Domů » Bleskovky » Windows 10X se podařilo rozjet na Surface Pro 7, MacBooku Air a dokonce i na Lumii 950 XL

Windows 10X se podařilo rozjet na Surface Pro 7, MacBooku Air a dokonce i na Lumii 950 XL

V minulém týdnu na internet unikla jedna z testovacích verzí připravovaného systému Windows 10X pro levnější počítače. Není divu, že se následně objevila celá řada testů, na čem všem je možné tento systém provozovat. U některých zařízení byste to ani neočekávali.

Na Surface Pro 7 téměř bez problémů

Windows 10X se podařilo rozjet například na tabletu Surface Pro 7, což samo o sobě není tak velké překvapení. Zajímavé však je, že tento systém na tomto počítači jede velice slušně, ba co víc, funguje dokonce i většina ovladačů – dotyková vrstva, gyroskop, s úpravou registrů dokonce i zvuk. Samozřejmě se objevují i bugy, ovšem systém se zdá býti použitelný, výdrž baterie je podle autora testu podobná jako s klasickými Windows 10.

Test 10X on Surface Pro 7

Windows 10X na Apple M1

Ořezané desítky se podařilo spustit i na novém MacBooku Air s ARMovým procesorem Apple M1, byť v tomto případě vstoupila do hry virtualizace. Jak si systém na MacBooku vede, však autor testu neprozradil.

Úspěch i na Lumii 950 XL

Třešničkou na dortu je pak zprovoznění Windows 10X na smartphonu Microsoft Lumia 950 XL. Systém na tomto telefonu funguje, dokonce se umí přizpůsobit displeji.

Jsme zvědaví, zda autor testu dříve či později zveřejní návod, jak na Lumii 950 XL dostat; díky němu už jsme například mohli na tomto telefonu vyzkoušet klasická Windows 10 pro ARMové procesory.

Nepřehlédněte: Lumia 950 XL nepatří do starého železa. Otestovali jsme na ní počítačová Windows 10

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. Odkedy to robia hlavne Indovia, strašny hnoj je ten windows.
    Aby až v 2021 (6 rokov od vydania W10) dokazali spraviť konečne lišty ktore pri vysuvani sleduju prst, a nejdu same. (co na W8.1 to bezproblemov fungovalo už pred 9 rokmi 2012)

    Stale je to zasekane, zabugovane, ako klasická W10. 0 bodov. A posun aby to bolo viac touch-friendly, tiež minimálny.

    • Přesně takový názor mám i já. Sleduju na youtube tento kanál, kde to klučina pěkně popisuje i to, o čem ty mluvíš. [odkaz]
      Pro mě je dotykové ovládání na Windows prakticky mrtvé už minimálně 3 roky a výrobci to jen potvrzují. Čistě tabletů s dotykovou obrazovkou je nula, dřív se dělaly skvělé tablety od Aceru (Alpha, Switch 5), HP, Dellu…. dneska koupíme jen Surface, všichni to zabalili. Ten systém a hlavně chování MS tohle odvětví naprosto zabilo…bohužel

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).