefonů dost často platí, že co model, to v zásadě celkem odlišný kus železa. Před několika lety to snad ani nevadilo, ale dnes je důležité, aby byly hardwarové parametry nějak standardizovány, protože jedině tak budou moci vývojáři své aplikace jednoduše optimalizovat pro co největší počet zařízení. A v tom budou mít Windows Phone 7 Series určitou výhodu, protože Microsoft počítá se třemi různými “chasis“ (verze optimalizované pro specifický typ zařízení). V minimálních požadavcích nechybí kapacitní WVGA displej s multidotykovým ovládáním, 1 GHz procesor, podpora pro Wi-Fi a GPS, FM rádio, pohybový senzor či kvalitní fotoaparát (v tomhle směru opět očekávám upřesnění na MIXu 2010).

Video: Demonstrace Windows Phone 7 na dotykové obrazovce

Uživatelské prostředí systému Windows Mobile 7 bude tvořeno několika huby:
Lidé – seznam kontaktů, který v plné míře využívá napojení na sociální sítě. To znamená, že u vašich položek nemusíte mít jen “pevné“ údaje, ale můžete u nich například načítat statusy a obrázky z Facebooku.

-

Obrázky – galerie obrázků a videí uložených v telefonu. K prohlížení můžete využít multidotykového ovládání a případně lze snímky nahrávat na Facebook, kde je k nim dále možné přidávat komentáře.

-

Office – ani v nové verzi Windows Mobile nebude chybět balík kancelářských aplikací. Najdeme zde Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote a také službu SharePoint pro online sdílení dokumentů.

-

Hry – systém bude nově provázaný s účtem Xbox LIVE. Microsoft se nechal slyšet, že chystá portaci celé řady her z Xboxu pro mobilní Windows, což by mohlo dopadnout velice zajímavě. Hovoří se o podpoře multiplayeru přes Wi-Fi/3G či možnost hraní hry ve více hráčích na jednom zařízení. Snad v tomto směru Microsoft vývojářům nabídne dostatečně lákavé prostředí, abychom se ve výsledku dočkali kvalitních her s pěknou grafikou, která se konečně nebude bát využívat 3D akcelerace v plné parádě.

-

Hudba a video – tady se Microsoft rozhodl zúročit zkušenosti z vývoje přehrávače Zune a jeho prostředí integroval do nové verze systému. Přehrávat můžete nejen hudbu a video, ale také poslouchat FM rádio.Přehrávač dále zvládne online streamování. Přes službu Zune Social bude možné přidávat komentáře a hodnocení k přehrávaným skladbám. Samozřejmostí je synchronizace obsahu s počítačem.

-

Marketplace – obchod s aplikacemi není žádnou novinkou a na současných Windows Mobile 6.5 je to dost propadák. Microsoft tedy bude muset hodně zapracovat, aby svůj obchod s aplikacemi zpopulárnil. A aby jej bylo možné využívat na 100%, bude nutné zprovoznit nákup placených aplikací v dalších zemích včetně České republiky. V opačném případě to pro uživatele nebude žádné lákadlo. Zatím se neví, zda bude aplikace možné instalovat z vlastních zdrojů, ale spíše se přikláním k názoru, že to nepůjde, což bude docela škoda.

- -

Zatím se nemohu ubránit dojmu, že Windows Phone 7 Series příliš dobře nehospodaří s volným místem na displeji a byl bych radši, kdyby se toho na plochu vešlo více, než jen několik velkých nadpisů. Ve výsledku se totiž uživatel bude muset k požadované informaci prodírat několika nabídkami, což používání systému až tak úplně neusnadní. Ale třeba se úprav dočkáme i v tomhle směru, Microsoft má na dokončení systému přece jenom ještě celkem dost času. Velmi dobře bude vyřešena synchronizace dat, která bude konečně zahrnovat i hudbu a další multimédia a opět bude fungovat přes Wi-Fi, hurá! Osobně se na nový systém těším; jsem sice uživatel, který si za ta léta navyknul na stylusové ovládání, což mi asi v některých situacích bude chybět, ale ostatní mobilní systémy dnes se stylusem už také příliš nepočítají.

