Domů » Bleskovky » Vyšla druhá beta Androidu 12. Přináší spoustu novinek pro paranoiky

Vyšla druhá beta Androidu 12. Přináší spoustu novinek pro paranoiky

Google na konci minulého měsíce představil Android 12 a vypustil do éteru první veřejnou betu pro majitele smartphonů Google Pixel a několika dalších zařízení vybraných značek. Google má v plánu před vypuštěním finální verze vydat celkem čtyři betaverze, přičemž ta druhá byla uvolněna v noci na dnešek.

Android 12
Android 12 (ilustrační obrázek)

Android 12 Beta 2: Jaké novinky přináší?

Většinu novinek, které Google odhalil na nedávné vývojářské konferenci Google I/O, jsme již viděli v první betaverzi. Ta druhá se soustředí především na ochranu osobních údajů uživatele, byť došlo i na drobné úpravy v novém rozhraní – zmenšil se volič změny hlasitosti a došlo k většímu zaoblení dlaždic rychlých přepínačů.

Hlavní novinky se ale týkají ochrany soukromí uživatele. Do nastavení přibyl nový souhrnný panel, který transparentně odhaluje, které aplikace vytěžují kritické funkce (přístup k poloze, fotoaparátu, mikrofonu…) a kdy tak učinily nebo o povolení k přístupu požádaly. Seznam požadavků je přehledně poskládaný do časové osy, dozvíte se i důvod, proč aplikace o tento přístup žádala.

V seznamu rychlých přepínačů také najdete novou položku Internet, která slučuje nastavení Wi-Fi a mobilních dat. Na tomto místě získáte přehled o všech dostupných Wi-Fi sítích nebo si vyberete, že chcete namísto toho využívat mobilní data. Ke sloučení došlo i v systémovém nastavení, kam se můžete přímo z panelu Internet rychle přepnout.

Roleta s rychlými přepínači byla obohacena o vypínač mikrofonu a fotoaparátu, o jejichž činnosti vás nově bude informovat dvojice indikátorů ve stavovém řádku.

Google též přidal nové varování pro případy, kdy některá aplikace získá přístup k systémové schránce a bude kopírovat nebo vkládat například text. Tato funkce nebude aktivní pouze ve chvíli, kdy bude kopírován obsah v rámci jedné aplikace.

Již dnes na smartphonech Pixel

Druhou betaverzi Androidu 12 si můžete stáhnout na smartphony Google Pixel 3 a novější, brzy by měla být dostupná i na smartphonech značek OnePlus, ASUS, Oppo, Realme, TCL, Xiaomi nebo ZTE.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

Diskuze k článku

  1. To jsou řeči, nevím, co je paranoického na tom, že si někdo hlídá soukromí.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).