Domů » Bleskovky » Apple vs. Epic: v Cupertinu vyhráli první bitvu, ale válka ještě zdaleka nekončí

Apple vs. Epic: v Cupertinu vyhráli první bitvu, ale válka ještě zdaleka nekončí

V minulém týdnu padnul první dílčí verdikt v ostře sledovaném soudním sporu Apple vs. Epic Games, ve kterém tvůrci herního hitu Fortnite napadají firmu z Cupertina za monopolní praktiky na platformě iOS a v obchodě aplikací App Store. Výsledky prvního líčení nepotěšily ani jednu ze stran.

První bitvu vyhrál Apple, ale…

Za vítěze první bitvy se dá považovat Apple. Podle soudkyně Yvonne Gonzalesové Rogersové kalifornský gigant antimonopolní zákony neporušuje a nemusí tak do svého ekosystému vpouštět alternativní platební systémy třetích stran. Tím pádem má Apple právo na ušlý zisk z prodeje herní měny V-bucks ve hře Fortnite, kterou Epic po nějakou dobu prodával „bokem“, a porušoval tak pravidla App Store. Jedná se o 30 procent z částky 12,17 milionu dolarů, tedy asi 3,66 milionu USD (zhruba 79 milionů korun), plus 30 procent veškerých výdělků z platebního systému Epic od 1. listopadu loňského roku.

Fortnite

Šéf Epic Games Tim Sweeney s rozsudkem nesouhlasí a okamžitě se proti němu odvolal. Jeho studio má stále zájem distribuovat hru Fortnite skrze App Store, avšak pouze v případě, kdy budou v digitálním obchodě Applu panovat rovné podmínky pro všechny platební systémy a uživatel si sám bude moci vybrat, který systém zvolí.

I když se Apple v tomto sporu prohlásil za vítěze, rozhodně nevyvázl bez ztráty kytičky. Podle soudkyně sice nemusí do své platformy vpustit platební systémy třetích stran, avšak nově nesmí vývojářům zakazovat na ně upozorňovat. Přímo v aplikacích tak budou moci vývojáři uvádět, že existuje jiná (a patrně levnější) možnost, jak dodatečný obsah v aplikaci nebo ve hře získat, dokonce budou moci přidat tlačítko s odkazem na vlastní nákupní mechanismus.

Je velmi pravděpodobné, že Apple se proti tomuto rozsudku rovněž odvolá, tudíž lze předpokládat, že tato právní bitva bude mít ještě dlouhé trvání.

Jakub Karásek

Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.

2 komentářů

  1. V čem je to výhra pro Apple? Řekl bych, že při nejlepším se bavíme o remíze. Svědčí o tom i fakt, že ani jedna ze společností není spokojena s rozsudkem.

    • Vyhra to nie je, skor velka prehra.. Apple naozaj nemusim, ale toto je vrchol. Niekto nieco vybuduje z nuly naleje do toho miliardy dolarov a pride darmozrac a co parazituje na systene a bokom si ulieva protizakonne peniaze a vo finale mu to chcu zlegalizovat?

Napište komentář

Redakce si vyhrazuje právo mazat komentáře, které nesouvisejí s tématem diskuze, nebo jsou útočného či urážlivého charakteru (pomluvy, vulgarity, rasismus či ponižování). V případě porušení těchto pravidel chování může redakce zakázat přístup do diskuze.

Odeslané komentáře jsou strojově kontrolovány (spam, nevhodné výrazy…).