Vývoj zkrátka směřuje k dotykovému ovládání pomocí prstů a tak nějak mi nevadí učit se novým věcem a zvykat si na nové standardy; tedy za předpokladu, že to všechno bude dobře fungovat a v tomhle ohledu Microsoftu věřím. Nemohou si přece dovolit vytvořit pomalý a nestabilní systém, protože to by vedlo k pohřbení celé platformy. A smutnit nemusíte ani v případě, že vás nové vlastnosti ve Windows Phone 7 Series příliš nezaujaly, protože podle zákulisních informací se i nadále počítá se systémem Windows Mobile 6.5.x, který by se měl používat v levnějších telefonech.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

25 komentářů

 1. Nevím, proč by měl Windows Mobile 6.5.x ujet vlak? WM systémy byly prostě odjakživa stavěny pro ovládání stylusem. To, že je dnes móda v ovládání prsty je věc druhá.
  Apple přišel s iPhonem a všichni se z něj strašně rozplývali. OS v iPhonu však pro mě není plnohodnotný OS a tudíž se nemůže s WM srovnávat.
  Ono celé to snažení se o ovládání prsty jen směřuje k ubývání funkcí a místa na obrazovce.
  Je logické, že MS musel přijít s něčím podobným – WPS 7. To ale pro mě prostě už není plnohodnotný OS jako WM 6.5.x a nižší. Spíš se mi jeví jako hračička. Nemohu si pomoct.

 2. Mozna muj nazor vyzni nejak tak trapne, asi jako kdyz si sedlak chrani svoji mladou dceru, ale to co MS nabidl ve verzi 7 mne proste nezajima. Je mi celkem jasne, ze wm6.x se prodlouzi pouze tehdy pokud nadvladu neprevezme WP7. Nez bych u neceho takoveho zustal, tak radeji web OS.

 3. Nove olna su pre mna sklamanim wm som pouzival dlhe roky ale silne pochybujem ze podla toho ako vyvoj smeruje ostanem pri tejto platforme po istych skusenostiach s androidom zacinam mat pocit ze tento system bude perspektivnejsi je to ale vec nazoru neviem si ani predstavit kolko by stal nadupany wm7 telefon pri tych hardwarovych pozoadavlach toto uz nebude pre ludi ale bude to predrazena hracicka ala iphone

 4. Ty HW parametry budou koncem roku standard (už teď to není nic extrémního). Uvidíme jak to bude koncem roku vypadat u Androidu, ale dost pravděpodobně od WM prchnu.

 5. kecinzer: Myslel jsem to tak, že od Windows Mobile 5 Microsoft nic dramatického v jádře systému nezměnil. Pouze přeskinoval lišty a upravil vzhled nabídky Start (+ přidal pár zajímavých služeb, to ano), jinak to ale pořád běží na starém jádře Windows CE, což už dneska zkrátka nemůže být žádný trhák.

 6. taky me prijde ze prilis blbuvzdornosti/iphonizace neni pro stavajiciho uzivatele to prave orechove, nejvic po tom rvou asi ti co museli mit HTC ale vlastne chteli iphone

  pokud budou pouze tri telefony tak to bude mazec, prihodi tomu par funkci/soucastek (nechapu na co cpou do telfonu 1280×720 displej, multidotyk- sice chapu o co jde, ale zatim me to nidky zas tak nechybelo) v hodnote par supu a za kazdou si reknou tak 2000kc navrch, nakonec cena na trhu neni polde nakladu na vyrobu a vyvoj, ale podle toho jak odhadnou dane trh, tj. kolik budou lidi ochotni zatahnout, nej to asi pomuze HTC, protoze wm telefony jsou pro kupu firem okrajova zalezitost a klidne se na to i vyprdnou

  PS: nejak je nechapu, copak je takove problem udelat rozhrani telefonu ovladatelne prsty a zachovat ovladani stylusem pokud by na to byla aplikace delana

 7. Koukám že s tím jak dneska roste rozlišení displejů tak se i extrémně zvětšují prvky dotykového ovládání… Kde jsou ty doby kdy program nemusel mít sto subnabídek aby se člověk dostal k požadované funkci, ale všechno mělo svoje tlačítko hned dostupné… finger-friendly ovládání brrr

 8. Ujel či neujel, podle toho jak to vypadá, minimálně pro mé potřeby mají ještě ostatní platformy co dohánět :)

  [odkaz]

 9. vetsina tvych vytek se tyka kooperace s microsoft produkty …. to je absurdni, stejne tak muzes microsoftu vytykat ze nespolupracuje s …. no … prakticky S NIKYM …

 10. sance pro tento system jsou minimalni …. vyrobci by byli padli na hlavu kdyby prehledli dve dulezite veci … navrat k microsoftu je navrat do doby temna kdy jejich vlastni moznost zasahovat do systemu a upravovat jej pro sve marketingove potreby byla minimalni …. a za druhe: museli by opet za software platit, a proc ?

 11. Je to fajn, že sme všetci nespokojní s WM7. Ale zaujímavé skôr bude, ako sa k WM7 postavia noví klienti, ktorí doposiať WM nepoužívali. Ak ich bude dostatok, tak WM7 bude populárny.

 12. ja si myslim ze prevazne pre mladych ludi co chcu multimedialny telefon je to fajn system

 13. Počkám si až systém vyjde a pak budu hodnotit, teď je ještě brzo.

 14. WP7S si opravdu zaslouzi sanci. Otazkou ovsem je, od koho ji dostane. Podle meho to od „utvrzelych“ fandu stylusu a d-padu nebude. Vyrostl jsem se stylusem v ruce a stale si nemyslim, ze je to neco co patri zahodit. Jsou jiste cinnosti, ktere proste bez stylusu clovek neudela (cmarat rychly nakres v PocketCADu pomoci prstu si neumim predstavit). Nadruhou stranu moznost ovladat mobil prstem se mi take libi (sahat pro kazdou blbost pro stylusu, to teda ne).
  Po predstaveni WP7S jsem byl taky velice rozcarovan a zklaman. Ale s postupem casu, jak jsem si cetl clanky o tomto systemu jsem jej zacinal prijimat. A po shlednuti tohoto videa ( [odkaz] ) jsem konecne pochopil, jak to s WP7S je. Ten system je zkratka delan pro jinou cilovou skupinu. Jak pise i Diamant. Spis nez na uzivatelich soucasnych WM bude uspech WP7S zaviset na tech, ktere k sobe dokaze pritahnout. A jak jsem se dival na to video, tak si myslim, ze by i uspech mohl mit.

 15. Zase kapacitní displej neznamená, že nemůže být stylus. Vždyť jsou stylusy pro Iphone a jiné, akorát s nimi výrobce při výrobě nepočítal, tak je není jak ukotvit do telefonu. Třeba právě výrobci udělají i telefony, které budou mít prostor pro stylus (a stále kapacitní displej), ale WP7 mě zatím nijak nezaujal, navíc, WM 6.5.3 už není ani tak systém ovládaný výhradně stylusem, ten jsem za poslední měsíc potřeboval snad jednou.

 16. Mam na to rozporuplny reakce. Ale co me stve nejvic (a je to fakt vtipny kdyz vidim vas) je to menu. Ja proste nesnasim, kdyz vidim jen kus nadpisu, kdyz mi ze strany kouka kus jiny nabidky jak kdyby to nebylo optimalizovany na displej, no proste hnus hnus hnus. Radsi ozelim multitask nez bych musel koukat na tohle. Az takovej sem puntickar… Snad to jeste zmenej…

 17. ruka: Díky za odkaz na to video. Věci okolo WP7S (WM7) si dávám dohromady abych měl co nejširší přehled o tom, co na nás MS opravdu chystá a tohle video toho řekne celkem dost.

