TOPlist

Vyzkoušeli jsme aplikaci Na houby: praktický pomocník pro každého houbaře

Aplikace Na houby
  • Houbaři v Česku si ve velkém oblíbili aplikaci Na houby od Vocom Software
  • Před jejím používáním přesto varovali lékaři z Všeobecné fakultní nemocnice
  • Vyzkoušeli jsme aplikaci přímo v terénu, jak dobře tedy funguje v praxi?

Jestli je něco, v čem Češi mezi dalšími evropskými národy vynikají, je to houbaření. Podle agentury SC&C se až třetina Čechů hlásí k pravidelnému houbaření, dle dat z roku 2009 dokonce 70 % obyvatel naší země alespoň jednou ročně vyrazí na houby. Není tak divu, že vznikají i mobilní aplikace houbařům vyloženě na míru. Tu nejoblíbenější z nich – Na houby – jsme vyzkoušeli a nutno uznat, že v nás zanechala rozporuplné pocity.

Česká aplikace Na houby

Aplikace Na houby je na Apple App Store i Google Play druhou nejstahovanější v žebříčku Vzdělání, na platformě Android zaznamenala již 1 milion stažení a má 22 tisíc vesměs pozitivních recenzí od uživatelů. Žádná podobná aplikace v Česku takový úspěch nezaznamenala.

Mushrooms app
Mushrooms app
Autor: Vocom
Cena: zdarma
  • Mushrooms app Screenshot
  • Mushrooms app Screenshot
  • Mushrooms app Screenshot
  • Mushrooms app Screenshot
  • Mushrooms app Screenshot
‎Mushrooms app
Cena: zdarma+

Za houbařskou aplikací stojí pražské studio Vocom Software. Jde vlastně o jeho jediný projekt podobného typu. Aplikace je zdarma a vzhledem k zacílení na Čechy podporuje češtinu, stejně jako slovenštinu, ruštinu, polštinu, angličtinu, francouzštinu a němčinu. Žádnou limitaci pro využití pouze v Česku nemá, tudíž ji mohou využít i přespolní uživatelé nejen ze sousedních zemí.

Atlas hub, poradí i s receptem

Kromě bezplatného používání aplikace nabízí i balíček Premium, který zablokuje zobrazování reklam a nabídne i mapu regionů s nejčastějším výskytem hub. Pro tyto informace aplikace využívá právě data o sběru uživatelů.

Každý uživatel pak má k dispozici kompletní atlas hub, které najdete v Česku, s širokou nabídkou fotek a odborným popisem. Kromě toho umí zaznamenávat vaše vlastní nálezy do deníku a poradí i s tím, co z nalezených hub můžete uvařit. Tato funkce byla ještě donedávna zdarma, v současnosti je však uzamčena za zmíněný balíček Premium.

Jak funguje rozpoznání hub?

Hlavní funkcí, kterou vývojáři propagují, je však rozpoznání hub pomocí fotoaparátu vašeho telefonu. „Největší specialitou aplikace je ale experimentální funkce pro optické rozpoznávání hub pomocí neuronové sítě,“ lákají tvůrci v popisu aplikace.

A právě rozpoznání hub na základě dat z fotoaparátu jsme se rozhodli vyzkoušet přímo v terénu. V praxi to funguje celkem přívětivě a hlavně rychle. Stačí se k houbě sklonit, namířit na ni fotoaparát a bez toho, abyste ji museli vytahovat ze země, načíst data. Případně můžete využít k rozpoznání fotografii z galerie.

Poté, co aplikace vyhodnotí vaši houbu jako určitý druh, můžete ještě volbu potvrdit, čímž dáváte rozpoznávacímu mechanismu určitý feedback. Pokud k registraci hub skutečně využívá umělou inteligenci, jak tvrdí vývojáři, sami svým rozhodnutím přispíváte k tréninku neuronové sítě na pozadí.

Vždy na vlastní nebezpečí

Samotný systém rozpoznání působí dost přesvědčivě. U druhů hub, které mají víceméně jasné poznávací znaky, se aplikace nemýlí. S přehledem pozná hřib hnědý, pýchavku, muchomůrku červenou nebo hřib žlutomasý, lidově babku.

Problém nastává u hub, které se až nápadně podobají jiným druhům. Jen malá odlišnost dělá z jedlé a velmi lahodné houby prudce jedovatou a smrtící. Typický případ – oblíbený hřib kovář lze často zaměnit za hřib satan či kříšť, což jsou nejedlé houby. Pokud houbu s tímto vzhledem aplikaci předhodíte, jednoznačně se nevyjádří a řekne vám, že jde buď o „ten“, či „onen“. A teď babko raď.

Další nedostatky aplikace

  • Problém s rozpoznáním může být částečně způsoben technickými nedostatky aplikace. Ta například pro správné odhalení druhu houby doporučuje vyfotit celou nohu i s kloboučkem. U některých hub to však prakticky není možné, protože jsou zarostlé v zemi a bez jejich vytažení není možné správně houbu rozpoznat. A poctivý houbař přece nesahá na houby, které si nechce odnést.
  • Další nedostatek jsme zpozorovali v rozhraní fotoaparátu. Aplikace neumí pracovat s více objektivy – vždy tedy využívá ten hlavní, nepodporuje zoom ani automatické přepínání na makro režim. To obecně ztěžuje systém rozpoznání, protože když jste u houby moc blízko, kamera je rozostřena. Pamatujte, že u poznávání některých hub záleží skutečně na detailech.

Podobný případ může nastat u muchomůrky růžovky, lidově masáku, kterou si nezkušení houbaři mohou splést s prudce jedovatou muchomůrkou tygrovanou. Přitom aplikace sama jasně varuje uživatele, že jde o „experimentální funkci“ a „nikdy byste neměli spoléhat na její výsledky“. Kdo houby nezná sám od sebe – a aplikaci nevyužívá pouze jako doplněk – nemá v lese co dělat.



Screenshot ze hry Murders on Budapest



Nepřehlédněte

Aktuální akce na Google Play: mysteriózní adventura, propracované mapy a simulátor stavbyvedoucího

Kvůli nedostatečnému rozpoznání jedovatých hub proto před aplikací varují odborníci. MUDr. Kateřina Kotíková, Ph.D. z Toxikologického informačního střediska (TIS) Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) informovala, že jen v její nemocnici letos již třikrát vydávali antidotum, tedy účinný protijed při požití jedovatých hub.

„Aplikace určitě nemůžu doporučit. Jeden z letošních případů záměny za muchomůrku zelenou byl zapříčiněn právě použitím aplikace. […] Aplikace to bohužel nedokáží správně vyhodnotit a jejich použití je dobré spíš pro zábavu, nikoliv pro rozpoznání jedlých hub,“ uvedla pro Novinky Kotíková.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku