TOPlist

Vše, co potřebujete vědět o NFT: fenomén digitálního umění za miliardy dolarů

NFT Beeple koláž

Možná jste v nedávné době narazili na zkratku NFT. Ta je často zmiňována v souvislosti s kryptoměnami, blockchainem a uměleckými díly (někdy možná raději jen díly), které se obchodují mnohdy za astronomické částky. Pokud jste zatím nenahlédli pod pokličku tohoto nového fenoménu, v tomto článku vám objasníme o co se jedná.

Co je to NFT?

Začneme vysvětlením záhadné zkratky NFT. Takzvaný “non-fungible token” je digitální dokument, který nelze zaměnit. Často se používá přirovnání k měnám, kdy “fungible-token” tedy zaměnitelný token je například 1 Kč, kterou lze s kýmkoliv vyměnit za jinou 1 Kč a jedná se v podstatě o převod 1 ku 1. Dostanete to stejné, co jste odevzdali.

NFT Beeple
Fragment z koláže umělce Beeple

V případě nezaměnitelných tokenů lze přirovnat spíše k různým sběratelským kartičkám, ať už se jedná o hokejisty, basketbalisty nebo pokémony, které opět můžete vyměňovat, ale za danou kartu dostanete vždy jinou kartu a každá karta je originál.

NFT je tedy digitální dokument s unikátním kódem a zápisem do blockchainu, který označuje jeho majitele. I když tedy např. daný obrázek někdo zkopíruje a použije jinde, pravý majitel zůstane zaznamenán v blockchainu. K tomuto lze použít zápis pomocí různých kryptoměn, nejvíce se ale využívá Ethereum (ETH).

NFT Beeple 3
Fragment z koláže umělce Beeple

Samozřejmě se nemusí jednat jen o grafická díla, ale NFT může být textový soubor, krátký výstřižek videa, hudba nebo dokonce tweet. Daná díla lze převádět na další majitele, přičemž každý další převod je zaznamenán do blockchainu. Díky tomu je z NFT zajímavá investiční komodita a dokonce už existují burzy, kde se takové “digitální umění” nakupuje. Otázkou zůstává, jak dlouho si budou digitální obrázky držet svou hodnotu a jestli za pět let ještě někdo bude vědět, co to NFT bylo.

K čemu je to dobré?

V podstatě se jedná o digitální verzi obchodování s uměním. I v reálném světě je možné si zakoupit reprodukci díla jakéhokoliv známého nebo neznámého autora, originál je ale většinou jen jeden. U NFT je to velmi podobné. Kopií může po internetu kolovat tisíce, originální majitel je ale zapsán v blockchainu, který je decentralizovaný a nikdo jej nemůže jen tak přepsat.

Ano, samozřejmě můžeme namítat, že originál od Moneta má přidanou hodnotu v tom, že je to opravdu kus fyzického materiálu, který autor před lety vytvořil. V případě digitální kopie je originál od kopie nerozeznatelný a tak vás může hřát pouze zápis o vlastnictví v blockchainu.

NFT Banksy
Banksyho dílo Morons

Pokud jste autor díla, přínos NFT je zřejmý. Jestliže vaše umění prodáte, dostanete zaplaceno. Dokonce je možné, abyste utržili podíl z ceny pokaždé, když je dané NFT přeprodáno jinému uživateli. Na druhou stranu jako nakupující můžete mít dobrý pocit z podpory umělce a můžete se kochat zápisem o vašem vlastnictví v blockchainu.

Patrně hlavním důvodem, proč je zkratka NFT skloňovaná čím dál častěji, je ale snaha vydělat. Většina majitelů jakéhokoliv NFT samozřejmě doufá, že cena v budoucnu poroste a svou sbírku budou schopni prodat mnohem dráž, než ji zakoupili.

NFT a reálné objekty

Kromě virtuálního prostoru se objevují i snahy zakomponovat NFT do světa fyzických předmětů. Společnost Nike si nechala patentovat tenisky CryptoKicks, ke kterým dostanete digitálním certifikát v blockchainu o jejich vlastnictví. Pokud tenisky prodáte, i nového majitele půjde jako vlastníka zapsat.

NFT Nike
První NFT projekt si patentovala i značka Nike

Podobných pokusů asi bude přibývat, otázkou ale zůstává, jaký má propojování fyzických předmětů s blockchainem reálný význam. Co když vám takové tenisky ukradnou? Ve virtuálním prostoru budete stále jejich vlastníky, ale nohy zůstanou bosy. Nový majitel sice nebude “pravým” vlastníkem, ale boty vám kvůli tomu asi nevrátí.

Kde NFT koupit a jak ho uchovat?

Napříč internetem už vzniklo mnoho různých NFT tržišť, kde lze tyto virtuální produkty nakupovat. Mezi nejznámější patří OpenSea, Rarible nebo Nifty Gateway. Celkový objem peněz v tomto odvětví a ty nejdražší kusy můžete sledovat na webu Juicy NFTs.

Uchování takového NFT pak probíhá velmi podobně jako u kryptoměn samotných. Nahrajete si je do speciální virtuální nebo hardwarové peněženky, která umí pracovat s NFT. Bezpečnost je tedy stejně jako u kryptoměn jen na zodpovědnosti každého uživatele.

Nejzajímavější NFTčka

Kočka za miliony

Jedním z prvních NFT projektů jsou digitální kočky CryptoKitties. Ty vznikly už v roce 2017 a o rok později se nejdražší kočka s názvem Dragon prodala za neuvěřitelných 170 000 USD (necelé 4 miliony korun). Jedním z důvodů, proč je o tuto novou technologii takový zájem až nyní, je patrně rychlý rozvoj kryptoměn a jejich postupné přijetí širší populací.

NFT Dragon
Digitální kočka Dragon

Tweety na prodej

Velký poprask způsobil také spoluzakladatel Jack Dorsey, když prohlásil, že jeho první tweet je na prodej. Tweet pochází z roku 2006 a už 15 let se na něj kdokoliv může podívat zcela zdarma. I přesto se nyní cena tohoto NFT vyšplhala na 2,5 milionu dolarů, což je v přepočtu asi 55 milionů korun.

70 milionů dolarů za koláž

Další senzací je koláž s názvem Everyday: The First 5000 Days od umělce jménem Beeple. Ten po dobu třinácti let každý den maloval jeden obrázek a nyní je v podobě koláže nabídl na prodej jako NFT. Kromě toho, že se toto dílo vydražilo za necelých 70 milionů dolarů (1,5 miliardy korun) se jednalo také o první případ, kdy aukční síň Christie’s umožnila platbu v ETH.

Hořící Banksy

Na videu níže můžete vidět záznam spálení originálu s názvem Morons (pitomci) od Banksyho. Toto dílo bylo záměrně zničeno skupinou krypto-nadšenců, kteří jej následně převedli do digitální podoby a jeho hodnotu tak zachovali ve virtuálním světě. Následně pak bylo prodáno za necelých 230 ETH, což aktuálně odpovídá téměř 9 milionům korun.

Jaká je budoucnost NFT?

Jestli se z digitálního vlastnictví umění stane budoucnost, nebo se jedná jen o módní výstřelek spojený s vlnou nadšení okolo kryptoměn, samozřejmě ukáže až čas. S čím dál větší migrací lidstva do digitálního prostoru by ale NFT mohla čekat zajímavá budoucnost.

Možná bude stát po boku fyzického vlastnictví umění, nebo jej za pár desítek let úplně vytlačí. Díky navázanosti NFT na kryptoměny a blockchain lze ale očekávat, že budoucí úspěch nebo neúspěch obou technologií půjde ruku v ruce.

Autor článku Adam Bělunek
Adam Bělunek
Baví mě Apple, kvalitní audio-video technika a obecně chytrá řešení, která fungují. Volné dny se snažím trávit na kole v bikeparcích a trailcentrech, nebo na horách s batohem na zádech. Užívám si dobrou hudbu, občas zajímavou knihu a rád cestuji.

Kapitoly článku