Domů » Bleskovky » Viceprezident Applu kritizoval EU. Chystaný zákon by otevřel stavidla pro malware

Viceprezident Applu kritizoval EU. Chystaný zákon by otevřel stavidla pro malware

Operační systém iOS vždy platil za „oplocenou zahradu“, kde uživatelé sice nemají takovou svobodu jako na konkurenčním Androidu, zato míra bezpečnosti je vyšší. Z toho plyne také politika Applu, který aktivně brání v nahrávání aplikací do iOS mimo App Store, který je plně pod jeho kontrolou.

Craig Federighi Apple
Craig Federighi se ostře opřel do chystané evropské legislativy

To se však nelíbí Evropské unii, která připravila Zákon o digitálních trzích, který by mimo jiné přinutil Apple k tomu, aby v rámci iOS povolil nahrávání aplikací do iOS mimo App Store. Do tohoto zákona se neváhal na konferenci Web Summit v Portugalsku tvrdě opřít viceprezident Applu pro softwarové inženýrství Craig Federighi. Podle něj by tento zákon znamenal „otevření stavidel“ pro malware na platformě iOS.

Federighi sice ocenil snahu Evropské unie, která tímto zákonem chce podpořit konkurenci a zajistit, že uživatelé budou mít vždy na výběr, nicméně vyžadovat možnost nahrávání aplikací mimo App Store je podle něj krok zpátky, který odebere zákazníkům možnost volby mezi bezpečnější platformou v podobě iOS a méně bezpečnou platformou v podobě Androidu.

iphone 13 pro max 12
Nahrávání aplikací mimo App Store by podle viceprezidenta Applu vedlo k rozšíření malwaru

„Jako inženýr, který chce, aby iPhone byl pro uživatele tak bezpečný, jak jenom to jde, mám obavy, co by mohla možnost nahrávání aplikací mimo App Store způsobit. Ve jménu větší možnosti výběru bychom uživatele obrali o možnost zvolit si bezpečnější platformu,“ řekl na konferenci Federighi.

Možnost nahrávání aplikací bokem by otevřelo stavidla pro malware

Kritika ohledně monopolistických praktik Applu vyvrcholila sporem s firmou Epic Games, která vytvořila jednu z nejpopulárnějších her na světě Fortnite. Ačkoli prozatím Apple ve sporu ve Spojených státech vyhrává, není jisté, zda nakonec „neprohraje“ na evropském území.

Dominik Vlasák

12 komentářů

 1. Píšu jako uživatel androidu: má pravdu, buďto si vyberu platformu, na které si můžu dělat co chci (android) s tím, že je to méně bezpečné, nebo naopak zvolím platformu, kde vidím, že je bezpečnost na prvním místě (iOS), ale s tím i omezení, která kvůli té bezpečnosti jsou. Možnost výběru tady pořád je, nevím, proč má ta ******** EU neustále ve zvyku kecat někomu do bussinesu.

  • Ale prdlajs, tu nejde o žádnou bezpečnost. Oni se zkrátka bojí, že by i některé ovečky mohly instalovat bokem, aniž by z toho Apple dostal desátek.

  • Zase jeden genialny nezmysel od EU. Fakt by ma zaujimalo, kde na toto chodia.

  • Frikulin: Jenže BFU si bokem nainstaluje kde co a pak si stěžuje, jak ta nebo ona platforma není bezpečná.
   Pavel to napsal správně. Chceš instalovat appky bokem, chceš otevřenou platformu, chceš mít víc možností přizpůsobení? Na, tady máš Android. Chceš uzavřený systém, chceš instalovat jen z 1 obchodu, nevadí ti, že budeš omezen v úpravách vzhledu? Na, tady máš iOS.
   Konkurence je, možnost výběru taky, tak nechápu, co se do toho sere EU

 2. No tak samozrejme ze nejde o bezpecnost, ale o penize. Bezpecnost je jen pohodlna zasterka.

  Ale docela me fascinuje podle komentaru asi dost velka skupina lidi pro kterou je u takove veci rozhodujici ne dana vec, ale to ze slysi slovo EU. Proste je to od dabla, tak je to spatne primo z definice, ze? Nic dalsiho vedet netreba…

