Domů » Bleskovky » Windows 10 pro malé tablety na prvních screenshotech: Vypadají jako roztažená verze pro telefony

Windows 10 pro malé tablety na prvních screenshotech: Vypadají jako roztažená verze pro telefony

Ač Microsoft prezentuje Windows 10 jako jeden systém pro všechna zařízení, ve skutečnosti se budou jednotlivé verze dosti podstatně lišit. Mobilní telefony dostanou svoji verzi, počítače svoji a zvláštní situace nastane u tabletů, které budou rozděleny na dva tábory podle úhlopříčky displeje. Hranice bude osm palců, přičemž tablety s úhlopříčkou displeje pod touto hodnotou nedostanou počítačová Windows 10, ale jednodušší verzi systému bez prostředí plochy. Na internet se díky serveru WinBeta dostávají první screenshoty této verze.

  

Snímky pocházejí z raného sestavení, tudíž ve finále může prostředí systému vypadat odlišně. Zatím je výrazně podobné Windows 10 pro mobilní telefony a vlastně se není čemu divit, tato verze systému bude určena především pro tablety s procesory architektury ARM.

    
Aplikace záznamník, zprávy a průzkumník souborů 

Systém pochopitelně umožní spouštět univerzální Windows apps, které budou díky větším displejům (než mají mobilní telefony) vypadat stejně jako na počítačích nebo tabletech o větších úhlopříčkách.

   
Mapy, kalkulačka a budíky

Windows 10 pro malé tablety nedostane žádný ze současných osmi a méně palcových tabletů s Windows, neboť by si jejich majitelé ztrátou prostředí plochy výrazně pohoršili. Tuto verzi nedostanou ani ARMové tablety Surface či Nokia 2520, bude určena pouze do nově představených malých tabletů, na nichž by plnohodnotná Windows nedávala smysl. Ačkoliv zamrzí ztráta možnosti připojit malý tablet k monitoru, myši a klávesnici a používat jej jako plnohodnotný (byť kancelářský) počítač.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

24 komentářů

 1. Yegor (neregistrovaný)

  Dobrej humus. Jo aha, Microsoft.

  • Tak tvářit se, že ti 8″ placka nahradí počítač je při současné konstelaci trhu stejně nesmysl. Trvale to nedělá Apple, přestane to dělat MS, Google je tradiční chaos.

   Takže jaké „jo aha, Microsoft“?:) Prostě to tak je.

  • Humus nehumus je to Beta, ak nie Alfa. Nebolo este ani oficialne predstavenie ani nic. V kazdom pripade to podla mna dostane StartScreen ako ma W10fP. teda s tapetou na dlazdiciach/pod dlazdicami. Scrollovat sa bude podla mna do stran.

   Teoreticky to moze znamenat, ze aj W10fP dostane landscape startscreen.

   V kazdom pripade, pre MS nema zmysel davat plnohodnotny W10 pre tablety do 8″ aj napriek tomu, ze vy to chcete napajat na televizory. Kupite si tablet s 8″+

  • borix (neregistrovaný)

   Plocha na 7´´ tabletu by jistě byla komfortní. Nedokážu si představit ledně běžící plnohodnotný Win na malém tabletu s pidiobrazovkou a pohodlným ovládáním.. I pro obyčejné office a pohodlnou práci s nimi je potřeba mít displej aspoň 12´´, aby to bylo aspoň trochu komfortní. Plněvyužitelné office s pokročilými funkcemi budou stejně jen na desktopové verzi a na dotykových to nemá cenu – vždy tam bude převažovat jen prohlížení a drobné úpravy. Je to celkem dobře rozděleno vzhledem k využitelnosti – malá zařízení s nižším výkonem budou jednoduchá, levnější, lehčí, dostatečně svižná a používaná hlavně pro konzumaci – tedy prohlížení a drobné úpravy. Větší zařízení už budou mít i možnost plnohodnotného využití. Běžné aplikace jako mail, kalendář atd. budou běhat na všech a synchronizovat se mezi sebou. Nevidím v tom problém.

   Takže humus?? Jo, aha, Yegor … tak to nic.. :-)

  • shepii (neregistrovaný)

   Já náhodou nevidím důvod, proč by člověk nemohl mít obojí. Stačí dvě uživatelská rozhraní – na tabletu do 8″ bude zobrazeno metro, které zde má smysl, a po připojení hdmi naběhne na monitoru klasická plocha.

  • shepii (neregistrovaný): protože se okamžitě vyrojí kverulanti, kteří budou požadovat Desktop i v tabletím režimu, takže zase nespokojenost. Takhle prostě udělá MS čáru (jak někdo poznamenal, MS objevuje dávno známou Ameriku…) a hotovo. Zajišťuje se tím UX. Pokud ti nevyhovují parametry, pořiď si něco jiného.

