Krádež mobilu není příjemná věc a pro mnohé je snad ještě nepříjemnější, než ukradená peněženka. V případě telefonu se jedná se o velmi osobní věc, kde je velké množství našich dat – fotografie, zprávy, emaily… Ačkoliv tato data většinou zloděje nezajímají a jde mu pouze o samotný přístroj, i tak okradený cítí nepříjemný pocit, co by se o něm někdo mohl dozvědět. Co když se ale role otočí? Co když máte k ukradenému mobilu přístup a můžete skrze něj sledovat zloděje? Tento experiment vyzkoušel Anthony van der Meer, student filmové školy v Dánsku.
Poté, co mu byl opravdu ukraden iPhone se rozhodl, že zkusí zjistit, co za člověka ukradne někomu jinému mobilní telefon. Zakoupil tedy HTC One (M7), nainstaloval do něj aplikaci Cerberus, znemožnil její odstranění z telefonu a vydal se do města, kde čekal, až mu někdo telefon ukradne. Po 4 dlouhých dnech se však nenašel nikdo, „úspěchu” se dočkal až v metru v Amsterdamu.
Od chvíle, kdy zloděj vložil do mobilu svou SIM kartu, začal experiment, kdy Anthony průběžně pořizoval fotografie, videa i hlasové záznamy z telefonu. Po 14 dní se tak „setkával” se zlodějem, přičemž si k němu začal vytvářet zajímavý vztah. Z útržkovitých informací, které získával, si vytvořil obrázek, kdy mu jej bylo dokonce líto. Jednalo se o Egypťana, který měl finanční problémy a neměl kde bydlet. Tento dojem se však ihned rozplynul ve chvíli, kdy se student vydal za zlodějem a spatřil jej tváří v tvář.
Ve skutečnosti mu muž přišel velmi agresivní, a tak ihned po jeho spatření vypl kameru a vydal se pryč. Zajímavé je, že vztah se vytvářel v podstatě jednostranně, zloděj o Anthonym neměl nejmenší tušení a za 14 dní zapomněl, komu telefon ukradl. Anthony měl naopak pocit, že jej zná, a že by jej zloděj mohl poznat. Tato zajímavá studie nasbírala na YouTube již téměř 3 miliony shlédnutí a autor doufá, že tímto snímkem rozpoutá veřejnou diskusi o bezpečnosti mobilních telefonů.