Domů » Bleskovky » Vodafone spouští ostrý provoz LTE: Zatím pouze v Karlových Varech

Vodafone spouští ostrý provoz LTE: Zatím pouze v Karlových Varech

Vodafone prostřednictvím tiskové zprávy rychle zareagoval na jen několik hodin starou informaci a spuštění testovacího provozu LTE sítě na Praze 4 a v Mladé Boleslavi konkurenčního T-Mobile. Prvním městem, v němž Vodafone v ostrém provozu spustil nejrychlejší dostupnou technologii pro mobilní data LTE, jsou Karlovy Vary. Technologie je nainstalována na dvaceti základnových stanicích v centru a blízkém okolí tohoto lázeňského města, takže pokrývá zhruba 44 tisíc obyvatel. Od začátku června již LTE síť fungovala v testovacím (uzavřeném) provozu. My se do Karlových Varů vypravíme ve středu, abychom pro vás rychlou síť od Vodafone otestovali a přinesli dojmy z praktického používání. 

 

Síť LTE umožní kromě přenosu dat i hlasové hovory pomocí nové funkce sítě CS FallBack. Díky tomu síť LTE mohou využívat zákazníci nejen s datovými kartami, ale i s běžnými mobilními telefony s podporou LTE, a to i k hlasovým hovorům. Vodafone je mimochodem vůbec prvním mobilním operátorem, který tuto technologii na českém trhu nabízí. Pro výstavbu sítě byly v Karlových Varech použity již přidělené frekvence v pásmu 1800 MHz. Teoretická rychlost datových přenosů v této síti je až 100 Mbit/s. Průměrná rychlost LTE sítě Vodafonu se pohybuje okolo 30 Mbit/s. 

Technici Vodafonu rychlost měřili v Karlových Varech na více než 4 tisících místech a zaznamenali tyto výsledky: 

Download [Mbit/s]

Upload [Mbit/s]

Nejvyšší rychlost

93

30

Průměrná rychlost

32

17

Nejčastěji naměřená rychlost

35

17

LTE sít je dostupná všem zákazníkům s tarifem Red Premium, nebo datovým tarifem Mobilní připojení 10 GB. Tarif Mobilní připojení lze pořídit k hlasovému tarifu jako datovou SIM kartu s 50% slevou. SIM kartu pro LTE si mohou zákazníci zdarma vyměnit ve všech prodejnách Vodafonu. Pro využívání LTE v notebooku si budou moci zákazníci již v průběhu tohoto týdne pořídit v prodejnách Vodafonu v Karlových Varech speciální USB modem. Ze současné nabídky Vodafonu podporují LTE tři telefony – HTC One, HTC One SV a Sony Xperia Z. Na závěr dodáme, že dodavatelem radiové části sítě je společnost Huawei. Dále se na výstavbě podílejí společnosti Ericsson a Juniper.

Jiří Hrma

Zakladatel a šéfredaktor SMARTmania.cz, fanoušek moderních technologií, cestovatel, milovník elektronické hudby a vyznavač extrémních sportů.

2 komentářů

  1. Pepa (neregistrovaný)

    Cena 999,-/měsíc (:

  2. pavel (neregistrovaný)

    FUP 100MB :)nebo bez?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).