TOPlist

Vznikne Hyperloop mezi New Yorkem a Washingtonem DC? Musk získal vládní svolení

Známý vizionář Elon Musk ve čtvrtek na svém Twitteru uvedl, že obdržel od americké vlády slovní svolení ke stavbě projektu Hyperloop mezi New Yorkem a Washingtonem DC. Konkrétně by se mělo jednat o povolení přímo od Bílého domu, kde ještě donedávna Elon Musk působil jako poradce prezidenta Trumpa, po odstoupení USA od klimatické dohody ovšem na protest tým poradců opustil.

ℹ️ Stačí jeden klik! Přidejte si nás mezi mezi preferované weby, případně nás sledujte v Google Zprávách, nebo na Seznam.cz

Jedná se o poměrně nečekané sdělení, a to hned ze dvou důvodů. První z nich je technický – dle tweetu povolení obdržela The Boring Company, což je Muskův startup na budování tunelů. Nicméně sám Elon Musk v minulosti o Hyperloopu mluvil jako o technologii, kterou by měla připravovat třetí strana, sám ho prostřednictvím svých společností budovat nechtěl. The Boring Company navíc označil za projekt, na němž pracují převážně internisté a lidé na půl úvazku za využití strojů z druhé ruky, což nezní zrovna přesvědčivě.

Testovací tunel společnosti The Boring Company v Kalifornii poblíž centrály SpaceX.

A zajímavé je také samotné ústní schválení – je jasné, že stavba 220 mil dlouhého tunelu vysokorychlostní trati potřebuje celou řadu formálních písemných povolení, samotné požehnání od Bílého domu rozhodně nestačí, což ostatně uznává i on. Otázkou tedy je, co Elon Musk zveřejněním tohoto tweetu sleduje. Chce pouze přilákat pozornost k této technologii, nebo skutečně pracuje na přípravě konkrétního projektu? Z některých jeho dalších tweetů vyplývá spíše druhá možnost.

Samostatnou otázkou je pak financování případné stavby. Pokud by skutečně Hyperloop v trati New York, Philadelphia, Baltimore a Washington DC vznikl, jednalo by se o nejdelší tunel světa, který by svou délkou překonal současného rekordmana ze švýcarských Alp téměř dvojnásobně. Cena bude pravděpodobně extrémně vysoká a nedá se předpokládat, že by ji mohla Muskova společnost financovat sama.







Nepřehlédněte

Hyperloop za humny? Z Bratislavy do Vídně za 8 minut

ℹ️ Stačí jeden klik! Přidejte si nás mezi mezi preferované weby, případně nás sledujte v Google Zprávách, nebo na Seznam.cz

Autor článku Tomáš Krompolc
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku