Dnešní chytré hodinky a fitness náramky jsou plné senzorů, které měří různé aspekty našeho života. Mezi nejběžnější patří optický senzor pro měření srdečního tepu, gyroskop k zaznamenání pohybů, altimetr pro měření nadmořské výšky, senzor pro měření EKG nebo třeba světlocitlivý senzor pro přizpůsobení jasu displeje podle okolních podmínek. V budoucnu ale můžeme počítat s tím, že senzorů budeme mít v nositelné elektronice mnohem více. Na jaké se můžeme těšit?
Měření kvality vzduchu, znečištění a jedovatých plynů
Pakliže žijete ve větším městě jako Praha nebo Ostrava, patrně se potýkáte se znečištěním vzduchu častěji, než je zdrávo. Ani ve světě není čistota ovzduší kdoví jaká hitparáda, především v asijských zemích, kde ekologii příliš šanci nedávají. Měření nejen množství poletavého prachu, ale také například alergenů nebo třeba unikajícího zemního plynu je bezesporu něco, co by využil nejeden z nás.

Takovéto měření přitom není z říše vědeckofantastické literatury, ale už jej máme k dispozici. Problémem je ovšem vměstnat mnohdy vícero čidel do malého těla nositelné elektroniky, aby zbylo místo i na ostatní funkce. I když některé patenty má zaregistrované například Apple, v tomto roce se určitě takovýchto senzorů na zápěstí nedočkáme.
Měření krevního tlaku
S vysokým či nízkým krevním tlakem se potýká velká spousta lidí. Jeho měření většinou obstarává buďto lékař, nebo domácí měřící zařízení, které ovšem není vždy k dispozici, když je potřeba. Ani měření krevního tlaku přímo ze zápěstí není vzdálenou budoucností, ostatně některé společnosti jako například Omron se na tento druh zdravotního příslušenství přímo specializují.

Zde je ovšem problém v tom, že měření tlaku ze zápěstí není tak efektivní jako konvenční měření z paže. Ani to ale nezastavilo Samsung v tom, aby představil své nové hodinky Galaxy Active, které měření krevního tlaku podporují. Do tohoto odvětví se podle spekulací brzy pustí také Fitbit a Microsoft, který už testuje speciální brýle pro měření krevního tlaku.
Biometrické ověřování
Věta „Už zase si zapomněl svoje heslo?” bude dříve či později minulostí. Již dnes není žádnou novinkou ověřování identity pomocí biometrických údajů na každodenní bázi, ať už se jedná o konvenční otisk prstu či 3D sken obličeje, nebo méně konvenční ověřování pomocí skenu žil v ruce. Budoucnost by měla přinést ještě více způsobů biometrického ověřování.

Mezi možnosti biometrického ověřování patří například čtení textury kůže, identifikace na základě pletysmografie (změna objemu orgánů či cév), sken oční rohovky nebo rozpoznání specifického vzorce chůze. Unikátních věcí je na našem těle skutečně nespočet, firmy si tedy mohou vybrat, kterou cestou se vydají.
Sledování hladiny cukru v krvi
Ačkoli je boj s cukrovkou čím dál tím úspěšnější, stále ještě není tato nemoc vymýcena. Pacientům trpícím některým typem cukrovky by pak jistě usnadnilo život, kdyby si mohli hladinu svého krevního cukru ověřit snadno a rychle ze zápěstí z běžných chytrých hodinek či fitness náramku, které nekřičí do celého světa jejich diagnózu.

Způsob neinvazivní metody měření cukru v krvi si stihl patentovat Apple, nicméně to neznamená, že se naplnění tohoto patentu ve skutečnosti v brzké době dočkáme. Pozitivní ale je, že se do toho odvětví chystá vtrhnout také Fitbit, který se spojil s OneDrop, aby svým uživatelům přinesl lepší přehled o jejich nemoci. Pokud se nicméně firmy na neinvazivní měření cukru v krvi zaměří, mohlo by to znamenat průlom pro všechny lidi trpící cukrovkou.
Měření potu
Každý z nás se potí, a ačkoli si to příliš neuvědomujeme, náš pot o nás vypovídá spoustu věcí. Podle hladiny elektrolytů lze například poznat úroveň dehydratace a únavy, hladina cukru může ukazovat na zvýšené riziko cukrovky nebo z něho zvládneme zjistit hladinu kortizolu, která přímo souvisí s emočním stresem, metabolismem, krevním tlakem a dalšími.

Senzorů měřících pot a analyzujících ho je už dnes poměrně dost, nicméně většina z nich je uzavřena na univerzitních kampusech a mezi běžnou populaci se prozatím nechystá. Ačkoli se to prozatím zdá nemožné, aby tento či některý z ostatních senzorů byly běžnou součástí nositelné elektroniky, nemusí tomu tak být. Ostatně až do loňského roku bylo měření EKG z hodinek sci-fi a dnes je to již realitou. Doufejme, že nás technologické společnosti nepřestanou v tomto ohledu překvapovat.