 18. Pri prvnim kontaktu s videem zachycujicim WP7S me jimala hruza, zdeseni a panika… Den dva a trochu jsem se uklidnil… ;-) System si sanci urcite zaslouzi, ale na hodnoceni je priliz brzy. V soucasnem stavu to pro me asi opravdu neni, ale otazniku je jeste mnoho a vyvoj taky jeste nezkoncil… Pro ted tedy zustavam u 6.1/6.5 ktere mi jeste nejaky cas vydrzi a klidne pockam jeden-dva roky jak se situace vyvine…

  Stylus mi nijak nevadi, spise naopak ho mam rad… Ne abych ho mel porad v ruce ale proste by mi chybel… Pokud HTC vyrobi ten stylus s hrotem i pro kapacitni display tak snad ano… Cas tedy ukaze…

 19. Často používám při ovládání prsty, když potřebuji ovládat telefon jen jednou rukou nebo při chůzi, ale stylus mi přijde nejpřesnější, nejrychlejší a pokud má člověk zrovna dvě volné ruce, tak nejpohodlnější. Přemýšlel jsem, že nejideálnější by bylo, kdyby se velikost nabídek, písma atd. přizpůsobila podle toho, jestli je vytažený stylus. Vím, že to asi nejde, ale ta myšlenka, použít dotykáč, jak se zrovna hodí, je pro mě lákavá. Pamatuji si, že jsem přešel k WM, protože jsem nesnášel ty obrovský ikony a nesmyslené plýtvání místa (hlavně u Nokie).

 20. to S4crifice: je pravda ze na kapacitni dispeje jsou taky „stylusy“, ale to nejsou utle tycinky, ale docela kuly. A presnost taky neni idealni (usuzuju z toho co jsem potkal na netu, nepatral jsem po tom hloubeji).
  to Jiří Hrma: neni zac. Taky si myslim, ze to video toho rika docela dost. BTW ten odkaz na video se objevil uz v diskuzi k clanku tykajiciho se predstaveni WP7S na MWC.
  to foxikus: ja ajfoun v ruce drzel a za sebe muzu rict, ze WM 6.x jsou dobry operacni system. Ale jen pro urcitou skupinu lidi. Nektere veci holt ajfoun nezvladne tak dobre, jak to umi WM. Ajfoun a jeho OS je vic masovejsi zalezitost proti WM.
  to Trigon: to neni vubec spatna myslenka s tim uzpusobenim nabidek, podle toho kde je stylus. A IMHO by to slo, jen by to nekdo musel chtit naprogramit :-)

 21. Stejně jako někteří kolegové se domnívám, že vývoj je „mimo mísu“. WMP7 se iPhonem ani Androidem nestanou nikdy, a i kdyby, stejně zákazníci těchto platforem k MS nepřeběhnou… Akorát se otráví navíc i ti stávající uživatelé WM, kteří čekali evoluci a lepší stabilitu, nikoli tuto takzvanou revoluci, která je hlavně vývojem směrem k hračkám zablokování „neschválených“ aplikací (a placení za všechno)…

 22. Tato platforma si zaslouzi jen jedine… zatraceni… po zkouseni par verzi WM6.5 a WM6.5x se vracim zpet k posledni funkcne vypracovane verzi tj. v6.1 (mam k jeho provozovani take jedno z poslednich aspon zakladne funkcne vybavenych PDA tj. s D-Padem + 2 kontextovymi tl. + 2 tl. na volani…).

 23. PS: smula, ze HTC nevyrobilo zadne PDA s VGA, D-Padem, slotem na pametovky a bez HW klavesky (nemam rad na telefonu mechanicky pohyblive soucasti :) )… to mi beztak udelali schvalne s tim Diamondem :)

 24. Šanci si zaslouží… např. pro uživatele androidu a iPhonu je to v podstatě totéž co užívají do teď, ale s pár vylepšeníma. U těchto uživatelů, pokud tedy nemají nic proti microsoftu si dovedu představit přechod na WP7 jako krok kupředu. Uživatel WM6.x by si však musel připadat trochu zpátečnicky, anebo se pozastavit nad tím proč vlastně dávno neužívá system android.

 25. …pro uživatele androidu a iPhonu je to NAPROSTO DIAMETRALNE ODLISNE prostredi… ono je to vlastne naprosto diametralne odlisne prostredi uplne od vseho :D ale to nemyslim vubec lichotive…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).