TOPlist

Vivo V40 Lite: vybrali jsme 5 nejzajímavějších funkcí, které musíte znát

Vivo V40 Lite je pěkný telefon
  • Nové Vivo V40 Lite je zajímavým přístrojem v segmentu střední třídy
  • Nabízí výbornou výdrž, rychlé nabíjení a unikátní prvek fotoaparátu Aura Light
  • Jaké další funkce tohoto telefonu rozhodně musíte znát?

V rámci své řady Vivo V přinesl čínský výrobce zkraje léta na český trh postupně hned tři nové telefony: úplný low-end Vivo V40 SE, základní V40 a mírně odlehčený Vivo V40 Lite. Právě na poslední zmíněný se teď podíváme pořádně pod lupou, protože nabízí hned několik zajímavých vychytávek, které nenajdete jinde.

Aura Light

Tou asi největší unikátností je speciální systém LED přisvícení Aura Light. Kruhové světlo na zádech má jedinečnou schopnost, a sice upravit teplotu světla pro potřeby portrétu či makro snímků v noci. S modelem Vivo V40 Lite tedy máte dvě možnosti, jak zachytit noční portrét: buď s nočním režimem pomocí AI post-processingu, anebo s volitelným přisvícením pomocí Aura Light.

Aura Light umí měnit barvu dle potřeby uživatele
Aura Light umí měnit barvu dle potřeby uživatele

Poprvé se Aura Light objevil u modelu Vivo V29, pro výrobce jde o hlavní prvek výbavy, přestože v minulosti s podobnou technologií přišli i další výrobci. Vivo uvádí, že jeho pojetí kruhového světla nabízí kromě regulace teploty přisvětlení i vyšší jas LED blesku, a to až o 36 % oproti běžným diodám u konkurence.

Pokud se rozhodnete pořizovat portrétní snímek v šeru nebo v noci, můžete pro dokreslení scény využít právě Aura Light. Regulace teploty je buď automatická, telefon se tedy dle okolního prostředí rozhodne sám, anebo ji můžete manuálně zvolit sami. Aura Light najdete kromě V40 Lite a V29 také u modelu V40.

Solidní výdrž a rychlé nabíjení

Vivo V40 Lite přichází s trochu netradičně velkou baterií. Jedná se o li-ion akumulátor s kapacitou 5500 mAh. Zatímco většina konkurence nabízí 5000mAh akumulátor, je baterie novinky od Vivo jednoznačně nadstandardní. A dokládá to i v praxi, nejen v tabulce specifikací.

Vivo V40 Lite s nabíječkou
K rychlému nabíjení potřebujete originální 44W adaptér

Díky kombinaci velké baterie a úsporného čipsetu Snapdragon 6 Gen 1 od Qualcommu není problém s telefonem vydržet i 2 náročné pracovní dny, celý víkend od pátku do neděle zvládne při troše štěstí také. Ve své cenové třídě do 10 tisíc korun jde skutečně o telefon s jednou z nejlepších výdrží na trhu.

Naměřená rychlost nabíjení 44W adaptérem
Úroveň 30 % 50 % 80 % 100 %
Čas 21 minut 36 minut 55 minut 74 minut

Když k tomu připočtete i sympatické rychlé nabíjení s výkonem 44 W, jde o ideální zařízení. S originální nabíječkou – kterou si však musíte pořídit – dobijete mobil za hodinu a čtvrt. Celý průběh nabíjení si můžete prohlédnout v tabulce.

Systém Funtouch OS

Nové Vivo rovnou z krabice nabízí Android 14 s březnovou aktualizací bezpečnostních záplat a vlastní grafickou nadstavbou Funtouch OS ve verzi 14. Systém je to poměrně robustní, ale rozhodně ne tak vyumělkovaný – a pro někoho infantilní – jako třeba HyperOS nebo MagicOS.

Funtouch OS nabízí šikovnou úpravu zamykací obrazovky, přičemž si můžete vybrat ze tří stylů rozvržení hodin (do středu, vlevo nebo pod sebou) a osmi stylů písma (klasické, patkové, digitální a další). Nechybí třeba ani chytrý boční panel známý z dražších telefonů výrobce, který umí spouštět na ploše aplikace v malých oknech.

Za zmínku pak stojí například funkce virtuální RAM, díky které je multitasking a používání telefonu na náročnější bázi mnohem plynulejší. Výchozích 8 GB RAM můžete virtuálně rozšířit až o dalších 8 GB. Dosáhnete tím jemnějších animací a získáte možnost mít otevřené větší množství aplikací. Stačí zamířit do Nastavení –> RAM a úložiště –> a úplně nahoře RAM.

Design – důraz na detail

Design je samozřejmě vždy subjektivní. Byla by ale škoda neupozornit na zajímavé detaily, které nabízí design Viva V40 Lite. Telefon je dostupný v bílé variantě s perleťovými zády, popřípadě v hnědém provedení, které při dobrém nasvícení může připomínat tmavší odstín barvy bordeaux.

Záda jsou v obou případech matná, až na lesklý panel na pravém kraji. Ten působí celkem stylově a na omak je příjemným ozvláštněním jinak matných zad. Hlavní roli však na zadní straně hraje velký fotomodul, který jako by si výrobce vypůjčil z dražší série X.

Vivo V40 Lite
Obě barevné varianty Vivo V40 Lite

Modul mírně vystupuje, obíhá jej také metalický prvek připomínající vroubkovanou lunetu u drahých hodinek. Zajímavým prvkem jsou dva objektivy zapuštěné do vystupujícího fotomodulu. Působí to rozhodně originálně, ale zákazníka hned napadne, proč tedy není modul o něco méně vystouplý a objektivy nejsou srovnané se zbytkem povrchu?

Zvýšená odolnost IP64

Vivo V40 Lite se oficiálně chlubí zvýšenou odolností dle certifikace IP64. Co to znamená v praxi? Telefon je chráněn proti prachu a malým částicím, v tomto nabízí absolutně maximální ochranu. Zároveň výrobce garantuje ochranu proti stříkající vodě z různých úhlů. Může tak jít o déšť, ale i silnější cákance.

Chytrý telefon Vivo V40 Lite je v České republice dostupný od 14. června a vyjde na 8 999 korun. K dispozici je pouze jediná paměťová varianta 8/256 GB, ale jak již zaznělo, můžete vybírat ze dvou barevných provedení: bílé Dreamy White nebo hnědé Classy Brown.

Autor článku Jakub Fišer
Jakub Fišer
Novinář, fanoušek moderních technologií, letních měsíců a asijského jídla. Mám rád filmy od Lynche, obrazy od Pollocka, french house a fotbalový klub Arsenal. Ve volném čase hraju na PlayStationu a chodím běhat.

Kapitoly článku