Domů » Články » Vše, co víme o iPhone 12: konečně nový design i podpora 5G

Vše, co víme o iPhone 12: konečně nový design i podpora 5G

Letošní iPhony se údajně prodávají jako na běžícím páse, přestože oproti minulé generace nepřináší příliš mnoho inovací. Výraznějších změn bychom se měli dočkat u příští modelové řady, alespoň podle tvrzení analytiků a informací z dodavatelských řetězců. Co všechno můžeme od iPhone 12 očekávat?

iphone 12 6
Takto by mohl vypadat iPhone 12 (fanouškovský obrázek)

Hranatější tvary

Uznávaný analytik Ming-Chi Kuo z TF Securities predikuje, že příští řada iPhonů dostane rovné kovové boky po vzoru iPhone 4, 5 a SE, popř. novějších iPadů Pro. Telefony tak budou patrně působit tlustší než současná generace ze zaoblenými boky, na druhou stranu se dlaně budou mít do čeho zapřít, což může vést k jistějšímu úchopu.

iphone 12 1

Menší výřez v displeji

Další designovou změnou má být zmenšení výřezu pro TrueDepth kameru v horní části displeje, díky tomu by se do „oušek“ v horním řádku mělo vejít více informací. Nemůžeme však počítat s tím, že se bude jednat pouze o kapkovitý výřez jako mají telefony s Androidem, pokročilé skenování obličeje ve 3D vyžaduje výrazně větší prostor.

iphone 12 3

Nové úhlopříčky

Příští iPhony by se také měly dočkat nových velikostí displejů, spekuluje se o 5,4″, 6,2″ a 6,7″. Nástupce iPhone 11 Pro by se tak měl poměrně výrazně zmenšit, naopak nástupci iPhone 11 a 11 Pro Max by mohly o něco narůst. Otázkou je, zda s větší úhlopříčkou displejů narostou i celkové rozměry telefonů, nebo zda Apple zredukuje okolní rámečky a velikost zůstane podobná.

iphone 12 2

ProMotion displej

Displeje příštích iPhonů by také měly adoptovat technologii ProMotion, tedy vyšší obnovovací frekvenci, která má dosahovat až 120 Hz. Díky tomu má systém poskytnout plynulejší animace a scrollování. Všechny tři podzimní iPhony také mají dostat OLED panely.

iphone 12 5

ToF kamera

Letos u iPhonů došlo ke změně designu kamery, oválný fotomodul nahradil čtverec se zaoblenými rohy, do něhož se vměstnaly 2 nebo 3 čočky. U příští generace by měl navíc přibýt laserový ToF senzor pro podrobné snímání hloubky scény, což má zajistit nejen lepší portrétní snímky, ale také další možnosti týkající se rozšířené reality.

iphone 12 4

Výkonný a efektivní čipset

S novými iPhony pochopitelně dorazí i nový výpočetní hardware – čip Apple A14 Bionic. O jeho výrobu se postará tchajwanská společnost TSMC, která údajně použije moderní 5nm proces. Díky tomu opět naroste výkon a hlavně efektivita.

Podpora 5G sítí

Spolupráce s Intelem v oblasti 5G modemů nepřinesla ovoce, a tak se Apple „musel“ narychlo udobřit s Qualcommem. Kvůli tomu však došlo k ročnímu odkladu, kvůli kterému se prvních iPhonů s podporou 5G dočkáme až v příštím roce. Apple údajně použije modem Qualcomm X55, který bude umístěn separátně od čipsetu. V případě Apple bychom se v budoucnu mohli později dočkat plné integrace, neboť díky nákupu technologií od Intelu plánuje navrhovat vlastní 5G modemy.

Nepřehlédněte5G klepe na dveře: fascinující technologie plná úskalí

Dočkáme se USB-C?

Výměnu konektoru Lightning za rozšířenější USB-C zatím analytici nehovoří, jednalo by se však o logický krok, neboť tento univerzální konektor Apple používá u svých počítačů a tabletů. Na druhou stranu nová sluchátka AirPods Pro se stále dobíjení Lightningem, takže jeho odchod do důchodu ještě nemusí být jistý.

iphone 12 7

Vyšší cena

S čím však podle analytiků máme počítat, je vyšší cena nových iPhonů; zdražení by mohlo být podle analytika Ming-Chi Kua až o 35 procent, a to díky podpoře 5G sítí i výrazným úpravám v návrhu základní desky. Namísto 999 USD, kolik stojí současný iPhone 11 Pro, by mohl jeho nástupce stát až 1 349 USD (asi 40 500 korun).

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
Subscribe
Upozornit na
guest
35 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments