Domů » Články » Windows 10X unikly na internet. Máme pro vás podrobný popis funkcí i ukázkové video

Windows 10X unikly na internet. Máme pro vás podrobný popis funkcí i ukázkové video

Historie systému Windows 10X je poměrně divoká. Původním plánem Microsoftu bylo distribuovat tuto moderní a odlehčenou verzi „velkých“ desítek na dvoudisplejových zařízeních typu Surface Duo a Surface Neo, ovšem kvůli manažerským rozhodnutím došlo k mnoha změnám. Surface Duo na trh dorazil s Androidem, Surface Neo byl odložen na neurčito, a systém Windows 10X se postupně začal přeorientovávat na klasické počítače.

surface neo 7

Windows 10X by měla v letošním roce dorazit ve finální verzi na prvních počítačích. Jedno z posledních sestavení dokonce nyní uniklo na internet, a díky redakci serveru Windows Central se můžeme podívat, jak se bude od klasických Windows 10 lišit.

Windows 10X - Official Release Demo

Windows 10X: konkurence pro Chrome OS

Nejprve ke nutné podotknout, že Windows 10X nejsou nástupcem klasických Windows 10, ale separátní větví, která bude v první vlně určena pouze do těch nejlevnějších zařízení. Na nich bude tento systém instalován od výrobce, samostatnou instalaci Microsoft nabízet nebude. Zařízení s Windows 10X se pokusí konkurovat především Chromebookům, tudíž jejich uživatelé budou muset překousnout hromadu chybějících funkcí.

Windows 10x 1 1

Na Windows 10X například nespustíte klasické desktopové aplikace, musíte si vystačit buď s aplikacemi z Windows Store, nebo s progresivními webovými aplikacemi instalovanými z prohlížeče Microsoft Edge. Hádáte správně, Google Chrome na Windows 10X (zatím) nedostanete. Jedinou možností je jejich spouštění na vzdáleném počítači s klasickými Windows 10.

Windows 10X boot animation

Nová bootovací animace

Aplikace rovněž nebude možné spouštět v oknech – buď si otevřete jednu aplikaci přes celou obrazovku, nebo dvě vedle sebe, podobně jako v tabletovém režimu klasických Windows 10. Pro přepínání těchto režimů Microsoft chystá nová gesta pro touchpad.

TwoApps

Na lokální disk se nedostanete

Omezení budete i při práci se soubory, Windows 10X totiž nedostanou tradiční Průzkumník souborů, ale jeho značně ořezanou verzi, která neumí téměř pracovat s lokálními daty. Dostanete se pouze do složky se staženými soubory, a poté pouze na váš OneDrive. V rámci těchto lokalit můžete dělat běžné věci – přesouvat, kopírovat, přejmenovávat, ale na nějaké pokročilé funkce zapomeňte.

explorer

OneDrive bude ve nutnou povinností, neboť bez Microsoft účtu se k Windows 10X nepřihlásíte, lokální účty podporovány nebudou. Jsme zvědaví, zda Microsoft alespoň pro uživatele Windows 10X navýší základní bezplatnou kapacitu, která aktuálně činí pouze 5 GB.

Přepracované uživatelské prostředí

Windows 10X se budou od klasických Windows 10 lišit i vizuálně. Poznáte to hned po prvním spuštění, kdy na vás vykoukne neobvyklý hlavní panel s ikonami uprostřed. V základu uvidíte pouze ikonu Windows a ikonu multitaskingu, mezi ně si však budete moci z inovované nabídky Start připínat další aplikace.

Windows 10x 2

V nabídce Start rovněž nezůstal kámen na kameni. Dlaždice jsou definitivně pryč, seznam aplikací představuje blok 15 vybraných ikon, jejich pořadí lze upravit, avšak není možné z nich vytvářet složky. Tlačítkem vpravo nahoře se pak dostanete do seznamu všech aplikací. Nad seznamem aplikací sídlí vyhledávací pole (hledá v aplikacích, na internetu a v nastavení), pod seznamem aplikací najdete naposledy otevřené položky. A to je celé, víc nový Start neumí. Chybí dokonce možnost připínat aplikace na plochu, ta zde slouží pouze k zobrazení tapety na pozadí.

Start

Zjednodušené je i okolí hodin, které již neobklopují další ikony například pro síťové připojení. Všechny položky najdete v přepracovaném centru akcí, které tak trochu připomíná jablečné operační systémy – máte zde posuvníky pro hlasitost a jas, stejně tak rychlé přepínače různých funkcí. Sympatické je, že u Wi-Fi a Bluetooth se dostanete přímo k seznamu sítí/zařízení, takže není nutné navštěvovat „velké“ nastavení. Nad rychlými přepínači najdete klasicky notifikace, z centra akcí také půjde ovládat přímo hudební přehrávač.

audio

Zatím pouze do levných notebooků

Jak je vidět, Windows 10X jsou základním systémem, který počítá především s životem na internetu. Výhodou mají být nižší systémové nároky, vyšší míra zabezpečení, a hlavně nízká cena koncových zařízení. Jsme zvědaví, zda se z Windows 10X vyklube i něco víc.

Původní myšlenkou tohoto systému (ještě pod názvem Andromeda) bylo učinit Windows modulární platformou a přidávat do ní různé funkce podle potřeby; například podporu klasických win32 aplikací. Budoucnost ukáže, zda budou mít Windows 10X životaschopné, a zda z nich Microsoft v budoucnu udělá s pomocí přídavných modulů alternativu k dospělým „desítkám“.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.