Vyzkoušeli jsme iPad mini s Retinou: Jemný displej a výrazně vyšší výkon (první dojmy)

iPad mini s Retina displejem bude zanedlouho dostupný v ČR. My jsme jej krátce otestovali a přinášíme vám naše první dojmy. Na první pohled je stejný jako starší generace, překvapí však výkonem a jemným rozlišením.

Před dvěma dny jsme vás informovali, že skrze web Apple.cz je možné objednat iPad mini s Retina displejem, dodací doba se pohybuje v rozmezí 5 až 10 pracovních dnů. Já se shodou okolností tento týden nacházím v Paříži a tak nějak jsem očekával, že by Francie mohla být v první vlně a iPad mini s Retinou bych si tu mohl pořídit s předstihem.

Rychle jsem ale vychladl, protože první vlna (s dostupností „ihned po oznámení“, tedy 12. listopadu) se týkala pouze USA, Austrálie, Číny, Hong Kongu, Japonska, Singapuru a Nového Zélandu. Tak to alespoň Apple oficiálně uváděl. Pro jistotu jsem zabrouzdal ještě na web francouzského Apple, kde jsem narazil na stejnou informaci jako v případě České republiky – dostupnost během 5 až 10 pracovních dnů. Při návštěvě Louvru jsem nevynechal zastávku ve zdejším Apple Store. Letmo jsem se prošel po obchodě a u stolku s iPady mini jsem pokukoval, zda zde náhodou nový model neuvidím. Na první pohled jsem si jej nevšiml, neupozorňovaly na něj ani žádné plakáty, k vidění pouze krátká prezentace na velkých iPadech, které jsou součástí každého „demo stolu“ právě pro prezentační účely.

Zeptal jsem se tedy ještě obsluhy v Apple Store, kdy očekávají dostupnost nových iPadů mini s Retinou, jeho odpověď mě však zaskočila – rukou ukázal směrem k demo stolkům, kde už jsou k vyzkoušení a omezený počet mají ke koupi na prodejně. Zatím však pouze WiFi verze v tmavé variantě. To mi ale vůbec nevadilo, protože přesně tuhle verzi jsem si chtěl objednat po návratu do ČR. „Líná huba, holé neštěstí.“

  
Apple Store – Carrousel du Louvre

Na první pohled nepoznáte rozdíl…

A tím se dostávám k prvnímu bodu – iPad mini s Retinou je na první pohled téměř stejný jako starší generace. Kolem demo stolků jsem několikrát prošel, ale na základě „načtených“ informací o nedostupnosti mě zkrátka nenapadlo, že by se mohlo jednat o nové modely. Až po nasměrování prodavačem jsem tablety začal lépe zkoupat a při podrobnějším pohledu na displej už bylo jasné, že mám v ruce nejnovější verzi. Skoro bych si měl nafackovat, že jsem rozdíl na první pohled neodhalil… :)

Nová i předchozí generace mají i shodné rozměry (200 x 134,7 x 7,5 milimetrů), kryt je v obou případech hliníkový; starý iPad mini má dokonce o 0,3 mm tenčí tělo, ale to nehraje žádnou roli. Mírně narostla také hmotnost, původní iPad mini váží 308 gramů, Retina verze 331 gramů (WiFi verze), respektive 341 gramů v případě 3G verze. V ruce se drží pohodlně a tělo je dobře vyvážené, takže při uchopení nemá tendenci nerovnoměrně zatěžovat vaše ruce. S trochou nadsázky mohu napsat, že pokud jste byli zvyklí na původní iPad mini, nepoznáte po uchycení nového modelu žádný rozdíl.

  

Sám jsem původní iPad mini používal jako primární tablet několik měsíců. Maximálně mi vyhovoval pro své kompaktní rozměry, ale v poslední době mi přestával dostačovat kvůli pomalejším reakcím, které se objevily zejména po aktualizaci na iOS 7. S tím je však v případě nového iPadu mini konec, tablet je díky 64bitovému dual-core čipu Apple A7 velmi rychlý a na nic nečekáte. Frekvence procesoru je 1,3 GHz pro každé jádro, grafickou akceleraci zajišťuje čip PowerVR G6430. Podle výsledků naměřených v programu GeekBench (odkaz) má iPad mini s Retinou zhruba 5x více výkonu než jeho starší bráška. Nárůst rychlosti je opravdu znatelný, aplikace se spouštějí okamžitě a celkově je práve v systému svižnější. Takhle jsem si to představoval.

Displej: Jednoduše skvělá podívaná

Rozlišení displeje u starého iPadu mini už také nebylo úplně dostačující a Apple si toho byl moc dobře vědom, proto novinku vybavil 7,9″ IPS panelem s Retina rozlišením (2048 x 1536 px). Obraz je skutečně velmi jemný, počet bodů na palec je 326 (ppi). Výborné jsou i pozorovací úhly a díky Retině Apple odstranil druhý nejzásadnější neduh předchozí generace.


Hlavní obrazovka na iPadu mini 

I když s tabletem příliš nefotím, rozdíl u kvality fotografií je také celkem výrazný a velmi dobře si tablet poradí i s focením makra. 5Mpx snímač se světelností f/2,4 nefotí vůbec špatně, avšak závěry si necháme až do recenze, jelikož tento článek píši teprve po několika hodinách používání. Video lze nahrávat ve fullHD rozlišení (1080p) a pro videokomunikaci či pořizování autoportrétů poslouží 1,2Mpx kamerka na přední straně, která zvládne video nahrávat v HD rozlišení (720p). Ukázku kvality fullHD videa najdete zde, později do galerie doplním vlastní fotografie a video.

 

Na hodnocení výdrže je také příliš brzy. Papírově má sice iPad mini s Retinou akumulátor s vyšší kapacitou (6 470 mAh oproti 4 440 mAh, via iFixIt.com), Apple však shodně uvádí 10 hodin provozu při aktivním používání.

Ceny jednotlivých variant v České republice

Apple iPad mini s Retina displejem se prodává ve dvou barevných variantách – stříbrné a vesmírně šedé. Dostupný je ve čtyřech paměťových verzích, všechny buď ve verzi WiFi nebo dražší WiFi + 3G, která navíc obsahuje i GPS.

Nejlevnější je 16GB WiFi verze, kterou pořídíte za 9 790 Kč. Za 32GB WiFi variantu zaplatíte 12 290 Kč, za 64GB 14 790 Kč a za 128GB 17 290 Kč. V případě, že budete chtít využívat datových přenosů přes sítě operátora, budete si muset pořídit „cellular“ verzi; za 16GB zaplatíte 12 990 Kč, za 32GB 15 490 Kč, za 64GB 17 990 Kč a nejdražší 128GB vás přijde na 20 490 Kč.

Tip: Podívejte se, jak vypadá iPad mini s Retinou rozebraný do posledního šroubku

Autor článku
Jiří Hrma
Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií a chytré domácnosti, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

Kapitoly článku