Vývoj jablečného 5G modemu prý dostává trhliny. První iPhone jej dostane až v roce 2024

iphone iOS 16

Není to tak dávno, co spolu společnosti Apple a Qualcomm vedly vleklé soudní spory, ale nakonec vyhrál byznys – Apple zoufale potřeboval získat přístup k 5G modemům, který jeho tehdejší partner Intel nedokázal zajistit. Ba co víc, Intel nakonec svoji modemovou divizi uzavřel a její zbytky odprodal Applu, který se s jejich pomocí snaží vyvíjet 5G čipy vlastní cestou. Bohužel údajně zatím neúspěšně.

Podle informátora Ming-Chi Kua vývoj vlastního 5G modemu nejde Applu podle představ, a proto se jeho nasazení oddaluje. Jak letošní, tak příští generace iPhonů má používat modemy od Qualcommu, přestože prý v Cupertinu počítali s tím, že příští rok už pokryjí 80 procent vlastními silami.

Ač obvykle s Kuem souhlasíme, nyní jsme trochu na pochybách. Apple s vývojem problémy mít vůbec nemusí, ale přesto své vlastní modemy použít nemůže. Proč? Protože v roce 2020 uzavřel s Qualcommem smlouvu, podle níž má být americký výrobce čipů exkluzivním dodavatelem modemů pro iPhony v letech 2020, 21, 22 a 23. Z této smlouvy tedy jasně vyplývá, že první iPhone s 5G modemem navrženým inženýry z Cupertina může přijít až v roce 2024, ať už má Apple s vývojem problémy, či nikoliv.

Tak jako tak toto zjištění zapůsobilo na trh, neboť cena akcií Qualcommu poskočila o 3 procenta.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku