Domů » Bleskovky » Vodafone dokončil pokrytí ČR sítí NB-IoT pro internet věcí, pokrývá prý 100 % území

Vodafone dokončil pokrytí ČR sítí NB-IoT pro internet věcí, pokrývá prý 100 % území

Vodafone jako první operátor v České republice dokončil celonárodní pokrytí sítí NB-IoT pro internet věcí. Technologii úzkopásmového internetu věcí nasadil operátor na téměř čtyři tisíce stávajících LTE vysílačů. Díky tomu údajně pokrývá venkovním signálem NB-IoT téměř 100 % plochy a signálem uvnitř budov více než 94 % populace České republiky.

Právě vysoká dostupnost služby uvnitř objektů a bezpečné licencované spektrum je důvod, proč si operátor vybral platformu NB-IoT. Bezpečnost je zajištěna jednak samotným použitím licencovaného pásma a také převzetím bezpečnostních mechanismů spektra LTE. K dalším výhodám technologie NB-IoT patří energetická nenáročnost, nízká cena koncových zařízení a také možnost zapojit do technologie velké množství zařízení najednou.

NB-IoT je proto zajímavou technologií pro společnosti, které vyvíjejí například dálkově ovládané měřiče vody, plynu či elektřiny, automatické osvětlení, zabezpečovací techniku, distanční léčbu, parkovací systémy či nejrůznější typy senzorů a monitorovacích zařízeních a alarmů.

Integrace NB-IoT na stávající LTE vysílače probíhala softwarovou aktualizací technologie rádiové přístupové sítě Single RAN. Zavedení systému se tedy obešlo bez nutnosti fyzických změn vysílačů. Na technickém zajištění nové služby spolupracoval Vodafone se společností Huawei.

Tomáš Krompolc

Fanoušek Androidu, Googlu a moderních technologií. Rád si poslechne tvrdší hudbu a mezi jeho nejoblíbenější seriály patří ty z produkce Netflixu. V současné době je spokojeným majitelem telefonu OnePlus 6.

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).