  • borix (neregistrovaný)

   shepii: Plná verze Win bude přeci jen HW náročnější a kdyby udělali třeba 8´´ tablet s desktopem, mohlo by nějaké chytráky napadnou to používat jako plnohodnotný počítač a vyrojilo by se spouta kritiky, jak to běží pomalu, nezvládá to pořádně ani office atd. Takhle tam výrobci vklidu nacpou levnější HW s ARMem a uživatle bude vědět, že primární použití je prohlížení obsahu a sem tam něco drobného upravit nebo poslat krátký mail.

 2. Mark (neregistrovaný)

  souhlas s YEGORem

 3. jirka (neregistrovaný)

  Možná se pletu – ale u W10 se microsoft chystá zprovoznit monitory a klávesnice jak bezdrátově tak USB, nevidím proto problém – při používání univerzálních OFFICE a všech základních programů by to mělo fungovat s mobilem i s pc „stejně“

  • lerion (neregistrovaný)

   Bezdrátový přenos obrazu a klávesnice už dávno jsou. A stejně tak USB klávesnice a přenos obrazu. Nic se zprovozňovat nemusí, to tu je dlouho…

  • Jirka (neregistrovaný)

   ano, bylo to myšleno jako reakce na poslední větu článku se kterou nesouhlasím – „Ačkoliv zamrzí ztráta možnosti připojit malý tablet k monitoru, myši a klávesnici a používat jej jako plnohodnotný (byť kancelářský) počítač.“ – ta možnost použít telefon/tablet jako kancelářské pc tu je už nyní, s W10 se dále zlepší možnosti využití

  • Jirka (neregistrovaný): Tak ona ta poslední věta nebude asi myšlena jako komentář ke stavu W10, ale k tomu, jak MS definuje funkčnost W10 pro tyhle malé tablety. Tedy, že jim odepře možnost „dockovat“ a bude to doménou větších přístrojů s Desktopem. Tedy ne funkčnost W10 obecně, ale této distribuce.

   Tak to aspoň chápu já a vcelku to dává i smysl.

 4. Petr (neregistrovaný)

  No však to bude stejná verze jako pro telefony. Budou jen dvě verze pro telefony a malé tablety a pak pro velké tablety a PC. Univerzílní aplikace půjdou všude, desktopové pouze u druhé skupiny.

 5. Co je to za klauni, ta redakce – tak Nokia kupuje Alcatel-Lucent za 16 miliard, a tady furt samé Windows :-)

  • lerion (neregistrovaný)

   Redakce je redakce Smartmanie. Tedy webu o chytrých zařízeních a různých vychytávkách a gadgetech.

   To, že Nokia koupila nějakou firmu moc do zdejší náplně obsahu nezapadá.

   Nebo snad se tu píše, co všechno koupil například Siemens jen proto, že kdysi vyráběl telefony?

  • To jsou pindy, že jo. Nokia kupuje taky Bell Laboratories, a to už je o patentech, senzorech, imagingu, čili i těch tvých gadgetech. Taktéž by mohlo být zajímavé, že Nokia uvažuje o prodeji Here map a mluví se o německém konsorciu aut či Uber …

  • Tak souhlas, ale na druhou stranu, ne že by poslední léta zde nebylo přeNokiováno a přeMicrosoftíno, že…:)

  • Prý nějakou firmu :D no tvl :D

 6. lexx01 (neregistrovaný)

  Kouzelné. Takže MS se po dlouhých 5 letech marného hledání „slepých cest“ dostal v ergonomii tam, kde startoval Apple s IOS pro iPad už v r. 2010

  :o)

  • Jako v čem? iPad měl skoro 10 palců a stejně je tam omezený iOS.

   MS tenhle krok dělá po breku některých uživatelů ohledně Windows 8 RT. Na ARMu prostě desktopové aplikace nepoběží, tak to raději zaříznou, aby BFU nebyli zmatení. Nic jiného v tom není.

 7. By mě zajímalo, co na to řekne expert Hulán, když nadává na Apple, jak v tabletech používá přerostlý telefonní systém. Tohle je nemlich to samé. Každopádně já tohle chválím. Zatím teda designově nic moc, ale má to daleko větší potenci než ten zmetek, který je dostupný teď.

  • Je to zamindrákovaný pubescent nebo jak to sám nazývá (podle sebe, soudím Tebe) Samozřejmě, že u Apple je to zlé a u MS je to super parádní pecka :D vždyť on je schopný těm svým blbečkům nakecat, že iPhone se prodává pomalu „hůře“ než neprodávanější Lumia 520. Sám jsem kompletně přešel k MS a to včetně mobilu a konzole, ale tyto komici jsou už moc a samozřejmě nechybí ani tady :-)

  • Jak jsem psal výše není to to samém protože to dává pouze do přerostlých telefonů které jsou teď v módě. Pod 8 palců v podstatě nejde o tablet.

   A důvod jsem také uvedl a to bylo zmatení BFU a nářky ohledně Windows RT, protože na ty malé Armové tabletky by stejně nemohli dát nic jiného. Tak to raději jasně definovali dle úhlopříčky, i když pro úzkou skupinu zařízení v horní hranici limitu to bude škoda.

 8. Standa (neregistrovaný)

  To je des :-(

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).