TOPlist

Windows 12 letos nedorazí, prozradila testovací verze. Tohle je přehled novinek

Funkce Copilot ve Windows 11
  • Microsoft v tomto týdnu vydal nové testovací sestavení Windows 11
  • Verze se mění na 24H2, což potvrzuje, že se spekulovaných Windows 12 nedočkáme
  • Vylepšení se dotklo Copilota i příkazového řádku

Microsoft v průběhu letošního roku představí novou hlavní verzi systému Windows. Nebude se jednat o Windows 12, jak naznačují některé zdroje, ale o velkou aktualizaci stávajících Windows 11. Naznačují to i poslední testovací sestavení v programu Windows Insider, které povyšují současnou verzi systému na 24H2. Kromě přečíslování verze přináší nové sestavení s číselným označením 26052 (v kanálech Canary a Dev) několik zajímavých vylepšení.

Copilot dostává nové funkce

Důležitou součástí systému Windows je AI pomocník Copilot, který se v novějších testovacích sestaveních zabydlel v pravém dolním rohu. Novinkou nejnovější verze je nabídka Copilot Actions, která umí proaktivně pracovat s textem. Jakmile zkopírujete do schránky libovolný text, ikonka Copilota se změní na tužku a po označení kurzorem nabídne několik variant, jak se zkopírovanými slovy pracovat – poslat do chatu, vysvětlit nebo shrnout.

Nová funkce Copilot Actions

Microsoft také znovu nabízí možnost nechat si postranní panel s Copilotem spouštět přímo po startu – aktivaci v nastavení mohou provést majitelé širokoúhlých monitorů s úhlopříčkou 27″ a rozlišením minimálně Full HD.

Copilot se rovněž infiltruje do aplikace Poznámkový blok – stačí označit libovolný text a v kontextovém menu zvolit „Vysvětlit Copilotem“.

Podpora příkazu sudo

Velkou novinkou je podpora příkazu sudo, který znají uživatelé systému macOS nebo linuxových distribucí. Tento příkaz slouží k vyvolání povelu vyžadujícího administrátorská práva – nebude tak nutné hlídat si spouštění příkazového řádku pod správcovským účtem.

Podporu příkazu sudo lze zapnout v nastavení pro vývojáře, kde lze dokonce zvolit, jak se aplikace spuštěné přes tento příkaz budou spouštět – v samostatném okně, se zakázaným vstupem nebo online.

Další drobnosti

Aktualizována byla ikona spořiče energie pro počítače bez akumulátoru – typicky stolní počítače.

Nová ikona spořiče energie pro stolní PC

Funkce Správa barev se stěhuje z Ovládacích panelů do moderního nastavení.

Funkce Nastavení barev se stěhuje do moderního Nastavení

Editor registrů nově umí omezit vyhledávání pouze na aktuálně vybrané klíče.

Nové vyhledávání v registrech

Zjednoduší se vyhledání méně obvyklých Bluetooth zařízení – nově nebude nutné zapínat v nastavení pokročilý režim vyhledávání, ale systém bude vyhledávat automaticky všechny typy.

Hláška upozorňující na připojení pomalé nabíječky je nově viditelnější.

Nová hláška o používání pomalé nabíječky

Aplikace fotoaparátu se naučila číst QR kódy sloužící k připojení k Wi-Fi sítím.

QR kódy k připojení k Wi-Fi

Microsoft Store nově ukazuje výhody předplatného Microsoft 365.

Propagace Microsoft 365 skrze obchod aplikací

Aplikace Výstřižky umí nově přidávat do snímků obrazovky různé tvary – šipky, čáry, ovály, obdélníky apod. Tyto tvary mohou mít rozličné barvy a velikosti.

S Windows 11 ve verzi 24H2 definitivně končí podpora platformy Windows Mixed Reality VR, náhlavní soupravy s ní nebudou fungovat, stejně tak nebude k dispozici aplikace Windows Mixed Reality.

V současnosti jsou výše uvedené funkce dostupné pouze pro testovací účely, do ostré verze se dostanou někdy v průběhu letošního podzimu.

Podle obvykle dobře obeznámeného redaktora serveru Windows Central Zaca Bowdena bude verze RTM dokončena již v dubnu, v červnu pak bude postupně nasazována na počítače s procesory ARM. Zbytek uživatelů by se měl updatu dočkat někdy v září nebo říjnu tohoto roku.

Autor článku Jakub Karásek
Jakub Karásek
Příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých smartphonů.

Kapitoly článku