Domů » Bleskovky » Výrobce Gorilla Glass kritizuje safírová skla, Apple v nich naopak vidí budoucnost

Výrobce Gorilla Glass kritizuje safírová skla, Apple v nich naopak vidí budoucnost

Americká společnost Corning má široký záběr ve všech možných aktivitách, které mají co do činění se sklem, ať se jedná o sklokeramické desky v kuchyňských linkách nebo o keramická zařízení v automobilovém průmyslu. Ve světě mobilních technologií je známá především jako výrobce tvrzených skel Gorilla Glass na zařízeních s dotykovými obrazovkami. V současnosti Corning poskytuje výrobcům mobilních přístrojů třetí generaci těchto skel a dokonce je připraven vyrábět skla pro krytí zakřivených displejů. Zároveň však sleduje vzrůstající zájem o safírová skla a nešetří kritikou na jejich adresu.

  

Senior viceprezident společnosti Corning Glass, Tony Tripeny, odpovídal na otázky, týkající se mimo jiné i safírových skel na konferenci Morgan Stanley Technology, Media & Telecom, přičemž v rozhovoru s analytikem Jamesem Fawcettem se nepřímo opíral do společnosti Apple, která vyvíjí velkou snahu používat safírová skla ve svých zařízeních. Na otázku, jaké vidí výhody v používání tvrzeného skla oproti safíru, odpověděl: 

„Vidím spoustu nevýhod safírových skel oproti Gorilla Glass. Je asi 10 krát dražší, je 1,6 krát těžší a jeho výroba spotřebuje asi 100 krát více energie, což je velice neekologické. Navíc propouští méně světla, což způsobuje tmavší obraz nebo větší spotřebu baterie. A kromě toho se tříští, podle našich testů vydrží Gorilla Glass 2,5 krát větší tlak, než safírové sklo. Takže v celkovém součtu považujeme použití safíru ve spotřební elektronice jako velmi neatraktivní.“

  

Na otázku, zdali by mohla cena safírových skel klesnout, pokud by se do jejich výroby pustil Corning, Tripeny odpověděl, že cenu tvoří kombinace tří věcí: První je délka výroby, která je u safíru asi 4000 krát delší a vyžaduje výraznější teplotu tání. Další potíž je v jeho tvrdosti, díky čemuž je obtížnější jeho obrábění. Poslední problém se týká nedokonalosti technologie, kdy je zapotřebí vyřezávat vadná místa vzniklá při výrobě, zatímco při výrobě Gorilla Glass se daří produkovat velmi velké a bezchybné kusy skla. Přestože safírová skla jsou prokazatelně odolnější proti poškrábání, jejich nevýhody podle senior viceprezidenta společnosti Corning převažují a nemůžeme tedy očekávat, že by se společnost v budoucnu do jejich výroby pustila.

  

Budeme zvědaví, jaké pokroky v této technologii podnikne společnost Apple, která v loňském roce investovala 578 milionů dolarů do společnosti GT Advanced Technologies, zabývající se právě výrobou syntetického safírového skla. Po prvních pokusech nebylo safírové sklo vzhledem k vysoké ceně a tříštivosti materiálu použito v telefonech iPhone na krytí displejů, ale pouze na krytí čočky fotoaparátu a tlačítka home button. Letos bychom se údajně mohli dočkat od Apple nositelné elektroniky, jsme zvědaví, jakou technologii pro zvýšenou odolnost displeje (bude-li nějaký) Apple použije.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

25 komentářů

 1. Johny (neregistrovaný)

  Opravdu nevidím důvod zavádět v tomhle odvětví safírová skla. U hodinek to smysl má, ale u telefonů? K čemu? Zvlášť pak u třeba 5″ telefonů

  • Přesně tak, safírový sklíčko mám na hodinkách, na telefon je lepší Gorilla Glass.

 2. Pavel (neregistrovaný)

  Naopak bych safírové sklíčko přes displej u iphonů velice uvítal, jelikož jako majitel ip 5s sklíčko fotoaparátu a domovského tlačítka nijak nechráním a jsou bez škrábance.

  • Tony (neregistrovaný)

   Nejako tomu nechápem, uvítal by si zafír, nechrániš nijako mobil a máš ho bez škrabancov. Tak načo ti je ten zafír? :o

  • Pavel (neregistrovaný)

   Špatně jsi mě pochopil :-) přece jen telefon za 20k jsem si polepil foliemi + nosím telefon v silikonovém pouzdře, ale není chréněno sklíčko fotoaparátu a home button, a jsou bez škrábance. Ovšem u služebního telefonu nepožívám pozdro ani folii,a displej je poškrábán(je zde taky gorrila 3 jako u ip 5s) a to telefon nosím jen v prázdné kapse kalhot.

  • Určitě tam je Gorilla Glass? Já jsem nikdy žádnou fólii na telefonu neměl, mám ho v kapse občas i s klíčema a žádný škrábance na něm nejsou…

 3. 123 (neregistrovaný)

  A proč by měli podporovat rozvoj safírových skel, když příjdou o takového odběratele gorila glass, jako je apple ? :D to bych kritizoval aji já ;)

  • Tady vůbec nejde o Apple. Dneska od Corningu odebírá téměř každý, kdo má telefon/tablet/notebook krytý odolným sklem. Jde jim spíš o to, aby se všichni (a tedy nejen Apple) nezačali honit za safírovými skly.

