TOPlist

Výsledky voleb ve vašem mobilu: pomůže šikovný widget i umělá inteligence

volby voleni election unsplash
 • Dnes ve 14:00 skončí 2. kolo volby prezidenta republiky
 • Od té doby můžeme sledovat průběžné výsledky, např. přes povedený widget aplikace ČT24
 • Výsledky po sečtení 10 % okrsků odhadne umělá inteligence Blindspot.ai

O popularitě letošní volby prezidenta republiky není pochyb. V prvním kole se k urnám dostavilo rekordních 68,24 % voličů, přičemž v tom druhém se očekává podobně vysoká účast. Ať fandíte jednomu, nebo druhému kandidátovi, není od věci mít na dosah ruky aktuální výsledky. Volební místnosti se uzavřou dnes ve 14 hodin a následně započne sčítání hlasů. Poradíme, jak mít aktuální výsledky přímo v mobilu.

Mobilní widget

Míst, kde sledovat aktuální průběh sčítání, je sice poměrně dostatek, nicméně Česká televize v souvislosti s volbou prezidenta republiky vylepšila svou aplikaci ČT24 pro Android a iOS. Novinkou je povedený volební widget, který si můžete umístit na plochu a mít tak rychlý přehled o tom, kdo zrovna tahá za slabší konec. Nemusíte tak mít puštěnou televizní relaci či neustále aktualizovat různé internetové stránky s průběžnými výsledky.

volby widget
Podoba volebního widgetu

Pro využití widgetu je potřeba mít staženou poslední verzi aplikace ČT24 v chytrém telefonu či tabletu, konkrétně se jedná o verzi 5.3.0 a vyšší. Poté už jen na plochu přidáte nový volební widget tak, jak jste byli doposud zvyklí. O průběhu sčítání díky tomu budete mít stálý přehled, aniž byste museli vůbec otevírat aplikaci. Stažení aplikace České televize je pochopitelně zdarma.

Jak na umístění na plochu? Přesný postup popisuje speciální stránka webu ČT24, zároveň zde najdete i odpovědi na nejčastější dotazy.

Aktivace widgetu na zařízení s Androidem:

 1. na ploše dvakrát ťukněte na volné místo, nebo dlouze podržte prst na volném místě
 2. klepněte na tlačítko „Widgety“ nebo „Nástroje“
 3. vyhledejte widget ČT24 a poté jej přetáhněte na plochu
 4. widget se objeví na ploše
 5. některá zařízení mohou vyžadovat trochu odlišný postup

Aktivace widgetu na iPhonu:

 1. zkontrolujte, že máte minimálně iOS 16.2, nebo vyšší
 2. spusťte aktualizovanou mobilní aplikaci ČT24 (verze 5.3.4) a povolte notifikace
 3. od sobotního poledne 12:00 se widget na zamčené obrazovce objeví sám
 4. není-li widget na zamykací obrazovce vidět, lze jej manuálně vyvolat – v menu aplikace v pravém horním rohu stiskněte tlačítko „Připnout volební banner“
 5. nyní můžete telefon zamknout a výsledky sledovat i na zamčené obrazovce
ČT24
Cena: zdarma
‎ČT24
Cena: zdarma

Předpověď umělé inteligence

Vůbec nejpřesnější odhad výsledků prvního kola prezidentských voleb přinesla umělá inteligence Blindspot.ai, kterou vyvinul Vojtěch Létal. Algoritmu stačí pouze 10 % sečtených okrsků k tomu, aby dokázal odhadnout výsledek. Ostatně v prvním kole Blindspot.ai dokázala výsledky „trefit“ s neuvěřitelnou přesností, dokonce správně předpověděla, že Petr Pavel těsně zvítězí nad Andrejem Babišem, což se v závěru sčítání skutečně stalo.

Widget s odhadem výsledků druhého kola najdete i pod tímto článkem, ale aktivní začne být až v sobotu 28. ledna po 14. hodině. Díky tomu se jako jedni z prvních dozvíte, kdo se stane novým prezidentem České republiky. Průběžné výsledky samozřejmě můžete sledovat i na adrese volby.blindspot.ai.

Autor článku Michael Chrobok
Michael Chrobok
Zástupce šéfredaktora, fotograf, hráč. Baví mě baseball, F1, urbanismus, filmy Wese Andersona, moderní umění a rozličné fantasy/sci-fi světy. Nepohrdnu dobrým jídlem, zajímavou knihou či výletem do neznáma.

Kapitoly článku