Apple vs. Epic: v Cupertinu vyhráli první bitvu, ale válka ještě zdaleka nekončí

Fortnite

V minulém týdnu padnul první dílčí verdikt v ostře sledovaném soudním sporu Apple vs. Epic Games, ve kterém tvůrci herního hitu Fortnite napadají firmu z Cupertina za monopolní praktiky na platformě iOS a v obchodě aplikací App Store. Výsledky prvního líčení nepotěšily ani jednu ze stran.

První bitvu vyhrál Apple, ale…

Za vítěze první bitvy se dá považovat Apple. Podle soudkyně Yvonne Gonzalesové Rogersové kalifornský gigant antimonopolní zákony neporušuje a nemusí tak do svého ekosystému vpouštět alternativní platební systémy třetích stran. Tím pádem má Apple právo na ušlý zisk z prodeje herní měny V-bucks ve hře Fortnite, kterou Epic po nějakou dobu prodával „bokem“, a porušoval tak pravidla App Store. Jedná se o 30 procent z částky 12,17 milionu dolarů, tedy asi 3,66 milionu USD (zhruba 79 milionů korun), plus 30 procent veškerých výdělků z platebního systému Epic od 1. listopadu loňského roku.

Fortnite

Šéf Epic Games Tim Sweeney s rozsudkem nesouhlasí a okamžitě se proti němu odvolal. Jeho studio má stále zájem distribuovat hru Fortnite skrze App Store, avšak pouze v případě, kdy budou v digitálním obchodě Applu panovat rovné podmínky pro všechny platební systémy a uživatel si sám bude moci vybrat, který systém zvolí.

I když se Apple v tomto sporu prohlásil za vítěze, rozhodně nevyvázl bez ztráty kytičky. Podle soudkyně sice nemusí do své platformy vpustit platební systémy třetích stran, avšak nově nesmí vývojářům zakazovat na ně upozorňovat. Přímo v aplikacích tak budou moci vývojáři uvádět, že existuje jiná (a patrně levnější) možnost, jak dodatečný obsah v aplikaci nebo ve hře získat, dokonce budou moci přidat tlačítko s odkazem na vlastní nákupní mechanismus.

Je velmi pravděpodobné, že Apple se proti tomuto rozsudku rovněž odvolá, tudíž lze předpokládat, že tato právní bitva bude mít ještě dlouhé trvání.

Autor článku
Jakub Karásek
Redaktor serveru SMARTMania.cz, příznivec mobilních technologií, konvertibilních zařízení a bezdrátového nabíjení, fanoušek tvrdé hudby a milovník rychlé jízdy v motokárách, na kole a na lyžích. Odpůrce FUPu, pomalého internetu a přerostlých tabletofonů.
image/svg+xml
+

Kapitoly článku