Značka Huawei uvedla na trh odlehčenou variantu modelu P9 s přídomkem lite, nicméně uživatelům tím tak trochu zamotala hlavu, jelikož jde o nástupce loňského modelu P9 lite, avšak v edici pro rok 2017, která dostala větší množství operační paměti, Android 7.0 Nougat a několik dalších vychytávek.
Smartphone nabízí slušnou hardwarovou výbavu za dostupnou cenu a může být zajímavou volbou pro uživatele, kteří za nový telefon nechtějí utrácet více než 7 500 Kč. Design telefonu ničím nepřekvapí, zepředu telefon působí celkem obyčejným dojmem, který nepatrně vylepšuje zadní strana s rychlou a přesnou čtečkou otisků prstů. Díky zaobleným hranám se telefon v ruce drží velmi dobře, avšak kvůli lesklému povrchu má tendenci klouzat po stole. Dominantou přední strany je 5,2palcový Full HD displej, který nabízí dostatečně jemný obraz a dobrou čitelnost na venkovním sluníčku.
Videorecenze & srovnání se Samsungem Galaxy A3 (2017)
Za zapůjčení Samsungu Galaxy A3 do srovnávacího testu děkujeme Alza.cz
Hnacím motorem se stal osmijádrový čip Kirin 655, který disponuje čtyřmi výkonnými jádry s taktem 2,1 GHz a čtyřmi úspornějšími s taktem 1,7 GHz. Grafikou akceleraci zajišťuje čip Mali-T830 MP2. Potěší také slušná porce operační paměti – rovné 3 GB, ze kterých je po spuštění volných zhruba 2,38 GB. Kapacita interního úložiště je 16 GB, ale volných vám zůstane okolo 7,5 GB.
Naštěstí zde nechybí hybridní slot pro microSD kartu či sekundární nanoSIM. V praxi s tímto železem nebudete mít problém ani u náročnějších her, například Asphalt 8 či Sim City: Build It fungovaly naprosto bez problémů. Stejně tak reakce systému jsou bleskové a je vidět, že na optimalizaci si dal výrobce záležet.

Potěší také přítomnost nejnovější verze systému Android 7.0, na který je tradičně navlečeno uživatelské prostředí EMUI 5.0, které mění vzhled nabídek k nepoznání a veškeré aplikace umísťuje přímo na hlavní obrazovku. Nová verze prostředí, stejně jako u vlajkového modelu Huawei P10 (recenze), využívá strojového učení a detekuje, jaké aplikace nejčastěji používáte; na základě toho následně lépe pracuje s pamětí. Výrobce se také chlubí tím, že ani po několika měsících používání a instalování nových aplikací by nemělo docházet k žádnému zpomalování.
Dvanáctimegapixelový fotoaparát poskytuje přesně takové výsledky, jaké byste od smartphonu střední třídy čekali. Za dobrého světla fotí velice slušně a pochválit musím makro, naopak při horším světle a v šeru už je kvalita o něco horší – detaily se začínají slévat a objevuje se vyšší množství šumu. Video natočíte ve Full HD rozlišení při 30 snímcích za vteřinu a s kvalitou pro něj platí to samé, jako u fotografií. Pochválit také musím rychlé přeostřování, pozor si ale dejte na záběry při pohybu, budou totiž celkem dost roztřesené. Optická stabilizace obrazu ale zatím u smartphonu střední třídy není standardem.
Výdrž mě příjemně překvapila – ve stavěný akumulátor s kapacitou 3000mAh telefon při běžném provozu udrží při životě zhruba 1,5 dne. Navíc nechybí úsporný režim, kterým lze výdrž ještě prodloužit. Zamrzí snad jen absence rychlého nabíjení. Z nuly na sto tak telefon nabijete za více než 2 a čtvrt hodiny.
Závěrečné hodnocení
Huawei P9 lite (2017) nabízí skvělý poměr ceny a výkonu, a dokonce i náročnějším uživatelům nabídne všechny důležité funkce, které bychom u moderních smartphonů hledali. Kromě povedeného displeje s Full HD rozlišením a dobrého fotoaparátu je to i podpora LTE, NFC či možnost používat dvě SIM karty najednou.

Výtku mám snad jen k absenci rychlého nabíjení, kterou by vyřešil ještě o něco modernější čipset, a nepatrně lepší by mohla být i hlasitost hlavního systémového reproduktoru. Jinak se ale jedná o velmi povedený telefon, o jehož úspěch si výrobce rozhodně nemusí dělat starosti.