Vznikne Hyperloop mezi New Yorkem a Washingtonem DC? Musk získal vládní svolení

Známý vizionář Elon Musk ve čtvrtek na svém Twitteru uvedl, že obdržel od americké vlády slovní svolení ke stavbě projektu Hyperloop mezi New Yorkem a Washingtonem DC. Konkrétně by se mělo jednat o povolení přímo od Bílého domu, kde ještě donedávna Elon Musk působil jako poradce prezidenta Trumpa, po odstoupení USA od klimatické dohody ovšem na protest tým poradců opustil.

Jedná se o poměrně nečekané sdělení, a to hned ze dvou důvodů. První z nich je technický – dle tweetu povolení obdržela The Boring Company, což je Muskův startup na budování tunelů. Nicméně sám Elon Musk v minulosti o Hyperloopu mluvil jako o technologii, kterou by měla připravovat třetí strana, sám ho prostřednictvím svých společností budovat nechtěl. The Boring Company navíc označil za projekt, na němž pracují převážně internisté a lidé na půl úvazku za využití strojů z druhé ruky, což nezní zrovna přesvědčivě.

Testovací tunel společnosti The Boring Company v Kalifornii poblíž centrály SpaceX.

A zajímavé je také samotné ústní schválení – je jasné, že stavba 220 mil dlouhého tunelu vysokorychlostní trati potřebuje celou řadu formálních písemných povolení, samotné požehnání od Bílého domu rozhodně nestačí, což ostatně uznává i on. Otázkou tedy je, co Elon Musk zveřejněním tohoto tweetu sleduje. Chce pouze přilákat pozornost k této technologii, nebo skutečně pracuje na přípravě konkrétního projektu? Z některých jeho dalších tweetů vyplývá spíše druhá možnost.

Samostatnou otázkou je pak financování případné stavby. Pokud by skutečně Hyperloop v trati New York, Philadelphia, Baltimore a Washington DC vznikl, jednalo by se o nejdelší tunel světa, který by svou délkou překonal současného rekordmana ze švýcarských Alp téměř dvojnásobně. Cena bude pravděpodobně extrémně vysoká a nedá se předpokládat, že by ji mohla Muskova společnost financovat sama.







Nepřehlédněte

Hyperloop za humny? Z Bratislavy do Vídně za 8 minut

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Kapitoly článku