   Jen aby za pár let nepřišli s vlatní verzí safírového skla a nezačali nám tu povídat, jak je to to nejlepší a že klasická skla jsou hrozná :D

 4. loko (neregistrovaný)

  žádný extra zázrak Gorilla Glass není, zase takový problém je doškrábat není. Ani se Apple nedivím, že hledá alternativu ;) Stačí zrnko písku v kapse nebo kamínek a je to hnedka doškrábané. Fólie je pořád jistota, a to nemluvím o pádu telefonu, kde podle mého názoru dokáže zachránit popraskání skla(aspoň ty kvalitnější)

  • Tony (neregistrovaný)

   Nepoškriabateľný je len ten spomínaný zafír, teda ak nemáš diamantový stylus. ;)

  • ... (neregistrovaný)

   Presne tak a príde mi to ako verzia 3 bola ešte menej odolná voči microškrabancom ako 1 …

  • jase (neregistrovaný)

   Přesně moje slova.. Měl jsem na své Nokii N8 1. generaci tohoto zázračného skla, nepoužíval jsem folii a displej byl i po roce, až na jeden škrábanec, jako nový.. Teď mám Lumii 920 s 2. generací a po 3 dnech bez folie se mi na displeji udělaly 3 vlásečnicové škrábance.. Bude to tím, že se zaměřují, aby displeje vydržely třeba větší nárazy, nebo větší tlak,ake nezaměřují se na odolnost proti jemnému poškrábání, které je nejčastější(co jsem se dočetl).

  • Kendal (neregistrovaný)

   jase (neregistrovaný)a nebude to tým, že škrabance sú v oleofóbnej vrstve telefónu a nie priamo v skle?

  • jase (neregistrovaný)

   KENDAL (neregistrovaný):omlouvám se, ale teď vám moc nerozumím. Ta „olejofobní“ vrstva.. Jak se pozná, že se poškrábe jen ona? Pokud vím, tak sundat nejde. A když by se poškrábala, tak proč by se poškrábala jen ona, když jí N8 musela mít taky?

  • N8 oleofobni vrstvu nemela, je to něco jako specialni nastrik hodne zjednodusene receno.

  • jase (neregistrovaný)

   No ale teď zbývá otázka.. Jak zjistím, že škrábance ulpívají na této vrstvě a když ano, tak k čemu mi to je, že to není přímo na skle, když jí stejně nemohu sundat?

 5. blept (neregistrovaný)

  Telefonu se safirovým sklem bych se vyhýbal, protože mi často padá a měnil bych ho každý měsíc. Pokud je pravda, že je také náročné ho vyrobit, přijde mi to nezodpovědné vůči životnímu prostředí a pokud má navíc opravdu horší optické vlastnosti, tak je to jen marketing. Uznávám, že to zní skvěle a hi-tech a hodně lidí by se s tím kasalo, ale je to hloupost.

  • xxx (neregistrovaný)

   A víš jak jsou nezodpovědné vůči životnímu prostředí téměř neopravitelné telefony s nevyměnitelnou baterií a životností jen pár let? Proti tomu je nějaké safírové sklíčko zelená technologie.

  • „neopravitelné telefony s nevyměnitelnou baterií“

   A to jsou které telefony?Kazdy telefon ma vyměnitelnou baterii, jen ne uzivatelsky, to ale neznamena, ze se telefon vyhodi, když odejde baterie.Trochu blbe chápete slovo nevymenitelna baterie.

  • Telefonů jsem měl už spoustu a vždy umřely na jiné věci než na beterii… A to i po několika letech intenzivního používání.

 6. ach jaj beriem telefón ako kus spotrebnej elektroniky a priemerne ho mením každé dva roky. A je to na ňom aj vidno a vôbec ma to netrápi nie je to pre mňa fetiš ci bude mať za zafirove sklo ma vôbec netrápi. keby používam jeden mobil 5 rokov a viac tak v tom vidím zmysel napr zafír na mojich hodinkách ktoré mám 15 rokov a nemienim meniť ich ako telefón co by som uvítal je výrazný pokrok v batériach ale v tejto oblasti je minimálny progres.

 7. Tak to tedy LOL, za se (prej nepřímo) se takhle opřít do svého nedávného chlebodárce (Apple mu nastartoval obchod, navíc když si vezmeme, kdo má v nich podíl, možná to nejsou úplně slova samotného Corningu…:-)

  Navíc Apple jasně řekl, že safír není určen pro iPhone, ale jiný projekt (neoznámený), tak co se čertí???

  • robik (neregistrovaný)

   Co ti zase kdo jede do Applu? Teď už ale fakt jako ale!

 8. On už GG je dosť krehký (DT je na tom lepšie), so Saphhirom to bude ešte krehkejsie. Jasne nebude treba fóliu proti poškrabaniu ale aby si ešte vjac človek dával pozor nech mu mobil nespadne. Servisi to ale poteší, výmena skla bude ešte drahšia a vynosnejsia.

  • Je třeba dávat věci do souvislostí. Apple si drží know-how (nevlastní, aspoň prozatím) na liquid metal, který se vyznačuje velkou pružností oproti jiným kovům, je tedy možné, že příp. šasi kolem skleněné plochy by lépe chránilo než současná.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).