  • Rick Mečoheň

   Je jedno od koho to je, ale a priori je podle mě špatně někomu násilím zasahovat do podnikání, pokud vyloženě někomu neubližuje. Jako pokud výrobce barev na dřevo prodává jen černou a udělá se zákon, že musí prodávat i zelenou, protože si někdo myslí, že je to tak správně a lepší? Když něco kupuju, tak si před tím zjistím, co to umí a neumí a když se mi to nelíbí, tak si to přece nekoupím. Nebo je lid tak tupej, že se neumí rozhnout sám? Nebude za chvíli zákon na to, aby na iphonu šly instalovat android aplikace? Mmám telefon s androidem, aby mě zase někdo neoznačil za ovci a já nevím co všechno.

   Úplně mě děsí, že se každý rok schválí víc nových zákonů, než se jich zruší, kam až to povede? Pokud někdo donutí apple, aby na iphonech šly instalovat aplikace mimo appstore a applu se tak sníží zisky, tak to stejně zaplatí spotřebitel, protože se zvednou buď ceny telefonů, nebo ceny aplikací v appstoru, zkrátka každý náklady navíc, která firma má, nakonec zaplatí spotřebitel.

   Výrobce průmyslových kamer Keyence má na svých kamerách svoje konektory a fungujou s nima jenom jejich kabely, kde jeden dvoumetrovej stojí asi 6 tisíc. Buď můžeme čekat, než jim to někdo z kanclu násilím zakáže, nebo už dávno můžeme ve firmě kupovat stejně kvalitní kamery od konkurence. No je to těžký rozhodování.

   Takže Mirku ano, je to špatný přímo z definice. A jestli je to EU, nebo US vláda, nebo Bureš, je úplně jedno. Někdo se motá do něčeho, co není jeho a nic mu do toho není.

  • Mirek:
   Mně přijde, že právě ono „nic dalšího vědět netřeba“ splňuješ perfektně ty. Protože jasně, všude okolo argumenty (a často i od Android userů, jak je tu krásně vidět), všechny naprosto jasné, rozumné a s EU/EK v podstatě nesouvisející, ale ty vidíš jen to, že někdo kritizuje nařízení EU a vysumíruješ z toho tenhle blábol.

   Asi tu nemá smysl opakovat, co už tu bylo řečeno, tedy že uživatelé aktuálně mají na výběr a pokud nejsou úplně tupí, tak vědí do čeho jdou a vybírají si podle toho. To, že EU/EK se poslední dobou sere kde komu do kde čeho a tedy už to lidi sere, to je věc druhá, ale pořád dokáží každý takový jejich nápad kritizovat ne skrz to, že je to právě od nich, ale prostě skrz pouhou logiku. Tedy naprosto relevantně. A že ty ses rozhodl to nevidět nebo ignorovat, to je problém na tvojí straně, ne jejich.

 3. Jeremy Eric Nowak

  funguje jeste v eu svoboda podnikani?

  • Rick Mečoheň

   Nefungjue, ani v EU, ani u nás, všude jsou svazující zákony, nařízení, složitá byrokracie. Nefunguje ani svoboda pohybu (víza do nějakých zemí, na letišti minimálně občanka). Svoboda není, dlouho nebyla a dlouho nebude. Můžeme bejt více svobodní, méně svobodní, ale abychom byli úplně svobodní, toho se nedožiju.

 4. Ale jo má pravdu, nechci aby mi shi tová EU strkala svuj hnusnej rypák do mých věcí… Už EU zrušme, neosvědčila se.

  • Ako Ťa EÚ núti inštalovať aplikácie tretích strán mimo app store? Na androide to je tiež ako možnosť, ale nikto to nikoho nenúti. V zásade si myslím, že takéto niečo by EÚ a ani žiadny štát regulovať nemal, ale tá obhajoba bezpečnosťou je úplne mimo, lebo v skutočnosti ide len a len o obavu zo straty z poplatkov. Kto chce mať bezpečný systém, tak tam nič neoficiálne neinštaluje a je jedno či ide o iOS alebo o android.

 5. Vše se vším souvisí a je na dvě věci. Nejen EU/EK!

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).