Vylepšené Lytro v podání Applu: Nový patent prozrazuje plány na využití dynamického ostření

Pokud se zajímáte o fotografii nebo technologické „gadgety“, jistě vám neunikl fotoaparát Lytro s dynamickým ostřením. Apple se rozhodl konkurovat mírně upravenou technologií.

Zatímco u běžných fotoaparátů musíte nejprve zaostřit a poté stisknout spoušť, Lytro umožnil jako první uživatelům tento proces obrátit a přeostřovat mezi objekty na fotografii i po uložení snímku. Ačkoliv se samotný princip z fyzikálního hlediska může zdát jako nereálný, nejde o žádný softwarový trik, ale o poměrně chytrou hardwarovou konstrukci.


Původní fotoaparát Lytro – bude verze od Applu víc „awesome“?

U klasického fotoaparátu objektiv soustředí paprsky světla a tedy i obraz do jednoho ohniska, které se promítá na snímači (či filmu) a v této rovině zachytí obraz podle toho, na kterou část scény uživatel zaostřil. Tvůrci Lytro oproti tomu vložili mezi čip a objektiv ještě mřížku skládající se z mikročoček – obraz tedy není promítán do jednoho jediného ohniska, nýbrž se láme do stovek dalších bodů a díky tomu je na snímači zachyceno více ostřících rovin najednou a uživatel si mezi nimi následně může vybírat, což tvoří zmíněný efekt dynamického ostření.


Patent pokrývá jak přímou integraci dynamického ostření, tak i využití v samostatném příslušenství

Apple se nikdy netajil tím, že mnohé nápady a technologie přímo nevymyslel, nýbrž objevil u někoho jiného a přepracoval podle svého. V tomto případě si nechal patentovat relativně malou úpravu, která umožní fotoaparátu fungovat jak v klasickém režimu, tak i v režimu dynamického ostření. Konstrukce optické soustavy Lytro je sice na první pohled geniální, má však jednu zásadní nevýhodu – světlo sice dopadá na celý snímač, při výběru ostřícího bodu ale vybíráte obraz jen z jedné mikročočky, která promítá obraz na malou plošku čipu. Ve výsledku sice můžete ostřit kamkoliv je vám libo, fotografie má ale relativně malé rozlišení a horší kvalitu než kdyby byla zachycena celou plochou snímače.


Obraz soustředěný mikročočkou je promítán jen na malý úsek snímače

Pokud byste takovou technologii nasadili do chytrého telefonu, mohli byste sice dokola přeostřovat pořízené fotografie, ale celková kvalita by byla výrazně nižší oproti dnešnímu průměru na trhu fotomobilů. Apple se rozhodl tento problém vyřešit tím, že matici s mikročočkami nasadí do pohyblivé kolejničky, která při aktivaci dynamického režimu přejede před snímač a naopak při klasickém focení umožní využít celou plochu čipu. V patentu jsou pokryté dvě varianty implementace takové technologie – jedna verze popisuje přímo zabudování do chytrého telefonu, ta druhá má formu příslušenství, které by se dalo nasadit na kterýkoliv běžný smartphone jako externí objektiv s mikromaticí.


Nokia Refocus – podobný výsledek dosažen softwarovým skládáním snímků

Zdůrazňujeme však, že se jedná pouze o patent a není tedy jisté, že jej Apple skutečně v blízké budoucnosti využije. Dále je třeba si uvědomit rozdíl oproti softwarovému řešení, na kterém pracuje například Nokia. Softwarově funguje dynamické ostření na podobném principu jako HDR, jde tedy o skládání více snímků s různou ohniskovou vzdáleností nebo hloubkou ostrosti.

Autor článku
Ruslan Botsyurko
Lékař, fotograf, redaktor, DJ, webdesigner, nevyléčitelný perfekcionista a bezmezný nadšenec do všech možných technologií, který od malička běhá po světě se šroubovákem (no dobrá, nyní spíše se skalpelem :)) a snaží se přijít na to, jak věci kolem fungují.

Kapitoly článku