Vrací se audiokazety? Minulý rok se jich prodalo nejvíce za 5 let

Většina čtenářů si asi minimálně z dětství pamatuje audiokazety, které byly dlouhá léta standardním nosičem hudby. Spousta lidí navíc milovala možnost snadno (a opakovaně) vytvářet své vlastní hudební mixy a populární bylo samozřejmě také pirátské kopírování hudby mezi přáteli.

Kazety pak ale nahradily CD, ty zase MP3 přehrávače a v dnešní době hudbu streamujeme ze služeb typu Spotify. Před několika lety ale navzdory všeobecné digitalizaci propukl trend gramodesek, na nichž začalo hodně známých interpretů vydávat různé sběratelské edice svých alb.

A nyní to vypadá, že se fenomén retro poslechu přesouvá k audiokazetám. V roce 2017 se jich totiž prodalo jednoznačně nejvíce za posledních pět let a objem prodaných kusů roste v posledních letech o mnoho desítek procent.

Za návratem na výsluní stojí zejména popularita filmů a seriálů odehrávajících se v době, kdy audiokazety zažívaly svůj boom. Zmínit můžeme například film To na náměty horroru Stephena Kinga nebo povedený seriál Stranger Things.

Jedničkou v prodejích audiokazet byl minulý rok soundtrack k filmu Strážci Galaxie a pro vydání soundtracku v historicky odpovídající podobě se rozhodl i Netflix, jenž ovládl druhou příčku prodejů hudbou k první sérii zmiňovaných Stranger Things. Dobře se na audiokazetách prodávají také alba Eminema, Nirvany nebo Kanyeho Westa.

Autor článku
Tomáš Krompolc
Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku