Domů » Články » Vylepšené Lytro v podání Applu: Nový patent prozrazuje plány na využití dynamického ostření

Vylepšené Lytro v podání Applu: Nový patent prozrazuje plány na využití dynamického ostření

Pokud se zajímáte o fotografii nebo technologické „gadgety“, jistě vám neunikl fotoaparát Lytro s dynamickým ostřením. Apple se rozhodl konkurovat mírně upravenou technologií.

Zatímco u běžných fotoaparátů musíte nejprve zaostřit a poté stisknout spoušť, Lytro umožnil jako první uživatelům tento proces obrátit a přeostřovat mezi objekty na fotografii i po uložení snímku. Ačkoliv se samotný princip z fyzikálního hlediska může zdát jako nereálný, nejde o žádný softwarový trik, ale o poměrně chytrou hardwarovou konstrukci.


Původní fotoaparát Lytro – bude verze od Applu víc „awesome“?

U klasického fotoaparátu objektiv soustředí paprsky světla a tedy i obraz do jednoho ohniska, které se promítá na snímači (či filmu) a v této rovině zachytí obraz podle toho, na kterou část scény uživatel zaostřil. Tvůrci Lytro oproti tomu vložili mezi čip a objektiv ještě mřížku skládající se z mikročoček – obraz tedy není promítán do jednoho jediného ohniska, nýbrž se láme do stovek dalších bodů a díky tomu je na snímači zachyceno více ostřících rovin najednou a uživatel si mezi nimi následně může vybírat, což tvoří zmíněný efekt dynamického ostření.


Patent pokrývá jak přímou integraci dynamického ostření, tak i využití v samostatném příslušenství

Apple se nikdy netajil tím, že mnohé nápady a technologie přímo nevymyslel, nýbrž objevil u někoho jiného a přepracoval podle svého. V tomto případě si nechal patentovat relativně malou úpravu, která umožní fotoaparátu fungovat jak v klasickém režimu, tak i v režimu dynamického ostření. Konstrukce optické soustavy Lytro je sice na první pohled geniální, má však jednu zásadní nevýhodu – světlo sice dopadá na celý snímač, při výběru ostřícího bodu ale vybíráte obraz jen z jedné mikročočky, která promítá obraz na malou plošku čipu. Ve výsledku sice můžete ostřit kamkoliv je vám libo, fotografie má ale relativně malé rozlišení a horší kvalitu než kdyby byla zachycena celou plochou snímače.


Obraz soustředěný mikročočkou je promítán jen na malý úsek snímače

Pokud byste takovou technologii nasadili do chytrého telefonu, mohli byste sice dokola přeostřovat pořízené fotografie, ale celková kvalita by byla výrazně nižší oproti dnešnímu průměru na trhu fotomobilů. Apple se rozhodl tento problém vyřešit tím, že matici s mikročočkami nasadí do pohyblivé kolejničky, která při aktivaci dynamického režimu přejede před snímač a naopak při klasickém focení umožní využít celou plochu čipu. V patentu jsou pokryté dvě varianty implementace takové technologie – jedna verze popisuje přímo zabudování do chytrého telefonu, ta druhá má formu příslušenství, které by se dalo nasadit na kterýkoliv běžný smartphone jako externí objektiv s mikromaticí.


Nokia Refocus – podobný výsledek dosažen softwarovým skládáním snímků

Zdůrazňujeme však, že se jedná pouze o patent a není tedy jisté, že jej Apple skutečně v blízké budoucnosti využije. Dále je třeba si uvědomit rozdíl oproti softwarovému řešení, na kterém pracuje například Nokia. Softwarově funguje dynamické ostření na podobném principu jako HDR, jde tedy o skládání více snímků s různou ohniskovou vzdáleností nebo hloubkou ostrosti.

Ruslan Botsyurko

Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

7 komentářů

 1. Jak si môže patentovať niečo, čo už dávno existuje ? jaj aha, ved toto je Apple

 2. hornisseman (neregistrovaný)

  To ne že Apple, ale že USA. Jejich patentový systém je už zatraceně dlouho rozbitý a i když to všichni vědí, tak s tím nikdo nic nedělá. Z toho pak plyne to, že si každý může patentovat cokoliv, bez ohledu na to, jestli to je reálné nebo jestli to už nepatentoval někdo jiný. A pak se všichni domáhají práv u soudu, z čehož jsou ty známé soudní tahanice

 3. fero (neregistrovaný)

  …. to preto, aby mohol appel za 2r zalovat Lytro, ze im ukradol patent :)))

  • Jakub (neregistrovaný)

   Začni číst články a ne jen nadpisy!

   Apple, jak bylo řečeno v článku, si nepatentoval to samé co Lytro, ale jen úpravu celého systému. Původní patent stále patří Lytro.

 4. Johny (neregistrovaný)

  Apple spolupracuje s lytrem, takže pravděpodobně je tam smlouva na využití toho patentu a pravděpodobně je taky dobře zaplacená. Lytro jinak samo o sobě je totiž propadák (což věděl každej kdo měl všech 5 pohoromadě už tenkrát)..

  Daleko zajímavější bude, až nebudou skládat ostření, ale kvalitu.

 5. Velda (neregistrovaný)

  Pardon, ale co je to a blábol…

  Dynamické ostření je to, co máme teď. To znamená automatické zaostření. Plenoptická kamera určitě nemá dynamické ostření… K čemu by ji to bylo. U ní by se dalo hovořit o statickém ostření, ale i to by bylo nepřesné. Ona žádné ostření k pořízení snímku nepotřebuje, takže je to spíše takové „bezostřící ostření“.

  Ostření probíhá až po pořízení snímku, tak jak si pořízovatel snímku přeje, ale to rozhodně není dynamické…

 6. Freez (neregistrovaný)

  :D To je mozne jen u Applu, predniho patentoveho trolla. Hnus pani Kelisova…

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).